Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

12345678910111213141516
Lekcja: "020a. Zasadnicze cechy kręgowców"
Pochodzenie i filogeneza kręgowców


Kręgowce występują w różnych środowiskach – od głębin morskich po przestworza. Osiągnęły najwyższy wśród zwierząt poziom zaawansowania ewolucyjnego. Przejawia się on nie tylko w złożonej budowie anatomicznej i fizjologii, ale i w tym, że do kręgowców należą najbardziej inteligentne istoty Ziemi – ludzie (także inne kręgowce, zwłaszcza ssaki i ptaki, odznaczają się znacznym rozwojem układu nerwowego).

Kręgowce wywodzą się z wczesnych strunowców podobnych do współczesnego lancetnika. O ich bliskim pokrewieństwie świadczy wiele cech charakterystycznych między innymi podział ciała na charakterystyczne segmenty mięśniowe (miomery), widoczny zarówno u bezczaszkowców, jak i kręgowców (zwłaszcza u bezżuchwowców i ryb). Kolejnym podobieństwem jest grzbietowe położenie szkieletu osiowego, który u pierwotnych kręgowców ma jeszcze postać struny grzbietowej. Występują także podobieństwa biochemiczne oraz układ krążenia z elementem napędowym leżącym po brzusznej stronie ciała.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie