Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Trewir

Trewir

Trewir (Trier)
Herb
Herb miastaMapa
Państwo   Niemcy
Kraj związkowy Nadrenia-Palatynat
Kod pocztowy 54290, 54292, 54293, 54294, 54295, 54296 (dawniej: 5500)
Powierzchnia117,14 km²
Populacja (31.12.2008)
- liczba ludności
- gęstość

104 640
893 osób/km²
Położenie 49°45' N
006°38' E
BurmistrzKlaus Jensen ( SPD )
Tablice rejestracyjneTR
Strona internetowa miasta

Trewir[1] ( niem. Trier, fr. Trèves, łac. Augusta Treverorum) – miasto wydzielone (niem. Kreisfreie Stadt) w zachodnich Niemczech , w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat , port nad Mozelą .

Trewir pretenduje do miana najstarszego miasta w Niemczech. W roku 16 p.n.e. w ramach akcji romanizacyjnej na terenie celto- germańskiego szczepu Trewerów[2] Rzymianie założyli osadę o nazwie Augusta Treverorum. Miasto było jednym z centrów administracyjnych i "podstolic" cesarstwa rzymskiego , miastem rezydencyjnym Konstancjusza I i jego syna Konstantyna Wielkiego . Za Konstantyna Wielkiego dokonano podziału Cesarstwa Rzymskiego na 4 prefektury – Wschód ( Konstantynopol ), Illyricum (Sirmium), Italia ( Mediolan ) oraz Galia (Trewir).

Od 273 r. Trewir jest siedzibą biskupów katolickich . W średniowieczu biskup trewirski był jednym z elektorów Cesarstwa Niemieckiego .

5 maja 1818 r. urodził się w Trewirze Karol Marks .

W 1986 roku rzymskie zabytki Trewiru, katedrę św. Piotra oraz kościół Najświętszej Marii Panny wpisano na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO .

Spis treści

Geografia fizyczna

Klimat Trewiru (Petrisberg)[3]

Położenie

Trewir leży w środkowej części doliny Mozeli. Większa część miasta ulokowana jest na wschodnim brzegu rzeki. Wzgórza wokół Trewiru – wykorzystywane pod uprawę winorośli – rozciągają się aż do łańcucha Hunsrück na południu i do Eifel na północy.

Trewir jest oddalony o ok. 15 km od granicy Niemiec z Luksemburgiem . Najbliższe duże miasta to Saarbrücken (80 km na południowy zachód), Koblencja (100 km na północny wschód) oraz Luksemburg (50 km na zachód).

Klimat

Trewir znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego . Średnia roczna temperatura powietrza w Trewirze wynosi 9.3˚C. Całkowita średnioroczna suma opadów to 719 mm. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień (średnia temp. 16.1˚C-17.8˚C), a najchłodniejszymi grudzień, styczeń i luty (średnia temp. -0.6˚C-1.6˚C). Najobfitsze opady występują pomiędzy czerwcem a sierpniem (70-80 mm), a najmniejsze w marcu (37 mm).[]

Panorama Trewiru, widok panoramiczny spod kolumny Marii (niem. Mariensäule)

Geografia społeczno-ekonomiczna

Sąsiednie gminy

Miasto wydzielone Trewir jest otoczone przez tereny należące do powiatu Trewir-Saarburg . W najbliższym sąsiedztwie znajdują się powiaty: Bitburg-Prüm oraz Bernkastel-Wittlich .

Trewir graniczy z następującymi gminami (zgodnie z ruchem wskazówek zegara):

 • Schweich , Kenn i Longuich na terenie związku gmin Schweich
 • Mertesdorf, Kasel, Waldrach, Morscheid, Korlingen, Gutweiler, Sommerau i Gusterath na terenie związku gmin Ruwer
 • Hockweiler i Franzenheim na terenie związku gmin Trier-Land
 • Konz na terenie związku gmin Konz
 • Igel, Trierweiler, Aach , Newel , Kordel i Zemmer na terenie związku gmin Trier-Land

Podział administracyjny i zagospodarowanie przestrzenne

Po Moguncji , Ludwigshafen nad Renem i Koblencji , Trewir jest czwartym co do wielkości miastem Nadrenii-Palatynatu.

Miasto podzielone jest na 19 okręgów (niem. Ortsbezirk). Każdy okręg posiada własną radę (niem. Ortsbeirat) oraz administratora (niem. Ortsvorsteher). Okręgi Trewiru według numerów administracyjnych (w nawiasie nazwa dzielnicy):

 • 11 Mitte/Gartenfeld
 • 12 Nord (Nells Ländchen, Maximin)
 • 13 Süd (St. Barbara, St. Matthias bzw. St. Mattheis)
 • 21 Ehrang/Quint
 • 22 Pfalzel
 • 23 Biewer
 • 24 Ruwer/Eitelsbach
 • 31 West/Pallien
 • 32 Euren (Herresthal)
 • 33 Zewen (Oberkirch)
 • 41 Olewig
 • 42 Kürenz (Alt-Kürenz, Neu-Kürenz)
 • 43 Tarforst
 • 44 Filsch
 • 45 Irsch
 • 46 Kernscheid
 • 51 Feyen/Weismark
 • 52 Heiligkreuz (Alt-Heiligkreuz, Neu-Heiligkreuz, St. Maternus)
 • 53 Mariahof (St. Michael)

Historia miasta

Makieta Augusta Treverorum, IV w. (widok od strony Porta Nigra )
Termy Cesarskie w Trewirze
Termy Cesarskie w Trewirze (Makieta, IV wiek)
Trewir ok. 1548 r., sztych Meriana z 1646 r.[4]
Trewir, ok. 1900 r

Czasy rzymskie

Według podania o powstaniu Trewiru, spisanego po raz pierwszy w 1105 roku w Gesta Treverorum, miasto zostało założone przez Trebeta (syna króla Asyryjczyków Ninusa) 1300 lat przed powstaniem Rzymu . Do legendy tej nawiązuje napis z 1684 r., umieszczony na Domu Czerwonym (niem. Rotes Haus) przy trewirskim Rynku Głównym (niem. Hauptplatz): "ANTE ROMAM TREVERIS STETIT ANNIS MILLE TRECENTIS" (Przed Rzymem Trewir stał 1300 lat). Znaleziska archeologiczne stwierdzają obecność osadników na tym terenie w III wieku p.n.e. Obszar Trewiru zamieszkiwany był przez szczep celtycki , Trewerów.

Legiony Juliusza Cezara podbiły plemiona Trewerów pomiędzy 58 a 50 rokiem p.n.e. W 30 r. p.n.e. u podnóża Petrisbergu powstał obóz wojskowy, który jednak nie był długo użytkowany. Dopiero w 16 r. p.n.e. Rzymianie założyli miasto nazwane Augusta Treverorum ku czci cesarza Augusta . Inne miasta poświęcone Augustowi to Augsburg w południowo-zachodniej Bawarii oraz Augst w północnej Szwajcarii . Po reorganizacji prowincji rzymskich w Niemczech cesarz August mianował Trewir stolicą prowincji Gallia Belgica . W II wieku wybudowano mury obronne, a wjazdu do miasta broniły bramy Porta Nigra , Porta Inclyta usytuowana przy nowym moście na Mozeli , Porta Alba oraz Porta Media. Częścią murów obronnych był też amfiteatr , który służył również jako zachodnia brama wjazdowa. W II wieku zbudowano także zespół łaźni rzymskich Barbarathermen , których jedynie część podziemna zachowała się do naszych czasów.

W II poł. III wieku miasto stało się siedzibą arcybiskupa , a pierwszym biskupem Trewiru był Eucharius. Pomiędzy 271 a 274 r. Trewir stał się stolicą samozwańczego cesarstwa galijskiego (łac. Imperium Galliarum) z antycesarzem Tetrikusem I na czele. Cesarstwo galijskie zostało z powrotem wcielone do imperium rzymskiego przez cesarza Aureliana w 274 r. W roku 275 Trewir najechali i złupili Frankowie i Alemanowie . Miasto odbudowano za panowania Konstancjusza I, który uczynił Treveris swoją siedzibą na lata 293-306. Trewir pełnił funkcje rezydencji władców cesarstwa zachodniorzymskiego do 395 r. Z 80 tys. mieszkańców w roku 300 Trewir był największym miastem na północ od Alp .

Za panowania cesarza Konstantyna Wielkiego (306-337) miasto zostało rozbudowane. Wzniesiono wiele monumentalnych budowli, m.in. pałac cesarski oraz łaźnie cesarskie (niem. Kaiserthermen). W 326 roku prywatna rezydencja rodziny cesarskiej została przebudowana do podwójnej bazyliki , której pozostałości są widoczne w Katedrze św. Piotra (niem. Trierer Dom) oraz sąsiadującym Kościele Najświętszej Marii Panny (niem.Liebfrauenkirche). Do dziś zachowała się również aula tronowa (łac. Aula Palatina) cesarza Konstantyna, w której obecnie znajduje się kościół protestancki. Żaden z budynków łaźni nie przetrwał nienaruszony do naszych czasów.

Od roku 318 Trewir był siedzibą prefektury galijskiej (łac. Praefectus Praetorio Galliarium), jednej z dwóch najważniejszych jednostek administracyjnych w cesarstwie zachodniorzymskim, które zarządzały prowincjami zachodniorzymskimi od Maroka po Brytanię . Cesarz Konstantyn II sprawował stąd władzę w latach 328-340. W roku 340 urodził się tu św. Ambroży , późniejszy biskup Mediolanu , Doktor Kościoła Katolickiego. Od roku 367, za panowania Walentyniana I , Trewir po raz kolejny stał się siedzibą cesarzy, aż do śmierci Teodozjusza I w roku 395. Przez kilka lat (383-388) był też stolicą cesarza Magnusa Maksymusa . W roku 407, wkrótce po inwazji Galii przez Wandalów , Alanów oraz Swebów , prefektura galijska została przeniesiona do Arles nad Rodanem . W V wieku miasto było kolejno zdobywane przez Franków (około 413 i 421) a potem Hunów pod wodzą Attyli (451), by w końcu powtórnie znaleźć się w posiadaniu Franków w roku 475.

Średniowiecze

Na mocy traktatu z Verdun Trewir stał się częścią państwa wschodniofrankijskiego , które było poprzednikiem Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego . Następnie miasto było władane przez grafów . W roku 902 Trewir przeszedł we władanie arcybiskupa. Od X wieku miasto czyniło próby uniezależnienia się, tak by podlegać bezpośrednio cesarzowi (niem. reichsunmittelbar). W 1212 r. cesarz Otto IV nadał miastu suwerenność w obrębie cesarstwa, którą podtrzymał później król Konrada IV . Suwerenność wiązała się z prawem do pobierania podatku i cła oraz niezależnym sądownictwem. W 1309 miasto musiało ponownie poddać się władzy arcybiskupa, potężnego Balduina von Luxemburg. Zmianę statusu miasta potwierdził w 1364 r. cesarz Karol IV , a następnie w 1580 r. najwyższy sąd cesarstwa (niem. Reichkammergericht). Aż do końca Starej Rzeszy miasto było stolicą księstwa elektorskiego (niem. Kurtrier).

XVI-XVIII w.

W roku 1512 odbyła się w Trewirze sesja Reichstagu , podczas której ustalono podział administracyjny Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, określając granice dziesięciu okręgów (Reichskreise). W XVII wieku, w obliczu zagrożenia Trewiru podczas wojny trzydziestoletniej , książę elektor Philipp Christoph von Sötern przeniósł swoją rezydencję na zamek Philippsburg w Ehrenbreitstein niedaleko Koblencji .

W XVII i XVIII wieku Trewir był regularnie zajmowany przez wojska francuskie w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648), wojny Francji z Ligą Augsburską (1689-1697), wojny o sukcesję hiszpańską (1701-1714) oraz wojny o sukcesję polską (1733-1735). W 1794 r. Trewir został przejęty przez rewolucyjne wojska francuskie. Na mocy pokoju w Campo Formio (1797) cesarz Franciszek II uznał wschodnią granicę Francji na Renie . Tereny leżące na wschód od Renu zostały podzielone na cztery departamenty : departament Saary ze stolicą w Trewirze, departament Mont-Tonnerre (Donnersberg) ze stolicą w Moguncji , departament Renu i Mozeli ( Koblencja ) oraz departament Rury ( Akwizgran ). Na mocy traktatu pokojowego w Lunéville (1801) Francja przejęła kontrolę nad księstwami na lewym brzegu Renu, a mieszkańcy Trewiru stali się obywatelami francuskimi. W 1803 roku, na żądanie Napoleona , Sejm Rzeszy pozbawił arcybiskupa Trewiru (oraz Kolonii ) praw elektorskich.

XIX-XX w.

Po wygranej Francuzów w Bitwie pod Hohenlinden i Pokoju w Lunéville Francja utrzymała kontrolę nad księstwami na lewym brzegu Renu , rezygnując ze swych roszczeń do terytoriów na brzegu prawym, dlatego mieszkańcy Trewiru pozostali obywatelami Francji. W 1803 roku został powołany w mieście Sąd Apelacyjny dla czterech francuskich departamentów. Wojska pruskie zajęły miasto w styczniu 1814 roku i Trewir został wcielony do Królestwa Prus . W 1818 roku urodził się tutaj w żydowskiej rodzinie Karol Marx . W 1871 roku, po wojnie z Francją, Trewir stał się częścią nowo utworzonego cesarstwa niemieckiego . W 1876 roku zburzono cztery bramy miejskie.

Po I wojnie światowej, od 1918 r. do czerwca 1930 roku, Trewir zajmowały wojska francuskie. W 1919 roku miał miejsce Rozejm w Trewirze .

W 1938 roku podczas nocy kryształowej została zbezczeszczona przez nazistów żydowska synagoga. 19, 21 i 23 grudnia 1944 roku w czasie II wojny światowej miasto zostało zbombardowane przez lotnictwo brytyjskie i amerykańskie, w wyniku czego nastąpiły poważne zniszczenia i zginęło około 400 osób. Alianci zajęli Trewir bez większych strat 2 marca 1945 roku.

Po wojnie miasto włączono do Nadrenii-Palatynatu . W 1970 roku otwarto w mieście uniwersytet. W 1986 roku rzymskie zabytki Trewiru, katedrę św. Piotra oraz kościół Najświętszej Marii Panny wpisano na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO .

Zabytki

Porta Nigra
Most rzymski
Bazylika Konstantyna
Katedra św. Piotra

Obiekty znajdujące się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO :

Inne zabytki w Trewirze:

 • Średniowieczny Rynek Główny (niem. Hauptmarkt) wraz z późnogotycką Steipe (dawną salą bankietową władz miejskich), Czerwonym Domem (niem. Rotes Haus), kościołem św. Gangolfa, Marktkreuz oraz fontanną św. Piotra
 • Dom Trzech Króli (niem. Dreikönigenhaus) wczesnogotycki dom przy Simeonstrasse
 • Klasztor św. Szymona
 • Kościół św. Paulina
 • Opactwo benedyktyńskie św. Macieja
 • Żurawie nad Mozelą: Stary Żuraw (niem. Alter Krahnen) z 1413 roku oraz barokowy Młodszy Żuraw (niem. Jüngerer Krahnen, inaczej zwany też (Alte) Zollkran) z 1774 r.
 • Zamek Elektorski (niem. Kurfürstliches Schloss)
 • Rokokowy Pałac Książąt Elektorów (niem. Rococo-Palais der Kurfürsten)
 • Dom Karola Marksa
 • Cmentarz żydowski
 • W Katedrze świętego Piotra w Trewirze znajdują się szaty w których wg tradycji Jezus Chrystus przeszedł Drogę Krzyżową. Zostały one podarowane przez Helenę, cesarzową Jerozolimy.

Kolej

W mieście znajdują się stacje kolejowe: Trier Hauptbahnhof i Trier Süd .

Miasta partnerskie

Przypisy

 1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP: Nazewnictwo geograficzne świata . T. 12: Europa Część II. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2010, s. 150. . 
 2. Wymienia ich Cezar w: "O wojnie galijskiej"
 3. Geoklima 2.1
 4. Sztych Meriana z 1646 r. przypomina drzeworyt przedstawiający Trewir w 1548 r. pochodzący z dzieła Sebastiana Münstera Cosmographiae Universalis (Tytuł: Situs & figura antiquissimae & praecipuae Medioniatricum ciuitatis Treuirensis), który uchodzi za pierwsze autentyczne przedstawienie miasta. Sztych Meriana jest bardziej szczegółowy niż drzeworyt, nie oddaje jednak wielu zmian architektonicznych jakie miały miejsce w latach 1548-1646 (np. przebudowa Bazyliki Konstantyna ). Patrz: Historic Cities: Drzeworyt z łacińskiego wydania Cosmographiae Universalis z 1550 r. ( ang. ). [dostęp 29 stycznia 2009].

Linki zewnętrzne

Na mapach: 49°45'24″N 6°38'29″E / 49.75667, 6.64139

}}


Inne hasła zawierające informacje o "Trewir":

Ambroży z Mediolanu ...

Hieronim ze Strydonu ...

Powiat pucki Powiecie PuckimPółwysep Tv - lokalna telewizjaSerwis SportoweKaszuby.pl Powiaty partnerskie Powiat gliwicki Powiat Trewir-Saarburg GaleriaTablica informacyjna w dwóch językach: polskim i kaszubskim Ryglowy kościół w Mechowie , ...

Charles de Gaulle ...

Trewir Trewir (Trier)HerbHerb miastaMapa Państwo   Niemcy Kraj związkowy Nadrenia-Palatynat Kod pocztowy 54290, 54292, 54293, 54294, 54295, 54296 (dawniej: 5500)Powierzchnia117,14 ...

Augustyn z Hippony ...

Rewolucja francuska ...

Chrzest Rusi ...

Karol IV Luksemburski ...

Złota Bulla Karola IV ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Trewir":

028 Kultura i życie codzienne wczesnośredniowiecznej Europy (plansza 22) ...

207 Walka Polski o granice (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie