Jest to grupa organelli wykazujących wiele cech wspólnych z mitochondriami. Otoczone są podwójna błoną: łatwo przepuszczalną błoną zewnętrzną i słabo przepuszczalną błoną wewnętrzną.
U typowych przedstawicieli plastydów - chloroplastów – znajduje się ponadto wewnętrzny system błon, w których zachodzą m.in. przemiany energetyczne na podobnej zasadzie jak w mitochondriach.
Plastydy zawierają też własny DNA kodujący plastydowe RNA, część białek oraz posiadają aparat syntezy białka na rybosomach 70S.
Hipoteza endosymbiotyczna
Hipoteza ta zakłada, że komórki eukariotyczne rozpoczeły ewolucję jako prymitywne jednokomórkowe organizmy pozbawione mitochondriów i chloroplastów, a następnie weszły w układ endosymbiotyczny z jednokomórkowymi organizmami prokariotycznymi. Endosymbiontyz czasem przekształciły się w organelle komórek eukariotycznych. Wysuwa się przypuszczenie, że początek mitochondriom dały bakterie purpurowe wchłonięte przez pierwotne komórki eukariotyczne. Chloroplasty pojawiły się później jako rezultat wchłonięcia komórek sinic.
Dittifoss to potęzny wodospad w północno-wschodniej Islandii. Moc produkowana przez przepływającą tam wodę wynosi średnio 85 Megawatów. Pozwoliłoby to zasilić w prąd około 200-tysięczne miasto.