Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

12345678910111213141516171819
Lekcja: "019. Osłonice i bezczaszkowce – strunowce niższe"
Charakterystyczne cechy strunowców

Dwuboczna symetria ciała ryby


Wisceralna (trzewna) część ciała była odpowiedzialna za pobieranie pokarmu i być może za oddychanie. Zasadniczym elementem wisceralnej części ciała przodków strunowców była szeroka gardziel poprzebijana licznymi szczelinami skrzelowymi. Gardziel ta tworzyła kosz skrzelowy. Woda wciągana przez otwór gębowy omywała skrzela, które zaopatrywały krew w tlen.

Pierwotnie strunowce były filtratorami. Żywiły się planktonem, który przyklejał się do śluzu na ściankach gardzieli i przesuwany był rzęskami do rynienki gardzielowej (endostylu). Stąd trafiał do przełyku. Część somatyczna ciała przodków strunowców była odpowiedzialna za przemieszczanie całego ciała. Zawierała ona metameryczną muskulaturę umożliwiającą wyginanie tylnej części ciała na boki. W tej części biegła struna grzbietowa, nad którą znajdowała się cewka nerwowa.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie