|
Kurlandia
Kurlandia - (łot. Kurzeme – ziemia Kurów, niem. "Kurland") – kraina historyczna w zachodniej części Łotwy na półwyspie nad Bałtykiem. Nazwa pochodzi od łotewskiego plemienia Kuronów (Kurów, Kursi). W szerszym kontekście nazwa używana na określenie Księstwa Kurlandii i Semigalii.
Początkowo zamieszkiwana w większości przez ugrofińskich Liwów i przez mówiące językiem kurońskim bałtyckie plemię Kurów, którzy trudnili się na wielką skalę piractwem i handlem bałtyckim.
W 1230, w celu uniknięcia rozlewu krwi, ich władca, Lammekinus, przyjął chrzest i zwierzchnictwo papieża. Ostatecznie w 1269 podbita przez zakon kawalerów mieczowych, po jego sekularyzacji w XVI w. główna składowa feudalnego Księstwa Kurlandii i Semigalii, będącego częścią składową i lennem Rzeczypospolitej Obojga Narodów (1561-1795) i potem, po rozbiorach, Rosji.
Pod koniec II wojny światowej w ogromnym kotle znalazły się tu niedobitki wojsk niemieckich oraz setki tysięcy uciekających przed ponowną okupacją sowiecką łotewskich cywili. Główny opór Armii Czerwonej stawiali łotewscy ochotnicy tworzący tzw. Lettland Legion (Legion Łotewski), utworzony w ramach Waffen-SS.
Główne miasta: Ventspils, Liepaja.
Inne hasła zawierające informacje o "Kurlandia":
1679
...
1592
...
1731
...
Zygmunt III Waza
...
1677
...
1777
...
Insurekcja kościuszkowska
...
Ludwik XVIII
...
Tomasz Wawrzecki
...
Szymon Kossakowski
...
Inne lekcje zawierające informacje o "Kurlandia":
119a Wojny XVII w. i ich konsekwencje (plansza 12)
...
117 Gospodarka folwarczno-pańszczyźniana (plansza 3)
...
115a Polityka ostatnich Jagiellonów. Pierwsze bezkrólewia. (plansza 13)
władzy polskiej. Na mocy układu w Wilnie Inflanty podzielono na dwie części. Kurlandia ze stolicą w Mitawie stała się lennem Polski. Pozostała część została ...
|
|
|
|