Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Obuch

Obuch

Obuch to tępo zakończona strona takich narzędzi jak młot , siekiera lub oskard .

Obuch, obuszek lub obuszysko – rodzaj broni, bardzo podobny do nadziaka , różniący się jednak od niego zawiniętym w dół dziobem, po jego przeciwległej stronie miał młotek. Stosowany w XVIXVIII w . przez szlachtę polską, często posiadał drzewce długości 80-100 cm i był noszony w formie laski. Była to broń często wykorzystywana w pojedynkach i burdach. Miał być bezpieczniejszy od nadziaka, z którego powstał, ale różnica nie była wielka, stąd obowiązywał zakaz wnoszenia tego typu broni na sejmiki, a także do niektórych kościołów.

W dawnej Polsce noszenie obuszków było tak powszechne, że powstało nawet rymowane powiedzenie:

"Bez karabeli ani z pościeli, bez obuszka ani od łóżka."

W Polsce przyjęło się rozróżniać tego typu broń wedle rodzaju zakończenia: jeśli był to ostry, prostopadły dziób – jest to nadziak , jeśli dziób jest podwinięty w dół – obuch, jeśli ma formę toporka – czekan . Najczęściej po przeciwległej stronie ostrza był umieszczony młotek.

Bibliografia

  1. Zdzisław Żygulski (junior): Broń w dawnej Polsce na tle uzbrojenia Europy i Bliskiego Wschodu. Warszawa: PWN, 1982. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Obuch":

Tytan (pierwiastek) ...

Topór ...

Roch III (herb szlachecki) sama lilia.Najwcześniejsze wzmianki: 1238 komes Rościsław Pierzchała.Herbowni : Broliński, Karsza, Kościuszko, Łukomski, Niereski, Obuch, Oczko, Omeliański, Piekucki, Pielaszkowski, Pietrzejowski, Pilaszkowski, Plewiński, Plewka, Pogroszewski, Przezdziecki, Przeździecki ...

Obuch Obuch to tępo zakończona strona takich narzędzi jak młot , siekiera lub oskard .Obuch, ...

Młotek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Obuch":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie