Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Procesor karty graficznej

Procesor karty graficznej

NVIDIA GeForce 3 Ti 200

GPU - ( ang. Graphics Processing Unit), koprocesor graficzny - jest główną jednostką obliczeniową znajdującą się w nowych kartach graficznych .

Spis treści

Historia

Jako pierwsza tego terminu użyła firma NVIDIA , wprowadzając na rynek karty graficzne GeForce 256 . To przełomowe wydarzenie dla akceleracji grafiki w systemach domowych miało miejsce 31 sierpnia 1999 roku, wcześniej systemy takie były dostarczane wyłącznie jako specjalizowane systemy profesjonalne. Głównym zadaniem GPU było wykonywanie obliczeń potrzebnych do uzyskania akcelerowanej grafiki 3D , co spowodowało częściowe odciążenie procesora CPU z konieczności wykonywania tego zadania. W tej sytuacji mógł on zająć się innymi obliczeniami, co skutkowało zwiększeniem wydajności komputera podczas renderowania grafiki. Nowoczesne procesory graficzne wyposażone są w szereg instrukcji, których nie posiada procesor komputera.

Należy wspomnieć, że wcześniej, w połowie lat 90., na rynku konsumenckim istniały już karty graficzne wyposażone w procesory oferujące akcelerację operacji przeliczania grafiki 3D takie jak np. S3 Virge czy też dodatkowe karty (współpracujące z kartą graficzną) firmy 3dfx o nazwie Voodoo Graphics . NVIDIA zadebiutowała produktem Riva z szeregiem odmian (Riva 128, Riva TNT). GeForce to następna generacja produktów do akceleracji grafiki 3D tej firmy.

Obecnie liczącymi się producentami procesorów graficznych są firmy: NVIDIA , ATI (przejęta przez AMD ) oraz Intel .

Rodzaje GPU

Procesor kart graficznych

Najbardziej zaawansowane procesory graficzne używane są obecnie w niezależnych urządzeniach, jakimi są karty graficzne. Instalowane są na płytach głównych na specjalnie przystosowanych do tego magistralach takich jak PCI Express lub AGP charakteryzujących się wysoką przepływnością danych. Procesory graficzne projektowane są do współpracy z pamięcią RAM znajdującą się na kartach graficznych (obecnie jest to wersja GDDR5 ). Dzięki technologiom CrossFire i SLI nowoczesne płyty główne zapewniają współpracę wielu procesorów graficznych równocześnie na jednej platformie, zwiększając tym samym wydajność całego systemu.

Procesory zintegrowane

Rozwiązaniem stosowanym przez wielu producentów płyt głównych jest instalacja procesora graficznego zintegrowanego z chipsetem na mostku północnym. Jest to przede wszystkim tańsze rozwiązanie, gdyż wdrażane jest w trakcie produkcji samych płyt głównych i nie pochłania dodatkowych zasobów, ale zainstalowane w ten sposób układy graficzne charakteryzują się o wiele mniejszą wydajnością. Zintegrowane procesory graficzne wykorzystują pamięć RAM, przez co zmniejszają możliwości operacyjne głównej jednostki CPU .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Procesor karty graficznej":

Tadeusz Boy-Żeleński ...

Stepan Bandera ...

Kartka pocztowa ...

Adres zameldowania ...

Dyskietka ...

Układ scalony ...

Przeszczepianie narządów ...

Inkunabuł ...

Trójmiasto ...

Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Procesor karty graficznej":

Budowa komputera (plansza 14) ...

Język reklamy (plansza 19) ...

006 Religie Dalekiego i Bliskiego wschodu (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie