Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Raúl Castro

Raúl Castro

Raúl Castro Ruz
Data urodzenia 3 czerwca 1931
Prezydent Kuby
Okres urzędowaniaod 24 lutego 2008
Poprzednik Fidel Castro
Premier Kuby
Okres urzędowaniaod 24 lutego 2008
Poprzednik Fidel Castro

Raúl Castro Ruz (ur. 3 czerwca 1931 w Biránie ) – kubański polityk i rewolucjonista, młodszy brat Fidela Castro . Od 1959 pierwszy wiceprezydent i wicepremier , minister rewolucyjnych sił zbrojnych, od 1965 II Sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kuby, od 31 lipca 2006 p. o. prezydenta Kuby w zastępstwie ciężko chorego Fidela Castro, od 24 lutego 2008 prezydent Kuby wybrany przez parlament po ustąpieniu Fidela Castro.

Życie i działalność

Aktywnie uczestniczył w protestach studenckich przeciwko rządom Fulgencio Batisty od momentu objęcia przez niego rządów dyktatorskich w 1952 . Razem z bratem Fidelem brał udział w ataku ok. 160-osobowego oddziału na koszary Moncada 26 lipca 1953 . Atak nie powiódł się, około połowy rebeliantów zginęło, zaś Raúl i Fidel Castro zostali schwytani. Raúl spędził w więzieniu 22 miesiące. Podczas późniejszej emigracji do Meksyku stał się jednym z członków-założycieli Ruchu 26 Lipca (wraz z bratem Fidelem Castro i Ernesto Guevarą ). Przygotowywał misję jachtu Granma , z którym wylądował 2 grudnia 1956 na północnym wybrzeżu prowincji Oriente, jednak 82-osobowy oddział został pokonany, a ocaleni rewolucjoniści schronili się w górach Sierra Maestra . Tutaj siły partyzantów, z początkowych 12 ocalałych, rozrosły się do ponad 800 osób. Raul dowodził rebeliantami na wschodnim froncie w prowincji Oriente. Za datę ostatecznego zwycięstwa rewolucji uznaje się 8 stycznia 1959 , gdy rebelianci opanowali Hawanę . Od tego czasu rozpoczęła się władza dyktatorska Fidela, zaś Raúl uznawany jest za jednego z jego najwierniejszych współpracowników. W 1959 poślubił Vilme Espíne , rewolucjonistkę i wieloletnią przewodniczącą Kubańskiej Federacji Kobiet (Federación de Mujeres Cubanas). Mieli czworo dzieci.

Jako minister sił zbrojnych kontroluje Armię Kubańską; mówi się, że gdyby chciał przejąć władzę siłą po śmierci brata, jego powstrzymanie byłoby trudne.

Raúl niekiedy uważany jest za osobę o bardziej rewolucyjno-komunistycznych przekonaniach niż swój brat. Jego działania doprowadziły do zjednoczenia różnych ruchów, sprzeciwiających się rządom Fulgencio Batisty , później zaś skonsolidował partie socjalistyczne i komunistyczne. Krótko po jego wizycie w Moskwie ZSRR zaczął instalować rakiety na terenie Kuby, co doprowadziło do kryzysu kubańskiego .

W latach 1959-2008 druga osoba w państwie i minister obrony narodowej Kuby. W tym czasie organizacje broniące praw człowieka odnotowywały liczne przypadki naruszeń tych praw. Podległe mu wojsko kubańskie zatapiało łodzie i rozstrzeliwało obywateli próbujących uciec z kraju. W 1996 jako minister obrony wydał rozkaz zestrzelenia w międzynarodowej przestrzeni powietrznej dwóch cywilnych samolotów z pomocą humanitarną[1].

24 lutego 2008 Raúl Castro Ruz wybrany został Przewodniczącym Rady Państwa Republiki Kuby. Zastąpił na tym stanowisku brata Fidela, który rządził Kubą 49 lat.

Zobacz też

Przypisy

  1. Raul Castro’s Long History of Crimes Against Humanity ( ang. ). canadafreepress.com, 25 lutego 2008. [dostęp 2010-09-20].


Inne hasła zawierające informacje o "Raúl Castro":

1986 ...

1977 ...

1983 ...

Lata 90. XX wieku ...

1979 ...

1962 ...

1980 ...

Lata 50. XX wieku ...

1976 ...

1964 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Raúl Castro":

224 Konflikty zbrojne po II wojnie światowej (plansza 3) ...

233. Dwie strony konfliktu (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie