Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Chemia » Liceum - lekcje

1...19202122232425262728293031323334353637
Lekcja: "Ogniwa galwaniczne"
Potencjał elektrochemiczny metali




Każdy metal zanurzony w elektrolicie posiada pewien potencjał. Potencjał ten jest związany z reakcją utlenienia lub redukcji metalu, bądź też orientacją cząsteczek z roztworu i jest równy różnicy potencjału na granicy faz metal/roztwór.
Praca przejścia przez granicę faz jonu lub elektronu posiada naturę chemiczną i elektryczną. W związku z tym potencjał ten definiujemy jako potencjał elektrochemiczny. Wymiana ładunków jest związana z reakcją utlenienia (oddawania elektronów) i redukcji (pobierania elektronów). Jeśli nie ma odpływu elektronów z półogniwa, między obu przeciwnie skierowanymi reakcjami ustali się równowaga:
Me ↔ Me+n + ne
Prowadzi to do powstania różnicy potencjałów między metalem a roztworem.

Potencjału na granicy faz metal - roztwór, niestety nie jesteśmy w stanie zmierzyć, ale potencjał elektrochemiczny półogniwa możemy porównywać z potencjałem innego półogniwa.
Takim półogniwem z którym porównuje się potencjały innych półogniw jest standardowa elektroda wodorowa (SEW), dla której przyjęto umownie wartość potencjału równą 0 V.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie