Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mohammed Hussein Fadlallah

Mohammed Hussein Fadlallah

Szejk Mohammed Hussein Fadlallah (ur. 16 listopada 1935 , zm. 4 lipca 2010 ) - teolog muzułmański i duchowy przewodnik libańskich szyitów . Nosił tytuł wielkiego ajatollaha Libanu, i był jednym z głównych pretendentów do stanowiska wielkiego ajatollaha Nadżafu - duchowego centrum szyizmu. Historycznie uznawany za główny autorytet religijny dla całej społeczności szyickiej.

Życiorys

Fadlallah urodził się w świętym mieście szyitów Nadżafie, w południowym Iraku , w 1935 roku. Jego rodzice byli libańskimi imigrantami , pochodzącymi z libańskiego miasta Aynata. Fadlallah swoją młodość spędził w Iraku, gdzie był teologiem i twórcą Islamskiej Partii Al-Daava, która powstała po amerykańskiej inwazji premiera Nuri al-Malikiego. Po raz pierwszy powrócił do Libanu w 1952 roku.

Fadlallah ostatecznie przeniósł się do Libanu w 1966 roku i był znany jako autor projektów charytatywnych mających na celu poprawę warunków życia najuboższych warstw społeczeństwa. Podczas wojny domowej zostały otwarte sierocińce, szkoły dla osób niepełnosprawnych, ośrodki medyczne, a nawet trzy instytuty dla osób niewidomych i niesłyszących. Szejk zasłynął głównie ze swojej fatwy - religijnych zasad. Fadlallah był zagorzałym przeciwnikiem palenia, wspierania zdrowego stylu życia młodzieży i postępu technologicznego.

W 1982 roku, stał się duchowym patronem i jednym z założycieli Hezbollahu . Od 1985 r. prezes Rady libańskiego ruchu Hezbollahu. Brał udział w opracowywaniu "libańsko-islamskiej konstytucji". Według niektórych źródeł, po zamachu na swoje życie w połowie lat osiemdziesiątych nie zajmował wszystkich oficjalnych stanowisk w Hezbollahu, ale był wyższym autorytetem duchowym i doradcą organizacji. Jednakże nie brał on bezpośredniego udziału w działalności politycznej i operacjach wojskowych tego ruchu.

Ajatollah Hussein Fadlallah znany był z ostrych uwag w sprawie Izraela. W szczególności był zwolennikiem walki z Izraelem, który jest "poważnym zagrożeniem dla przyszłych pokoleń". W jego opinii, "wszyscy Palestyńczycy są w strefie wojny" i "każdy Żyd, który nielegalnie zajmuje budynek lub grunt należący do Palestyńczyków, jest traktowany jako cel."

Jednak w 2009 roku z zadowoleniem zaobserwował nowe podejście administracji amerykańskiej do Iranu, i całej społeczności arabskiej. W wywiadzie dla An-Nahar powiedział, że oczekuje "pozytywnych wyników dialogu politycznego".

Zmarł 4 lipca 2010 roku w wieku 75 lat w szpitalu Behman w Bejrucie w rezultacie krwotoku wewnętrznego, spowodowanego długą chorobą nerek. W szyickich obszarach Libanu ogłoszono żałobę narodową.


Inne hasła zawierające informacje o "Mohammed Hussein Fadlallah":

1731 ...

1738 ...

1746 ...

1979 ...

1728 ...

1722 ...

1747 ...

1745 ...

1723 ...

1978 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mohammed Hussein Fadlallah":

125. Społeczno-gospodarczy podział państw (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie