Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aleksy Franciszek Bachulski

Aleksy Franciszek Bachulski

Aleksy Franciszek Bachulski (ur. 7 października 1893 w Warszawie , zm. 6 maja 1951 w Warszawie ) – polski historyk, archiwista, bibliotekarz.

Życiorys

Urodził się jako syn Karola i Franciszki z Ziembińskich. W 1904 jako półsierota został oddany do zakładu opiekuńczego „Nazaret”, gdzie skończył szkołę powszechną. W 1914 ukończył gimnazjum im. Chrzanowskiego w Warszawie, na naukę zarabiając korepetycjami. W latach 1914–1918 pracował w zakładzie „Nazaret” jako kierownik, starając się zapewnić byt wychowankom w trudnych latach wojny. W 1925 po ukończeniu studiów na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego , na podstawie pracy Założenie klasztoru kanoników regularnych w Czerwińsku uzyskał tytuł doktora.

W latach 1920–1937 pracował jako kustosz w Archiwum Skarbowym w Warszawie. Szczególnie interesował się problemem brakowania (wydał osobną broszurę Brakowanie akt) i archiwami gospodarczymi. Uczestniczył także w pracach Komisji Rewindykacyjnej W Leningradzie i Moskwie. Był aktywnym autorem Archeionu oraz wykładowcą kursów archiwalnych. W 1937 został wicedyrektorem (następnie dyrektorem) Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy . W listopadzie 1939 został aresztowany przez Niemców i uwięziony jako zakładnik. Zwolniony z więzienia, został zawieszony w swych obowiązkach, następnie mianowany przez władze okupacyjne dyrektorem Archiwum m.st. Warszawy. Bachulski energicznie zajął się zabezpieczaniem akt po zlikwidowanych urzędach i instytucjach warszawskich (sam prowadził prace porządkowo-inwentaryzacyjne). Niestety, w trakcie powstania warszawskiego zasób archiwum został zniszczony przez Niemców. W 1945 został mianowany dyrektorem zniszczonego archiwum i organizował jego pracę.

Razem z Kazimierzem Konarskim i Adamem Wolffem był współautorem pierwszego Polskiego słownika archiwalnego.

Działał aktywnie w licznych towarzystwach naukowych, odznaczony był m.in Złotym Krzyżem Zasługi .

Był żonaty z Haliną Szellerówną, miał 4 dzieci. Zmarł 6 maja 1951 w Warszawie, pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim .

Bibliografia

  • Słownik biograficzny archiwistów polskich, t. I 1918–1984, Warszawa–Łódź 1988

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Aleksy Franciszek Bachulski":

XVI wiek ...

1972 ...

Grzyby ...

Elegia ...

1749 ...

1884 ...

Franciszek Clet ...

Stanisław Konarski ...

1986 ...

Pałac Ministra Skarbu w Warszawie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Aleksy Franciszek Bachulski":

132 Okres napoleoński (plansza 4) ...

129 Kultura oświecenia w Polsce (plansza 8) ...

112 Kultura renesansu w Polsce (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie