Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pablo Picasso

Pablo Picasso

Pablo Picasso
Data i miejsce urodzenia 25 października 1881
Málaga ,   Hiszpania
Data i miejsce śmierci 8 kwietnia 1973
Mougins ,   Francja
Dziedzina sztuki Malarstwo
Styl Kubizm
Dom, w którym urodził się Picasso

Pablo Picasso hiszp. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruíz y Picasso[1] (ur. 25 października 1881 w Maladze w Hiszpanii , zm. 8 kwietnia 1973 w Mougins we Francji ) - malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. On i Georges Braque są twórcami nurtu malarstwa zwanego kubizmem .

Życiorys

Talent Picassa został odkryty przez jego ojca, znakomitego rysownika. Następnie Pablo kształcił się w Hiszpanii, później w Paryżu (1900-1902), gdzie znaczny wpływ na jego twórczość miało zetknięcie z postimpresjonistami (m.in. Henrim de Toulouse-Lautrekiem , który miał duży wpływ na jego twórczość sprzed 1901 roku). Prace Picassa z lat 1901-1904 określa się jako okres błękitny. Były to dzieła utrzymane w kolorycie melancholijnym , ukazujące tematykę i postaci osób biednych (Życie, Stary gitarzysta, Dwie siostry, Prasowaczka). Jego pracownia mieściła się przy ulicy La Boètie.

Po tym okresie twórczość Picassa weszła w okres różowy, między innymi sceny z życia cyrkowców (Dziewczyna na kuli, Kuglarze, Toaleta, Rodzina arlekina).

Od 1907 Picasso pod wpływem Paula Cézanne'a oraz sztuki iberyjskiej i afrykańskiej rozpoczął twórcze eksperymenty z geometryzacją i uproszczeniem formy, które dały początek kubizmowi ( Panny z Avignon , Portret Gertrudy Stein). W dalszym okresie po współpracy z Georges’em Brakiem skrystalizowały się zasady kubizmu analitycznego, hermetycznego i syntetycznego.

Za manifest kubizmu uważana bywa premiera utworu scenicznego Parady do libretta Jean Cocteau , do którego muzykę napisał Erik Satie , a scenografię zaprojektował Picasso. Wystawiony został w 1917 przez "Balety Rosyjskie" Siergieja Diagilewa .

Następne lata charakteryzowały ciągłe poszukiwania twórcze. Gdy wybuchła wojna domowa w Hiszpanii opowiedział się po stronie republikańskiej, a w 1937 za 200 tys. peset namalował słynną Guernicę , obraz wystawiony w Pawilonie Hiszpanii na Wystawie Światowej w Paryżu. Okres II wojny światowej spędził w Paryżu, w 1944 wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej, a po wojnie zaangażował się po stronie ruchów lewicowych i pokojowych .

Między innymi wziął udział w Kongresie we Wrocławiu w 1948 oraz namalował obrazy antywojenne (Masakra w Korei, Wojna, Pokój). Okres twórczości powojennej Picassa jest bardzo bogaty, różnorodny i nie poddający się klasyfikacji. Na tle sztuki XX wieku osobowość twórcza Picassa miała olbrzymi wpływ na każdą dziedzinę współczesnej plastyki. Jego córką jest Paloma Picasso .

Przypisy

  1. Picasso było panieńskim nazwiskiem matki malarza. Zgodnie z hiszpańskim zwyczajem Pablo powinien przyjąć nazwiska obojga rodziców (Pablo Picasso y Ruiz; tak też podpisywał niektóre wczesne prace).

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Pablo Picasso":

1925 ...

Lata 50. XX wieku Schweitzer Linus Pauling Edward Teller Robert Oppenheimer Richard Feynman Murray Gell-Mann Pozostali Stefan Wyszyński Karol Wojtyła Matka Teresa z Kalkuty XIV Dalajlama Pablo Picasso ...

Lata 30. XX wieku Robinson Ginger Rogers Fats Waller Alice Brady Benny Goodman Django Reinhardt Johnny Weissmuller Jadwiga Smosarska Hanka Ordonówna Eugeniusz Bodo Adolf Dymsza Kultura Jarosław Iwaszkiewicz Pablo Picasso Karol Szymanowski Julian Tuwim Antoni Słonimski Eugene O'Neill W. H. Auden John Galsworthy Harper Lee Raymond Chandler Pearl Buck Stanisław ...

1976 ...

1975 ...

1943 ...

1974 ...

1971 ...

André Breton ...

2006 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pablo Picasso":

242. Przemiany w kulturze i obyczajowości (plansza 3) ...

001. Początki cywilizacji (plansza 11) ...

218 Oblicza światowej kultury (plansza 3) Pablo Picasso Oblicza światowej kultury Nowym kierunkiem był kubizm (rozwinął się we Francji ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie