Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Marcja

Marcja

Marcja, Marcia Aurelia Ceionia Demetrias (daty urodzenia i śmierci są nieznane), była wyzwolenicą i kochanką cesarza rzymskiego - Kommodusa . Jej ojciec - Marek Aureliusz Sabinianus został wyzwolony przez Marka Aureliusza i Lucjusza Werusa .

Miała olbrzymi wpływ na cesarza, wspierała chrześcijan - być może sama była chrześcijanką. Poślubiła Eclectusa , cesarskiego sługę. Była jednym z ważniejszych spiskowców w zamachu na życie Kommodusa. Zamach przygotowała razem z Eclectusem i prefektem pretorianów Kwintusem Emiliuszem Laetusem. Marcja zgodziła się na udział w spisku ponieważ obawiała się takiego samego losu, jaki spotkał żonę Kommodusa - Bruttię Kryspinę oraz jego siostrę - Lucillę (wygnania i zamordowania).

31 grudnia 192 Marcja dała Kommodusowi do wypicia zatrute wino ( trucizna nie zabiła cesarza, ale Kommodus poczuł się bardzo źle i wszystko zwrócił). Kiedy cesarz wypoczywał, Marcja przekonała jego sługę - wyzwoleńca Narcyza, by udusił cesarza. Narcyz wiedział o spisku na życie Kommodusa i uległ Marcji.

Marcja wspierała kandydaturę Pertynaksa na cesarza, a kiedy już 3 miesiące po wyborze Pertynaks został zamordowany, Marcja została skazana na śmierć przez następnego cesarza - Dydiusza Juliana .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Marcja":

Marcja Marcja, Marcia Aurelia Ceionia Demetrias (daty urodzenia i śmierci są nieznane), była ...

Dynastia Antoninów ...

192 ...

Kommodus ...

21 czerwca Święta imieniny obchodzą: Alban , Albana , Alicja , Alojza , Alojzy , Chloe , Demetria , Domamir , Euzebiusz , Lutfryd , Marcja , Marta , Rajmund , Rudolf , Rudolfa , Rudolfina , Terencja i Terencjusz . Noc Kupały , zw. potocznie ...

Kategoria:Truciciele ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Marcja":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie