Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Język polski » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...3839
Lekcja: "Motyw powrotu w literaturze i filmie"

Syn marnotrawny powracaSyn marnotrawny układa sobie przemowę, którą pragnie wygłosić po powrocie do domu. Powrót wymaga, więc zanim nastąpi odpowiednich faz przygotowania. Nie zawsze jest decyzją podejmowaną pod wpływem chwili. W tym, co syn marnotrawny postanawia powiedzieć, są widoczne cechy nowej postawy bohatera, która skłoniła go do powzięcia takiej decyzji. Chłopiec chce zwrócić się do ojca w następujący sposób:

    „ (…) ojcze zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie.”

W tęsknocie bohatera za domem, dostrzegamy aspekt wielkiej pokory, pragnienie zmycia dotychczasowych grzechów oraz niekłamany szacunek wobec ojca. (Potrafisz zinterpretować daną sytuacje biblijną w sensie szerszym, co oznacza, że rozumiesz, czym jest parabola nowotestamentowa.) Bohater jest, bowiem świadomy, że swoim postępowaniem doprowadził rodzinę do hańby, gdyż zgodził się wykonywać dla mizernego zarobku zajęcie najbardziej hańbiące, czyli zajmowanie się świniami. Dla żydów zajęcie to stanowiło niewysłowione poniżenie, ponieważ świnie uchodziły w religii żydowskiej za zwierzęta nieczyste. (Brawo, znasz obyczaje różnych kultur, wykazujesz się wiedzą antropologiczną.)

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie