Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Informatyka » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...3233
Lekcja: "Programowanie - paradygmaty programowania"

Programowanie imperatywne


Programowanie imperatywne jest najbardziej pierwotnym sposobem programowania. Według niego, program jest ciągiem poleceń które ma wykonać komputer. Powszechnie programowanie imperatywne uważane jest za synonim programowania proceduralnego.

W paradygmacie tym obliczenia rozumiemy tu jako sekwencję poleceń zmieniających krok po kroku stan maszyny, aż do uzyskania oczekiwanego wyniku. Natomiast stan maszyny oznacza zawartość całej pamięci oraz rejestrów i znaczników procesora. Ten sposób patrzenia na programy związany jest ściśle z budową sprzętu komputerowego o architekturze von Neumanna, w którym poszczególne instrukcje (w kodzie maszynowym) to właśnie polecenia zmieniające ów globalny stan.

Prawie każdy zestaw komputerowy pracuje w sposób imperatywny. Był on stworzony w celu wykonywania kodu maszynowego, napisanego właśnie w stylu imperatywnym. Gdyby rozpatrywać programowanie imperatywne z tego – niskopoziomowego punktu widzenia to: stanem programu jest zawartość pamięci komputera, a instrukcjami są komendy składające się na kod maszynowy.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie