Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Termy Karakalli

Termy Karakalli

Widok ogólny na termy Karakalli
Termy Karakalli

Termy Karakalli – największe termy rzymskie zasilane wodą dostarczaną akweduktem Aqua Marcia. Zabudowania wzniesione podczas panowania Marka Aureliusza Antoniusza – Karakalli (zapoczątkowane przez Septymiusza Sewera ) , w okresie od 212 do 216 zajmowały obszar 11 ha. Sam budynek miał wymiary 337,0 x 328,0 m. Był to kompleks typowy dla obiektów budowanych w czasach cesarstwa . Do pomieszczeń prowadziła brama umieszczona pośrodku wschodniego boku. Przez pomieszczenia szatni (apodyterium) przechodziło się do palestry . Pomieszczenia te przeznaczone były między innymi do wykonywania ćwiczeń gimnastycznych. Z nimi sąsiadowały sale masażu , wypoczynku i najprawdopodobniej biblioteki umieszczone w symetrycznie rozmieszczonych apsydach . Za tymi pomieszczeniami, po stronie zachodniej budynku, znajdował się kompleks pomieszczeń ogrzewanych. Były tam m.in. pomieszczenia sauny , baseny z gorącą wodą (calidarium). Dalej umieszczono otwarte pomieszczenie sąsiadujące z wewnętrznym patio, na którym umieszczono basen z zimną wodą (frigidarium). Po stronie zachodniej budynku znajdował się plac do rozgrywania zawodów sportowych. Eksedry umieszczone po wschodniej i zachodniej stronie budynku mieściły sale, z których jedna w kształcie ośmiokąta najprawdopodobniej pełniła rolę nimfeum . Po stronie południowej i północnej wybudowano perystyle i aule zakończone apsydami na dłuższym boku. Wnętrza budowli urozmaicały liczne wnęki i nisze. Ściany i posadzki pokrywały mozaiki oraz malowidła. Bogaty wystrój uzupełniała zieleń i monumentalne rzeźby, z których najbardziej znane są: Herakles Farnezyjski i Byk Farnezyjski.

W VI wieku , podczas najazdu Gotów zostały zniszczone rzymskie akwedukty. Termy przestały funkcjonować.

Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w XVIXVII wieku w ruinach odnaleziono część rzeźb i innych dzieł sztuki. Harakles Farnezyjski i Flora zostały przeniesione do muzeum w Neapolu a liczne mozaiki i posągi atlantów do Muzeum Watykańskiego .

6 kwietnia 2009 r. Termy Karakalli doznały uszkodzeń w wyniku trzęsienia ziemi w L'Aquili [1].

Zobacz też

Przypisy

  1. Roma: riscontrati danni alle Terme di Caracalla ( wł. ). www.adnkronos.com. [dostęp 6 kwietnia 2009].


Inne hasła zawierające informacje o "Termy Karakalli":

Buddyzm tybetański ...

Rachunek predykatów pierwszego rzędu ...

Zdanie logiczne ...

Trewir ...

Epidauros ...

Minerwa ...

Helios (mitologia) ...

Bazylika Maksencjusza i Konstantyna ...

Johann Wolfgang von Goethe ...

Energia geotermalna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Termy Karakalli":

017. Dorobek kultury Rzymu (plansza 6) ...

010b. Rzym (plansza 17) ...

Sieć osadnicza Polski (plansza 26) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie