Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Verulamium

Verulamium

Fragment murów miejskich

Verulamium rzymskie miasto znajdujące się na obszarze obecnego miasta St Albans w hrabstwie Hertfordshire w Anglii ( Wielka Brytania ). Miasto położone było nad rzeką Ver . Verulamium to było największym obok Londinium ośrodkiem rzymskim w Brytanii i od ok. 60 było stolicą (municipium) rzymskiej Brytanii.[1][2]

Miasto zyskało swoją wysoką pozycję w rzymskiej Brytanii ze względu na strategiczne położenie na przecięciu głównych dróg: tzw. Walting Street - łączącej Londinium (dzis. Londyn) z Towcester, poprzez Sulloniacis (dzis. Bockley Hill), Verulamium i Durocobrius (dzis. Dunstable ) oraz Verulamium z Camulodunum (dzis. Colchester przez Canonium (dzis. Kelvedon).[3]

Wcześniej, przed rzymskim podbojem, było znane jako Verlamion [4]

Zachowanymi do dziś pozostałościami rzymskiego miasta są: fragmenty murów miejskich i fundamenty jednej z bram, mozaikowa posadzka z zachowanym hypocaustum , ruiny teatru (jedynego rzymskiego teatru widocznego do dziś w Wielkiej Brytanii)[5] oraz mozaiki i fragmenty zdobionych ścian, które obecnie znajdują się w zbiorach lokalnego muzeum .

Spis treści

Historia

Przed rzymskim podbojem znajdował się w tym miejscu fort, otoczony fosą, zwany Verlamion . Był stolicą lokalnego celtyckiego plemienia Catuvellauni .

Wydobyta podczas wykopalisk archeologicznych biżuteria, monety czy naczynia świadczą o tym, że mieszkańcy tego miejsca prowadzili wymianę handlową z Imperium Rzymskim. Kiedy w 43 n.e. roku naszej ery Rzymianie najechali Brytanię, miasto przeszło w ich władanie. Przed rokiem 50 n.e. uzyskało status municipium.

Znaczącym wydarzeniem w jego historii było powstanie plemion celtyckich pod dowództwem królowej Boudiki w 61 roku. Miasto zostało wtedy doszczętnie zniszczone. Po zniszczeniu miasta przystąpiono do jego odbudowy wznosząc wiele znaczących budowli, m.in. forum oraz bazyliki wzniesionej w 79 roku. W mieście zbudowano też trójkątną świątynię, poświęconą Kybele , swój unikalny kształt zawdzięczała lokacji na rozgałęzieniu drogi.

Zabudowa

Miasto posiadało głównie drewnianą zabudowę z nielicznymi płaskorzeźbami i mozaikami. Ok. 155 Verulamium zostało strawione przez pożar.[6] Odbudowano je, jednak z czasem zaczęło podupadać, zmniejszała się populacja. W III w. miasto otoczono kamiennym murem.

W centralnej części miasta (w miejscu, gdzie dziś znajduje się kościół pw. św. Michała) stała bazylika i przylegające do niej forum . Na północny-zachód od forum znajdowały się sklepy, teatr i macellum (targ warzywno-owocowy).[7] W Verulamium znajdowały się także liczne świątynie.

W roku 410 , po opuszczeniu Brytanii przez Rzymian, przez pewien czas dbano o budynki prywatne i publiczne, drogi i wodociągi, jednak z biegiem czasu ludność zaczęła się przenosić do powstałego w pobliżu St Albans.

Teatr

Ruiny rzymskiego teatru

Zbudowany w 140 roku naszej ery, mógł pomieścić 2000 widzów. Odbywały się na nim przedstawienia, procesje religijne, pokazy walk oraz tańca. Po roku 400 , gdy Rzymianie zaczynali wycofywać się z Brytanii, a miasto zaczęło podupadać. Teatr przestał działać i został zmieniony w wysypisko śmieci.[8] Ruiny teatru odkryto w 1847 roku.

Mury miejskie

Fragment murów rzymskich w pobliżu Bramy Londyńskiej

Zbudowane w latach 257 - 270 z krzemienia i cegły, wysokie na 5m, otaczały miasto pierścieniem długości 3,6km. Zachowały się dwa fragmenty, krótszy północny i dłuższy od strony wschodniej, wraz z fundamentami bramy londyńskiej.

Hypocaustum

Mozaikowa posadzka z hypocaustum

Hypocaustum ulokowane jest w osobnym budynku w parku i przykryte jest doskonale zachowaną mozaiką. Hypocaustum zostało odkryte podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych w latach 30. XX wieku przez Sir Mortimera i Tessę Wheeler.[9]

Świątynie

Jedną z głównych świątyń w mieście, była ta znajdująca się przy forum. W późniejszym czasie (po pożarze w 155 wybudowano dwie kolejne. Prawdopodobnie oddawano w nich cześć Jowiszowi , Junonie i Minervie . Znanych jest sześć innych świątyń typu rzymsko-celtyckiego, a wśród nich "świątynia trójkątna" o charakterystycznym trójkątnym atrium usytuowana niedaleko Bramy Londyńskiej. Ta ostatnia była prawdopodobnie poświęcona Kybele .[10]

Muzeum

W lokalnym muzeum (oddziale znajdującym się w parku Verulamium) wystawiono przedmioty znalezione podczas prowadzonych wykopalisk. Przedmioty codziennego użytku, mozaiki, malunki ścienne, monety.[11] Do zwiedzania udostępniono także hypocaustum - rzymski system ogrzewania podłogowego, służący niegdyś w dużym domu miejskim.


Przypisy

  1. Jane McIntosh: Handbook of Life in Prehistoric Europe. Oxford University Press US, 2009, s. 158. . 
  2. Guy de la Bédoyère: Roman towns in Britain. Rowman & Littlefield, 1992, s. 31, seria: English heritage. . 
  3. Mark Freeman: St Albans. A history. Lancaster: Carnegie Publishing Ltd, 2008, ss. 16-17. . 
  4. Rosalind Niblett, Isobel Thompson: Alban's buried towns: an assessment of St Albans' archaeology up to AD 1600. Oxbow Books przy współpracy z English Heritage, 2005, s. 24. . 
  5. The Roman Theatre of Verulamium ( ang. ). [dostęp 2010-01-16].
  6. Alan K. Bowman, Peter Garnsey, Dominic Rathbone: The Cambridge ancient history: The High Empire, A.D. 70-192. T. 11. Cambridge University Press, 2000, s. 569. . 
  7. Rosalind Niblett: Verulamium. The Roman City of St Albans. Stroud: Tempus Publishing Ltd, 2001, 2004, s. 90. . 
  8. Romano-British Towns: Case Studies. W: Daniel G. Russo: Town origins and development in early England, c.400-950 A.D.. Greenwood Publishing Group, 1998, s. 66, seria: Contributions to the study of world history. . 
  9. Hypocaust ( ang. ). W: St Albans Museums [on-line]. St Albans Museums. [dostęp 2010-01-16].
  10. Rosalind Niblett: Roman Verulamium. St Albans: St Albans District Council, 2000, s. 14. . 
  11. Verulamium Museum ( ang. ). W: St Albans Museums [on-line]. St Albans Museums. [dostęp 2010-01-16].

Zobacz także

Na mapach: 51°45'06.84″N 0°20'22.56″W / 51.7519, -0.3396


Inne hasła zawierające informacje o "Verulamium":

Boudika powstańców padło Camulodunum (dzisiejsze Colchester ), potem Londinium (dzisiejszy Londyn ) i na koniec Verulamium (dzisiejsze St. Albans ) — w tych trzech miastach zginęło od 50 ...

St Albans ...

Verulamium Fragment murów miejskichVerulamium rzymskie miasto znajdujące się na obszarze obecnego miasta St Albans w ...

Kategoria:Miasta starożytnego Rzymu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Verulamium":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie