Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Plebejusze

Plebejusze

Plebejusze ( łac. plebs - lud) – w starożytnym Rzymie warstwa społeczna, prawdopodobnie wywodząca się od ludów pobliskich, podbitych terenów lub osiedlających się w Rzymie.

Plebejusze byli wolni, lecz (do pewnego momentu) nie mieli praw obywatelskich. Nie mogli obejmować urzędów państwowych a także zawierać małżeństw z synami lub córkami patrycjuszy . Trudnili się rzemiosłem i kupiectwem. Pełnili również służbę w wojsku, a za swoje pieniądze musieli kupić uzbrojenie (choć po reformie ze schyłku II w. p.n.e. to zapewniało im państwo). Plebejusze mogli jedynie brać udział w zgromadzeniu ludowym. Ponieważ w tym czasie często panowały nieurodzaje, więc plebejusze popadali w długi, co kończyło się dla nich ciężkim losem niewolnika. Po prostu, by przeżyć, musieli zaciągać pożyczki, a często nie udało im się ich spłacać.

Rzym początkowo był monarchią. Uprzywilejowaną grupą byli w nim patrycjusze, przedstawiciele niewielkiej liczby rodów. Patrycjusze mieli wszystkie przywileje i na nich spoczywały obowiązki względem państwa: płacili podatki i służyli w wojsku. Nazywali się Patrycjuszami od słowa patres- "ojcowie". Niższa warstwa rzymskiego społeczeństwa to plebejusze, czyli lud. Domagali się wpływów w państwie. Bogatsi spośród plebejuszy chcieli mieć dostęp do urzędów państwowych, biedniejsi żądali, aby przyznano im ziemię na podbijanych terenach.

Znany z tradycji pierwszy konsul rzymski, Lucjusz Juniusz Brutus , był plebejuszem.

Historia

Grupa społeczna plebejuszy zaczęła się wyodrębniać najprawdopodobniej pod koniec okresu królewskiego Rzymu, według niektórych historyków podział nastąpił z początkiem republiki[1].

W 494 p.n.e. dochodzi do pierwszej secesji plebejuszy[2], po której powołany zostaje urząd trybuna ludowego .

W latach 485 - 470 p.n.e. najwyższy urząd konsula (zwany wówczas praetor maximus) staje się niedostępny dla plebejuszy.

Od 450 p.n.e. związki małżeńskie pomiędzy patrycjuszami a plebejuszami były zakazane[3].

Przyczyną II secesji plebejuszy w 449 p.n.e. był brak postępów w spisywaniu praw zwyczajowych przez powołaną do tego komisję złożoną z samych patrycjuszy. W wyniku protestu, dołączenia przedstawicieli plebejuszy prace komisji kończą się: Prawem dwunastu tablic (Lex duodecim tabularum).

289 r. p.n.e. - ostatnia secesja[2].

Po reformie Septymiusza Sewera (193n.e.-211n.e.) plebejusze otrzymali (jako żołnierze) pewne swobody, np. posiadanie własnej ziemi. Plebejusze domagali się sprawiedliwego podziału ziemi. Z tej przyczyny między plebejuszami, a patrycjuszami od VI do III w. p.n.e. trwały walki o dostęp do ziemi. Jednym z broniących praw plebejuszy oraz warstw niższych, był trybun ludowy Tyberiusz Grakchus . Domagał się on sprawiedliwego podziału ziemi należącej do patrycjuszy między najbiedniejszych plebejuszy. Przed ukończeniem swego planu został on zamordowany przez skrytobójców na polecenie patrycjuszy, a jego ciało wrzucono do Tybru .

Zobacz też

Przypisy

  1. Część I, 2. Początki miasta - państwa Rzymu. Ustrój Rzymu królewskiego.. W: Maria Jaczynowska : Historia starożytnego Rzymu. Wyd. 5. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983, s. 43. . Cytat: Według poglądu H. Lasta, wysuniętego w 1945, rozróżnienie to nastąpiło dopiero pod koniec monarchii. Teza Lasta została ostatnio przyjęta przez szereg uczonych z niewielkimi modyfikacjami. Tak więc A. Momigliano wykazał, że pewne funkcje, zastrzeżone w republice dla patrycjuszy, musiały powstać już w Rzymie królewskim. Wydaje się, że zaczątki wyodrębniania się genetes patrycjuszowskich przypadają na końcowy okres władzy królów. 
  2. 2,0 2,1 Władysław Kopaliński: Sesesja ( pol. ). W: Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [on-line]. De Agostini Polska. [dostęp 2009-05-26].
  3. Część I, 2. Początki miasta - państwa Rzymu. Ustrój Rzymu królewskiego.. W: Maria Jaczynowska : Historia starożytnego Rzymu. Wyd. 5. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983, ss. 43 - 49. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Plebejusze":

Krzysztof Warszewicki Apelował o poprawę doli niższych stanów pisząc -w dobrze urządzonej Rzeczypospolitej i Plebejusze w wielkim mają być poważaniu, bo przez nich, przez rolnictwo, i ...

Edyl ...

Świątynia Zgody w Rzymie ...

Merkury (bóg) ...

Augur ...

III wiek p.n.e. ...

IV wiek p.n.e. ...

Popularzy ...

Nobilowie ...

Lex duodecim tabularum ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Plebejusze":

039 Kryzys kościoła łacińskiego w późnym średniowieczu (plansza 7) ...

016. Republika, cesarstwo i przemiany ustrojowe państwa rzymskiego (plansza 9) wchodzili oni w związki małżeńskie z niższymi grupami. Następni w hierarchii byli Plebejusze, którzy posiadali obywatelstwo Rzymu, ponieważ zostało im je nadane ub się ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie