Arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg z rodziną
Samochód, którym jechał Franciszek Ferdynand w chwili zamachu
Franciszek Ferdynand Habsburg-Lotaryński d'Este (ur.
18 grudnia
1863
, w
Grazu
,
Austria
, zm.
28 czerwca
1914
, w
Sarajewie
,
Bośnia
) - arcyksiążę
Habsburg
, bratanek cesarza
Franciszka Józefa I
, od śmierci ojca
19 maja
1896
- następca tronu
Austro-Węgier
.
Życie
Urodził się jako najstarszy syn arcyksięcia
Karola Ludwika
i jego drugiej żony - arcyksiężnej
Marii Annunziaty
, księżniczki
Sycylii
i
Neapolu
. Arcyksiążę Franciszek Ferdynand nie uchodził za zbyt inteligentnego i miał szczątkowe wykształcenie, jednak jego taktyka polityczna w części społeczeństwa cieszyła się poważaniem[]. W dniu narodzin był czwarty w kolejce do tronu, dlatego od razu przeznaczono go do służby wojskowej. Następcą tronu został po śmierci syna Franciszka Józefa,
arcyksięcia Rudolfa
oraz brata cesarza
Maksymiliana
, cesarza
Meksyku
i swojego ojca Karola Ludwika.
Franciszka Józefa przerażała myśl objęcia tronu przez młodszego brata Ferdynanda,
Ottona
, skandalistę i pijaka. Tak więc, kiedy Franciszek Ferdynand zachorował na
gruźlicę
, cały dwór w Wiedniu modlił się o jego powrót do zdrowia (arcyksiążę był bardzo pobożny). Rychło okazało się, że Ferdynand, tak jak jego brat, miał stać się bohaterem skandalu. Pod groźbą rezygnacji z korony wymusił na cesarzu zgodę na ślub z ubogą
czeską
szlachcianką,
Zofią Chotek
(monarcha był małżeństwu zdecydowanie przeciwny, jednak uległ, kiedy arcyksiążę zagroził zrzeczeniem się praw do korony). Małżeństwo było morganatyczne.
Z panującym cesarzem
Franciszkiem Józefem I
nie miał zbyt dobrych stosunków - obydwaj panowie bardzo się nie lubili. Stary cesarz nie cenił swojego bratanka, który był porywczy i mściwy. Arcyksiążę projektował plany reformy monarchii, które miały zostać rozpoczęte po objęciu tronu. W miejsce monarchii dwuczłonowej proponował państwo trójczłonowe (trzecim narodem rządzącym mieli zostać Słowianie Południowi, czyli przede wszystkim Chorwaci) lub federacji z większą rolą krajów koronnych. Z tych powodów arcyksiążę był nielubiany przez Węgrów, którzy bali się utraty swoich wpływów w Austro-Węgrzech.
W
1887
nabył zamek
Konopiště
w środkowych Czechach, który przebudowywał na swoją przyszłą rezydencję. Na przełomie wieków był to najnowocześniejszy zamek w Europie.
Śmierć
Zginął w stolicy
Bośni
-
Sarajewie
, w
zamachu sarajewskim
dokonanym przez organizację
Czarna Ręka
. Został zastrzelony wraz z
żoną Zofią
przez
Gawriła Principa
. Wydarzenie to było bezpośrednią przyczyną wybuchu
I wojny światowej
. Ironią losu jest fakt, że bezpośrednią przyczyną wojny stał się Franciszek Ferdynand, który najżarliwiej się jej sprzeciwiał, a mordercą był przedstawiciel narodu, który pod rządami arcyksięcia miał zostać trzecim "narodem rządzącym" i współdecydować o losach państwa. Gdy kula przeszyła Franciszkowi Ferdynandowi gardło, znalazł jeszcze dość siły, by sześć lub siedem razy powtórzyć słowa: "To nic".
Dziedzictwo
Zofia von Chotek
i jej potomkowie z
małżeństwa
z Franciszkiem Ferdynandem, uzyskali tytuł
książąt von Hohenberg
. Zgodnie ze statutami rodowymi Habsburgów Zofia von Chotek nigdy nie miała prawa otrzymać tytułu cesarzowej, a dzieci nie miały prawa do tronu.
Bibliografia