Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Diugoniowate

Diugoniowate

Diugoniowate, diugonie (Dugongidae) – rodzina morskich ssaków łożyskowych z rzędu syren . Jedyny żyjący współcześnie gatunek tej rodziny – diugoń (Dugong dugon) – występuje w wodach tropikalnych u wybrzeża wschodniej Afryki , Azji , Australii i Nowej Gwinei . Krowa morska (†Hydrodamalis gigas) została wytępiona w XVIII wieku. Gatunki kopalne znane są ze szczątków pochodzących z eocenu . Osiągały do 7 m długości.

Charakterystyka

Diugoń

Płetwa ogonowa diugoniowatych ma półksiężycowate wycięcie w środku. Kończyny przednie są przekształcone w płetwy bez szczątków kopytek. W szkielecie występuje 7 kręgów szyjnych. Uzębienie różni się u poszczególnych gatunków. Diugonie, w przeciwieństwie do manatów , które odżywiają się zarówno trawą morską jak i mieszaniną prawdziwych traw (Graminae), spasają wyłącznie podmorskie łąki trawy morskiej, która z trawą sensu stricto nie ma nic wspólnego. Jest to mieszanka wodnych roślin okrytozalążkowych o małej zawartości krzemionki. Diugonie poruszają się wolno w ciepłych i płytkich wodach, dzięki czemu oszczędzają energię i odżywiają się pędami wodnych roślin, które są bogate w węglowodany. Żerują nocą, na głębokości 1-12 m. Ich przednie kończyny są krótsze niż kończyny manatów, nie występują na nich charakterystyczne dla manatów szczątkowe kopytka. Różnią się również kształtem płetwy ogonowej.

Diugonie do późnego miocenu występowały u zachodnich wybrzeży Atlantyku i Morza Karaibskiego , zwykle jednak nie zasiedlając estuariów , gdzie o prawdziwą trawę morską było trudniej. W tym samym czasie manaty posiadły już prawdopodobnie umiejętność korzystania z różnych roślin przybrzeżnych (traw) i zaczęły wypierać słabiej dostosowane diugonie. Być może była to jedna z przyczyn wymarcia diugoniów karaibskich z Atlantyku i Karaibów. Obecnie występują wyłącznie w tropikalnej strefie Oceanu Indyjskiego i Spokojnego .

Systematyka

Rodzaj Dugong Lacépède, 1799

Rodzaj †Dusisiren Domning, 1978

Rodzaj Hydrodamalis Retzius, 1794

oraz kilka rodzajów o nieustalonej jeszcze pozycji, m.in.:

  • Eotheroides Palmer 1899
  • Prototherium (de Zigno 1887)

Bibliografia

  1. Kazimierz Kowalski: Ssaki, zarys teriologii. Warszawa: PWN, 1971. 
  2. Zwierzęta : encyklopedia ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005, ss. 166-167. . 
  3. Caryn Self-Sullivan, Evolution of the Sirenia, Sirenian International (format pdf) (en)


Inne hasła zawierające informacje o "Diugoniowate":

Syreny ...

Ewolucja ssaków ...

Diugoń ...

Ewolucja syren ...

Protosiren ...

Diugoniowate DiugoniowateHydrodamalis gigas Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Gromada ssaki Podgromada ssaki żyworodne Szczep łożyskowce Rząd syreny Rodzina Diugoniowate Nazwa systematyczna Dugongidae Gray , 1821 WystępowanieDiugoniowate, diugonie (Dugongidae) – rodzina morskich ...

Kategoria:Syreny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Diugoniowate":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie