Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Janusz Przedpełski

Janusz Przedpełski

Grób Janusza Przedpełskiego na warszawskim Cmentarzu Komunalnym d. Wojskowym na Powązkach

Janusz Przedpełski (ur. 9 września 1926 w Sochaczewie , zm. w nocy z 27 na 28 sierpnia 2008 we wsi Krze Duże ) – polski działacz sportowy , wieloletni prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.

Podczas II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej , uczestniczył w powstaniu warszawskim , za co otrzymał Warszawski Krzyż Powstańczy , był również więźniem niemieckiego obozu jenieckiego . Po wyzwoleniu powrócił do kraju i osiadł w Elblągu , w 1949 r. ukończył liceum ekonomiczne , zdając maturę . Z braku miejsc nie dostał się na studia rolnicze, dlatego kilka następnych lat spędził na Mazurach , gdzie był nauczycielem w wiejskiej szkole. W okresie tym ukończył również liceum pedagogiczne w Lidzbarku Warmińskim , po raz drugi zdając maturę.

W połowie 1954 r. przeprowadził się do Warszawy , gdzie rozpoczął pracę w Radzie Wojewódzkiej LZS . Zainteresował się wówczas sportami siłowymi: zapasami i przede wszystkim podnoszeniem ciężarów , w 1955 r. zdobył tytuł instruktora tego sportu. Dzięki znajomości z prekursorem podnoszenia ciężarów w powojennej Polsce, Czesławem Borejszą, rozpoczął pracę w strukturach Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, w 1957 r. otrzymał stanowisko wiceprezesa do spraw organizacyjno-sportowych. W tym samym roku był współorganizatorem pierwszych w Polsce zawodów rangi mistrzostw Europy (rozegranych w Katowicach ), po zawodach został mianowany sędzią klasy międzynarodowej. Dwa lata później był już prezesem PZPC. W tamtym okresie ukończył również studia na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego , zdobywając tytuł magistra wychowania fizycznego (specjalizacja pedagogika i podnoszenie ciężarów).

W kolejnych latach udzielał się jako działacz sportowy i sędzia, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. W 1964 r. został wybrany do Komisji Technicznej Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF), w której pracował przez 12 lat. Od 1976 r. pracował w Komitecie Wykonawczym, a w latach 1980–1984 był wiceprezesem IWF. W 1995 r. został mianowany członkiem "Galerii Sławy IWF", a w marcu 2005 r. otrzymał tytuł Honorowego Wiceprezydenta Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów i został wyróżniony Złotym Medalem 100-lecia IWF. W 1969 r. był także jednym z głównych założycieli Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów (EWF), której był prezesem do 1983 r., jak również pomysłodawcą rozgrywania mistrzostw świata i Europy w kategorii juniorów. Jako sędzia uczestniczył dwunastokrotnie w igrzyskach olimpijskich, czterokrotnie jako arbiter (1960, 1964, 1968, 1972), a pomiędzy 1976 a 2004 r. – jako członek międzynarodowego jury. Od 1957 r. uczestniczył w niemalże wszystkich mistrzostwach świata bądź Europy, pełniąc funkcję sędziego lub zasiadając w jury. Był również organizatorem ponad dwudziestu imprez rangi mistrzostw świata i Europy.

Za swoje osiągnięcia odznaczony został m.in. Orderami Odrodzenia Polski – Kawalerskim, Oficerskim, Komandorskim i Komandorskim z Gwiazdą, jak również Orderem Olimpijskim, który otrzymał od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego .

2 sierpnia 2006 r. Janusz Przedpełski ogłosił rezygnację ze stanowiska prezesa PZPC, kończąc tym samym prawie półwieczne (1959–2006) piastowanie tego stanowiska, na które wybierany był dwunastokrotnie. W tym czasie polscy ciężarowcy zdobyli łącznie 494 medale w trójboju bądź dwuboju na igrzyskach olimpijskich , mistrzostwach świata i Europy we wszystkich kategoriach wagowych i wiekowych kobiet oraz mężczyzn.

Źródła


Inne hasła zawierające informacje o "Janusz Przedpełski":

Władysław Komar ...

1408 ...

1398 ...

1411 ...

Stanisław Hozjusz ...

Janusz Józefowicz ...

Janusz Radziwiłł ...

Maciej Słomczyński ...

Torebka kłębuszka nerkowego ...

Ognie świętego Elma ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Janusz Przedpełski":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

227 Polska walcząca (plansza 9) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie