Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

12345678910111213141516171819
Lekcja: "019. Osłonice i bezczaszkowce – strunowce niższe"
Budowa zewnętrzna i tryb życia lancetnika


Lancetnik jest najbardziej znanym przedstawicielem bezczaszkowców (Acrania), które z kolei należą do najwcześniejszych strunowców. Pozostałych 25 gatunków współczesnych bezczaszkowców, zamieszkujących płycizny ciepłych mórz, wyglądają podobnie. Niewiele zmieniły się od kambru (znane są odciski podobnych form kopalnych: Pikaia i Yunnanozoon). Dlatego lancetnik najprawdopodobniej jest dobrym modelem planu budowy strunowców.

Budowa zewnętrzna i tryb zycia
Lancetnik (Branchiostoma lanceolatum) żyje w morzach u brzegów Europy i większość czasu spędza na wpół zagrzebany w gruboziarnistym piasku. Wystawia przednią część ciała i odfiltrowuje pokarm z wody. Ma wydłużone, bocznie spłaszczone ciało długości 5-7 cm, kształtem przypominające nieco lancet, z charakterystycznym rombowatym rozszerzeniem na tylnym końcu, pełniącym funkcję płetwy ogonowej. Wzdłuż grzbietu i po stronie brzusznej biegnie fałd pełniący funkcję płetwy grzbietowej i odbytowej oraz płetw parzystych (od odbytu do przodu ciała jest rozdzielony na dwa równoległe fałdy).
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie