Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Piemont

Piemont - (wł. Piemonte) - kraina historyczna i region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech, przy granicy z Francją i Szwajcarią.

Informacje ogólne

  • stolica: Turyn
  • powierzchnia: 25 400 km²
  • liczba mieszkańców: 4,3 mln
  • gęstość zaludnienia: 169 os./km²
  • prezydent: Mercedes Bresso
  • ważniejsze miasta: Asti, Alessandria, Cuneo, Novara i Vercelli.
Powierzchnia Piemontu jest górzysta, w zachodniej i północnej części Alpy Zachodnie, w środkowej - Nizina Padańska. Gęsta sieć rzeczna (główna rzeka - Pad), na granicy z Lombardią duże jezioro Maggiore.

Jeden z najbardziej uprzemysłowionych regionów Włoch: przemysł środków transportu, maszynowy, elektrotechniczny, gumowy, papierniczy, materiałów budowlanych, hutniczy (hutnictwo aluminium i żelaza).

W Piemoncie uprawia się zboża, buraki cukrowe, warzywa, drzewa owocowe, trufle, winorośl. Hoduje się bydło, trzodę chlewną i owce.

Rozwinięta turystyka (m.in. sporty zimowe).

W skład regionu wchodzi 8 prowincji: Prowincja Alessandria, Prowincja Asti, Prowincja Biella, Prowincja Cuneo, Prowincja Novara, Prowincja Turyn, Prowincja Verbano-Cusio-Ossola i Prowincja Vercelli.

Historia

Sama nazwa regionu po raz pierwszy zaczęła być używana w XII wieku dla określenia północnych terenów obecnych Włoch. W czasach starożytnych kraina ta była zamieszkiwana przez Celtów, następnie dostała się pod panowanie Imperium Rzymskiego. Od 568 roku region znajdował się pod władzą Longobardów, by następnie przejść pod władzę Franków (Karol Wielki). W okresie od XI do XV wieku Piemont był podzielony na pięć jednostek terytorialnych: Turyn, Ivrea, Monferatto, Saluzo, Sabaudia. W XV wieku został ponownie zjednoczony tworząc Księstwo Sabaudii i Piemontu. W 1720 Piemont stanowił kluczowy region Księstwa Sardynii ze stolicą w Turynie. W latach 1799-1814 wcielony przez Napoleona do Francji. Od ostatecznej klęski Napoleona w 1815 r. centrum polityczne i gospodarcze Królestwa Sardynii i ośrodek włoskiego ruchu zjednoczeniowego (risorgimento) pod egidą domu sabaudzkiego. Od 1860 r. stanowi część zjednoczonych Włoch, stąd też wywodzi się pierwszy król Włoch Wiktor Emanuel II.


Inne hasła zawierające informacje o "Piemont":

Canelli ...

1468 ...

Ludwik XVIII ...

1852 ...

1848 ...

Kraina historyczna ...

Ingria kraina nad Zatoką Fińską Ingria - miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Piemont, w prowincji Turyn. ...

Karol I Andegaweński Ajaccio na Korsyce . Jesienią Karol zaatakował terytorium republiki od strony Toskanii i Piemontu. Genueńczycy próbowali zyskać poparcie papieża Grzegorza i króla Kastylii Alfonsa X , ...

Biblia Gutenberga ...

Rewolucja francuska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Piemont":

132 Okres napoleoński (plansza 3) ...

139 Wiosna Ludów. Zjednoczenie Niemiec i Włoch (plansza 14) ...

135. Europa w drugiej połowie XIX w. (plansza 8) głównie dzięki jednemu z najlepiej rozwiniętych ekonomicznie państw włoskich - Królestwu Sardynii (Piemont). Podczas jednoczenia państwo było wspierane przez Francję, która w 1859 r., ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie