Lekcja: "021b. Życie codzienne w starożytnej Grecji i Rzymie"
Życie codzienne w starożytnej Grecji i Rzymie
Niewolnictwo i powstanie Spartakusa
W okresie wielkich podbojów Rzymu (III w. p.n.e. - II w. n.e.) niewolnicy stali się dominującą siłą roboczą, a największe ich skupisko znajdowało się na Sycylii i w Italii. Wskutek ich ciężkiej sytuacji doszło do powstań w II (np. Eunus, niewolnik z Syrii, rozpętał powstanie niewolników na Sycylii, które początkowo przyniosło zwycięstwo, a on sam ogłosił się królem) i I w. p.n.e.W Italii w 73 r. p.n.e. doszło do powstania wywołanego przez Traka – gladiatorSpartakus - który dowodził 100 tysiącami powstańców. Dwa lata później bunt został stłumiony, Spartakus poległ w walce, a 6 tys. powstańców ukrzyżowano wzdłuż drogi Capua-Rzym. Gdy nastały czasy cesarstwa, praca niewolników przestawała się opłacać, więc zastępowano ich kolonami (dzierżawcy gruntów), którzy następnie byli przypisani do ziemi. W okresie cesarstwa zostały złagodzone decyzje i prawa dotyczące niewolników.
Najmniejsze państwo na świecie to Sealandia – znajduje się na Morzu Północnym, na dawnej betonowej platformie przeciwlotniczej. Jego wymiary to: 40 x 140 m.
Księstwo Sealandii posiada własną konstytucję, flagę, godło i hymn państwowy. Emitowana jest również własna waluta, dolar sealandzki, który jest sztywno związany z dolarem amerykańskim w stosunku 1:1.