Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Molex

Molex

Czteropinowy wtyk molex

Molex to typ złącza rozpowszechnionego w wielu typach urządzeń. Znajduje zastosowanie m.in. w komputerach oraz samochodowych instalacjach elektrycznych.

Spis treści

Historia i ogólna budowa

Ich nazwa pochodzi od firmy Molex Products Company, która upowszechniła je w latach 50. i 60. XX wieku. Wtyczki Molex są plastikowe, znajdują się w nich okrągłe styki. W zależności od długości tych styków, maksymalne natężenie prądu płynącego przez wtyczkę wynosi od 5 do 8,5 A .

Typy Molexów

Czteropinowe złącze Molex

Czteropinowe złącze Molex
Pin #KolorFunkcja
1 Żółty+12 V
2 Czarny Masa
3 CzarnyMasa
4 Czerwony+5 V

Wtyk czteropinowy jest najczęściej kojarzony z nazwą Molex. Używany jest on powszechnie w komputerach do zasilania m.in. dysków twardych i napędów optycznych . Jego budowa nie pozwala na błędne podłączenie. Kabel żółty podaje napięcie +12 V   DC , czerwony +5V DC, a dwa czarne w środku to połączenia do masy .

Złącze Mini

Układ kabli w nim jest taki sam jak w złączu czteropinowym, ale jest ono znacznie mniejsze. Ma także węższe zastosowanie – używane prawie właściwie do podłączania stacji dyskietek 3,5-calowych, ale bywa również wykorzystywane do dodatkowego zasilania niektórych kart graficznych (np. ATI Radeon 9700 Pro). Wychodzenie z użycia stacji dyskietek powoduje, że złącze jest nieużywane lub używane jest do podłączania paneli kontrolnych na przedzie komputera lub przejściówek CF-IDE. Nieprawidłowe podłączenie jest w jego przypadku niemal niemożliwe.

Złącze ATX20/ATX24

ATX24 to 24-pinowe złącze używane w standardzie ATX 2.0 do zasilania płyt głównych. W ATX 1.0 i 1.3 używane było złącze ATX20.

Schemat połączeń złącza ATX24.
20-pinowe złącze ATX20 nie posiada pinów: 11, 12, 23 i 24.
KolorFunkcjaNrNrFunkcjaKolor
+3.3 V113+3.3 V
+3.3 V sense
+3.3 V214-12 V
GND315GND
+5 V416Sygnał włączenia
GND517GND
+5 V618GND
GND719GND
Sygnał zasilania820-5 V
+5 V standby921+5 V
+12 V1022+5 V
+12 V1123+5 V
+3.3 V1224GND
  • Sygnał włączenia jest sygnałem z płyty głównej do zasilacza. Kiedy sygnał ten jest przyłączony do masy (GND) (przez płytę główną), zasilanie jest włączone.

Złącze P4

Jeśli procesor tego wymaga, gniazdo P4 podłącza się dodatkowo do płyty głównej. Dodatkowe zasilanie 12V DC stabilizuje jego działanie.

Złącze P8/P9

W standardzie AT , zasilanie było podłączane do płyty głównej za pomocą dwóch identycznych złączy. Umieszczenie ich w nieprawidłowej kolejności powoduje uszkodzenie sprzętu, dlatego przewody masy muszą znajdować się obok siebie.

Schemat połączeń złączy P8 i P9.
KolorNrFunkcja
P8.1Sygnał zasilania
P8.2+5 V
P8.3+12 V
P8.4-12 V
P8.5GND
P8.6GND
P9.1GND
P9.2GND
P9.3-5 V
P9.4+5 V
P9.5+5 V
P9.6+5 V

Złącze Mini dwupinowe

Używane jest głównie do podłączania zasilania wentylatorów oraz łączenia starszych stacji CD-ROM z kartą dźwiękową.

Złącze Mini trzypinowe

Podłącza się przez nie wentylatory z pomiarem obrotów do płyty głównej lub karty graficznej.

Złącze PCI Express

Przez złącza Molex są też dodatkowo zasilane nowoczesne karty graficzne na magistralę PCI Express . Posiada ono sześć lub osiem pinów.

Przedłużacze i przejściówki

Istnieje wiele typów przejściówek złączy Molex, np. ze złącza ATX na P8/P9, czy z czeropinowego złącza Molex na złącze zasilania Serial ATA . Istnieją również przedłużacze oraz rozgałęźniki, na wypadek zbyt małej liczby złączy w komputerze lub ich niewystarczającej długości.


Inne hasła zawierające informacje o "Molex":

Molex Czteropinowy wtyk MolexMolex to typ złącza rozpowszechnionego w wielu typach urządzeń. Znajduje zastosowanie m.in. ...

Wentylator ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Molex":

231. Współczesny stan polskiego przemysłu (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie