Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718
Lekcja: "001. Podstawy metodologii i elementy metodyki"
Podstawy metodologii i elementy metodyki

Elementy metodyki

Gdy badacz przystępuje do pisania pracy naukowej, to musi operować odpowiednim językiem, przy czym musi pamiętać, aby nie stosować języka potocznego, gdyż w takich opracowaniach jest on niewskazany. Musi charakteryzować się fachową terminologią i precyzyjnością, które powinny być użyte we właściwy sposób, jednak badacz powinien pamiętać, aby nie używać w swojej pracy terminów, których znaczenia nie zna. Styl pracy nie powinien zawierać uczuć, natomiast powinien być jasny, przejrzysty i przede wszystkim obiektywny. Poza tym wszystkie zapożyczone cytaty i myśli muszą być zaznaczone wraz ze źródłem ich pochodzenia (np. autor cytowanych słów).
Często prace naukowe mają charakter podobny do rozprawek, w której należy udowodnić postawioną tezę. Zdarza się, że dany problem nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć, więc przedstawia się tzw. esej naukowy (nie wymaga końcowego rozstrzygnięcia), w którym dane zagadnienie poddaje się wielokrotnej analizie. Esej naukowy rozpoczyna się wyraźnym wstępem, w którym dla danego problemu wyznacza się określone granice, natomiast gdy sytuacja wymaga zdefiniowania używanej formy, to należy to zrobić.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie