SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH DLA DZIECKA Z AUTYZMEM ORAZ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ W STOPNIU LEKKIM
Metryczka
Nauczyciel Aneta Sadowska – Chorążak
Stopień awansu zawodowego nauczyciel kontraktowy
TEMAT: TRENING UMIEJETNOŚCI SPOŁECZNYCH
Klasa - I
Data 27.02.2020 r.
Cele ogólne:
eliminowanie deficytów i dysfunkcji w porozumiewaniu się – zarówno werbalne jak i niewerbalnych
rozwijanie kompetencji społecznych – nauka wykonywania prostych poleceń
ograniczanie stereotypowych zachowań, zaineresowań, działań
kształtowanie umiejętności logicznego myślenia
Cele szczegółowe:
dziecko rozumie i potrafi wykonać zaplanowane zadania
potrafi działać wg określonego planu
potrafi ułożyć historyjkę obrazkową według kolejności zdarzeń i opowiedzieć ją
przynosi i odnosi przedmioty, o które prosi nauczyciel
wita się z wyznaczoną przez nauczyciela osobą
Metody i sposoby realizacji celów:
słowna
praktycznego działania
elementy metody behawioralnej
indywidualna
elementy integracji sensorycznej
Praktyczne wskazówki
Nauczyciel do pracy z dzieckiem wykorzystuje: obrazki przedstawiające poszczególne czynności, tabliczkę motywacyjną, historyjkę obrazkową
Przebieg lekcji:
przywitanie ucznia, stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery pamiętając o nawiązaniu i utrzymywaniu kontaktu wzrokowego
zabawa piłką „kozłowanie” (kierowanie manualne)
ćwiczenia naśladowanie – „zrób to co ja”
ułożenie historyjki obrazkowej zgodnie w kolejności
odpowiadanie całym zdaniem na pytanie nauczyciela
przyniesienie przez ucznia swojej garderoby wierzchniej
pożegnanie ucznia przez podanie ręki i powiedzenie „do widzenia” pamiętając o nawiązaniu i utrzymaniu kontaktu wzrokowego