Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kolonia (Niemcy)

Kolonia (Niemcy)

Köln/Kolonia
Herb
Herb Kolonii Mapa
Państwo   Niemcy
Kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia
Kod pocztowy 50441–51149 (dawniej: 5000)
Powierzchnia405,15 km²
Populacja (2010)
- liczba ludności
- gęstość

1 000 298[1]
2469 osób/km²
Położenie 50° 56' 33" N
6° 57' 32" E
BurmistrzJürgen Roters ( SPD )
Tablice rejestracyjneK
Strona internetowa miasta
Kolonia nocą. Widoczne wieże ratusza, kościoła Św. Marcina i katedry

Kolonia ( niem. Köln do 1919 Cöln, łac. za Rzymian najpierw: oppidum ubiorum, potem CCAA, Colonia Claudia Ara Agrippinensium, w średniowieczu: Coellen, w dialekcie kolońskim Kölle) – czwarte co do wielkości miasto niemieckie i największe w Nadrenii Północnej-Westfalii , stolica Rejencji Kolonia . Jedno z najważniejszych historycznych ośrodków kultu religijnego w Europie. Leży na zachodzie Niemiec nad rzeką Ren . Wizytówką miasta i historyczną dominantą jest gotycka katedra (Kölner Dom), siedziba arcybiskupstwa kolońskiego. Uniwersytet w Kolonii (Universität zu Köln) jest jedną z najstarszych wszechnic w Niemczech, w którym kształci się ok. 44 tys. studentów. Kolonia jest najważniejszym gospodarczym, kulturalnym i historycznym miastem Nadrenii . Położona jest na wysokości od 38 do 118 m n.p.m.

Spis treści

Położenie

Położona nad Renem Kolonia ma powierzchnię 405,15 km.² (230,25 km² część lewobrzeżna, 174,87 km² część prawobrzeżna) i jest piątą co do wielkości obszaru gminą i trzecim samodzielnym miastem w Niemczech (po Berlinie i Hamburgu).

Koordynaty miasta wynoszą 50° 56′ 33″ i 6° 57′ 32″. Najwyższy punkt w mieście znajduje się na wysokości 118,04 m n.p.m. (Königsforst, Las Królewski, przy granicy z miastem Bergisch-Glabdach), zaś najniższy 37,5 m n.p.m. (dzielnica Worringen).

Miasto sąsiaduje z następującymi miejscowościami: od północy z Leverkusen , od wschodu z Bergisch Gladbach i Rösrath ( Rheinisch-Bergischer Kreis ), od południa z Troisdorf i Niederkassel (powiat Rhein-Sieg ), Wesseling (w latach 1975-76 należało do Kolonii), od zachodu z Brühl, Hürth , Frechen i Pulheim (które należą do powiatu Rhein-Erft ), Dormagen ( Rhein-Kreis Neuss ) oraz Monheim ( powiat Mettmann ).

Ludność

Licząca 1 023 101 mieszkańców Kolonia jest czwartym miastem w Niemczech pod względem ilości mieszkańców (po Berlinie , Hamburgu i Monachium ). Miasto to w ostatnich latach zanotowało gwałtowny wzrost liczby ludności (w grudniu 2006, miasto liczyło 989 766 mieszkańców[2]). Kolonia to największe miasto konurbacji liczącej około 2 miliony mieszkańców, w której skład wchodzą także sąsiednie miasta – Bonn , Hürth , Leverkusen i Bergisch-Gladbach .

Według lokalnych danych statystycznych, w grudniu 2006 gęstość zaludnienia w mieście wynosiła 2528 osób na kilometr kwadratowy. 31,4% mieszkańców to obywatele pochodzący z innych miejscowości, a 17,2% obywateli nie posiada pochodzenia niemieckiego. Największą grupę imigrantów reprezentują Turcy (6,3%). We wrześniu 2007, zanotowano 120 000 muzułmanów zamieszkujących w tym mieście, w większości pochodzenia tureckiego[3].

Podział administracyjny miasta

Kolonia składa się z 86 dzielnic znajdujących się w dziewięciu okręgach administracyjnych.

Innenstadt (Okręg miejski 1)
Altstadt-Nord, Altstadt-Süd, Neustadt-Nord, Neustadt-Süd, Deutz
Rodenkirchen (Okręg miejski 2)
Bayenthal, Godorf, Hahnwald, Immendorf, Marienburg, Meschenich, Raderberg, Raderthal, Rodenkirchen, Rondorf, Sürth, Weiß, Zollstock
Lindenthal (Okręg miejski 3)
Braunsfeld, Junkersdorf, Klettenberg, Lindenthal, Lövenich, Müngersdorf, Sülz, Weiden, Widdersdorf
Ehrenfeld (Okręg miejski 4)
Bickendorf, Bocklemünd/Mengenich, Ehrenfeld, Neuehrenfeld, Ossendorf, Vogelsang
Nippes (Okręg miejski 5)
Bilderstöckchen, Longerich, Mauenheim, Niehl, Nippes, Riehl, Weidenpesch
Chorweiler (Okręg miejski 6)
Blumenberg, Chorweiler, Esch/Auweiler, Fühlingen, Heimersdorf, Lindweiler, Merkenich, Pesch, Roggendorf/Thenhoven, Seeberg, Volkhoven/Weiler, Worringen
Porz (Okręg miejski 7)
Eil, Elsdorf, Ensen, Finkenberg, Gremberghoven, Grengel, Langel, Libur, Lind, Poll, Porz, Urbach, Wahn, Wahnheide, Westhoven, Zündorf
Kalk (Okręg miejski 8)
Brück, Höhenberg, Humboldt/Gremberg, Kalk, Merheim, Neubrück, Ostheim, Rath/Heumar, Vingst
Mülheim (Okręg miejski 9)
Buchforst, Buchheim, Dellbrück, Dünnwald, Flittard, Höhenhaus, Holweide, Mülheim, Stammheim

Historia

Rekonstrukcja miasta z czasów rzymskich

Kolonia jest najstarszym z dużych miast niemieckich. Została założona przez cesarzową Agrypinę , żonę Klaudiusza , która urodziła się w osadzie legionowej ( castra Romana ) nad Renem. W roku 50 n.e. nadała tej osadzie nazwę Colonia Claudia Ara Agrippinensium (według innych źródeł Colonia Claudia Augusta Agrippina) i podniosła ją do rangi miasta. Około roku 89 miasto to zostało stolicą prowincji, dzięki czemu stało się jednym z ważniejszych centrów handlowo-produkcyjnych Imperium Rzymskiego na północ od Alp.

W IV wieku powstało biskupstwo, które zostało w roku 785 podniesione do rangi arcybiskupstwa kolońskiego, które od XIII w. reprezentowało godność elektora Rzeszy przy wyborze cesarza. Od XII wieku miasto, obok Jerozolimy, Konstantynopola i Rzymu, ma w swej nazwie określenie "święta" (sancta): "Święta Kolonia z łaski bożej wierna córka Kościoła Rzymskiego". W średniowieczu miasto kwitło – było współzałożycielem Hanzy , powstał w nim w 1388 roku pierwszy miejski uniwersytet w Niemczech. Kolonia była wtedy największym i najbogatszym miastem niemieckojęzycznym. Od roku 1288 , po zwycięstwie nad biskupem, miastem rządzili jego mieszkańcy, ale dopiero w 1475 sytuacja ta została prawnie usankcjonowana nadaniem Kolonii statusu Wolnego Miasta Rzeszy .

Panorama Kolonii wg drzeworytu Antona Woensama z 1531 r.

Odkrycie Nowego Świata, powstanie nowych dróg handlowych i wynikające z tych zdarzeń zmiany w europejskiej gospodarce doprowadziły do gospodarczego i politycznego upadku miasta. W 1560 roku przerwano budowę katedry. W 1795 Kolonię zajęli Francuzi, a w 1815 miasto przyłączono do Prus .

Reformy przeprowadzone wpierw przez Francuzów a później przez władze pruskie stworzyły korzystne ramy dla rozwoju Kolonii w czasach Rewolucji Przemysłowej. Miasto stało się ważnym ośrodkiem komunikacyjnym (linie kolejowe, żegluga śródlądowa). Rozwija się dynamicznie przemysł (Felten & Guillaume, Stollwerck, Klöckner Humboldt Deutz AG – założycielem był Nicolaus August Otto, Helios AG). W 1880 roku po 632 latach zostaje zakończona budowa katedry. Po zburzeniu średniowiecznych murów obronnych w 1881 roku następuje dynamiczny rozwój terytorialny i ludnościowy miasta. Dziś mieszka w Kolonii 1 023 101 ludzi (stan 30 czerwca 2005) z czego 17,2% (ok. 175 515 stan 2004) to obcokrajowcy. Kolonia jest np. drugim największym skupiskiem ludności tureckiej w Europie po Berlinie i przed Hamburgiem (poza Turcją).

24. IV. 1945

W czasie II wojny światowej miasto było silnie bombardowane przez lotnictwo alianckie. Obliczono, że miasto zostało zbombardowane 262 razy. W wyniku bombardowań zginęło 20 tys. osób a centrum miasta zostało zmiecione z powierzchni ziemi. Do najsłynniejszego nalotu doszło 31 maja 1942. W operacji pod kryptonimem "Millenium" wzięło udział 1046 bombowców RAF , które zrzuciły 1455 ton materiałów wybuchowych. Nalot trwał 75 minut w czasie które zniszczono ok. 300 ha miasta i zginęło 486 osób.

Po zakończeniu działań wojennych rozpoczęto odbudowę miasta. Trwała ona aż do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Ludność miasta także rosła. Już pod koniec 1945 wyniosła 500 tys. by w 1959 osiągnąć liczbę powyżej 770 tys. czyli tyle ile wynosiła w 1939.

Po wojnie, stolicą landu Nadrenia Północna-Westfalia został Düsseldorf , a stolicą Niemiec Zachodnich Bonn , mimo że to Kolonia jest największym miastem tego landu.

W sierpniu 2005 r. Kolonia gościła Światowe Dni Młodzieży i była miejscem pielgrzymki Benedykta XVI .

Herb miasta

Trzy korony symbolizują Trzech Króli których miejsce wiecznego spoczynku znajduje się w katedrze. Natomiast jedenaście płomieni nawiązują do Świętej Urszuli księżniczki brytyjskiej, która, za przyjęcie chrześcijaństwa została wraz z 11 tysiącami dziewic zamordowana przez armię Hunów w 383 . Czerwień i biel symbolizują przynależność miasta do Hanzy .

Zabytki

Most Hohenzollernów o długości 689 m, w głębi katedra
 • Zespół kościołów romańskich:
  • św. Urszuli – z gotyckim prezbiterium i miejscem pochówku patronki kościoła. W skład kościoła wchodzi także Złota Komnata w której znajdują liczne relikwiarze Jedenastu Tysięcy Dziewic m.in. hermowe z XIV -XVI w.;
  • św. Andrzeja – z licznymi gotyckimi rzeźbami m.in. figurą św. Krzysztofa ok. 1490
  • św. Kuniberta – z zespołem romańskich witraży (ok. 1226 ), oraz malowideł ściennych przedstawiające m.in. Ukrzyżowanie;
  • św. Seweryna – zawiera wewnątrz m.in. bizantyński medalion z XI w. z wizerunkiem św. Seweryna, gotyckie stalle, rzeźby m.in. figura Madonny z Dzieciątkiem z 1280 ;
  • św. Pantaleona – wewnątrz gotycka przegroda chórowa, romańska kamienna głowa Chrystusa, nagrobek cesarzowej Teofano , żony Ottona II ;
  • Kościół Najświętszej Panny Marii na Kapitolu – romański z licznymi dziełami sztuki m.in. drewniane drzwi romańskie, nagrobek Plektrudisy z 1180 r., kamienna figura Madonny z Dzieciątkiem z 1200, gotycki krucyfiks mistyczny z ok. 1305 r. ;
  • Kościół Maria in Lyskirchen – wewnątrz zachował się niemal kompletny cykl malowideł z ok. 1250 ; ponadto tzw. Madonna Żeglarzy z XIV w.
  • św. Marcina – zbudowany na planie treflowym z masywną wieżą wschodnią, licznymi dziełami rzeźby gotyckiej z XIV-XVI w.
  • św. Gerona – zbudowany na zrębie rzymskiej budowli centralnej, z oktagonalnym korpusem nawowym, cennym zespołem malowideł ściennych, cyklem gobelinów z XVI w., dziełami rzeźby m.in. tryptyk z XV w. Odbudowany po 1945 r.
  • św. Apostołów, zbudany na planie treflowym z masywną wieżą zachodnią w której wisi dzwon dedykowany Janowi Pawłowi II. Wewnątrz m.in. rzeźby Czternastu Wspomożycieli z XVI w.
 • Kościoły gotyckie:
 • Inne zabytkowe świątynie:
  • barokowy kościół Jezuitów
  • neogotycki kościół Św. Maurycego
  • neogotycki kościół św. Agnieszki
  • neogotycki kościół Najświętszego Serca Jezusowego (Herz-Jesu-Kirche)
  • neogotycka synagoga
 • zabytki świeckie:
Ratusz w Kolonii
  • gotycko-renesansowy ratusz ( XVXVI w.)
  • gotycki dom tańca Gürzenich
  • fragmenty obwarowań miejskich z gotyckimi bramami Severinstor, Hahnentor i Ulrepforte.

Muzea

Dom-Muzeum perfumiarza – Jochana Marii Farina. To tu istnieje od 1709 roku, najstarsza na świecie fabryka perfum. Miejsce narodzin Wody Kolońskiej (Eau de Cologne)
Kolońskie Muzeum Miejskie
 • Wallraf-Richartz-Museum z bogatą kolekcją dawnego malarstwa kolońskiego m.in. dziełami Stephana Lochnera, Mistrza Życia Marii, ponadto zbiór malarstwa europejskiego z XV-XIX w.
 • Museum Schnütgen – Średniowieczna sztuka sakralna, dzieła rzeźby, złotnictwa, plastyki z kości słoniowej, malarstwa witrażowego z IX-XVI w.
 • Muzeum Ludwig – cenna kolekcja sztuki współczesnej.
 • Agfa-Photo-Historama (Fotografia historyczna)
 • Kolońskie Muzeum Miasta
 • Muzeum Czekolady
 • Muzeum Diecezjalne
 • Muzeum Karnawału
 • Muzeum Käthe Kollwitz
 • Muzeum Rzymsko-Germańskie
 • Muzeum Sztuki Użytkowej
 • Muzeum Sztuki Wschodnioazjatyckiej
 • Muzeum Perfum w Domu Farina
 • Narodowe Muzeum Sportu i Olimpiady
 • Skarbiec Katedralny

Inne atrakcje miasta

 • karnawał – piąta pora roku
 • rozbudowane Zoo i Akwarium.
 • Köln Messe – Kompleks hal wystawowych oraz wielkie magazyny. Tutaj Odbywają się targi z całego świata
 • Seilbahn – kolejka linowa nad Renem
 • Lanxess Arena – największa hala sportowa, miejsce międzynarodowych rozgrywek
 • największe skupienie browarów w jednym miejscu na świecie – 24 – produkują one jedyne w swoim rodzaju piwo Kölsch
 • największy dom publiczny w Europie – na siedmiu piętrach całą dobę pracuje 200 pań
 • Coroczna wakacyjna impreza Kölner Lichter. W czasie jej trwania, mieszkańcy Kolonii, spotykają się nad brzegiem Renu, by wieczorem zobaczyć specjalny pokaz sztucznych ogni trwający zazwyczaj ok. 45min

Gospodarka

Kolonia to wielki ośrodek przemysłowy (silniki, samochody Ford, wagony kolejowe, włókna sztuczne, kosmetyki, leki, kable, piwo, odzież), handlowy (międzynarodowe targi żywności, mebli) i finansowy (giełda, banki). Jest to też duży węzeł komunikacyjny (port lotniczy Kolonia-Bonn) i port rzeczny.

Komunikacja i transport

Sieć dróg tranzytowych w Kolonii (kolor niebieski- autostrady, kolor żółty-drogi krajowe)
Widok na miasto z autostrady A4

W latach 20. XX stulecia powstała w Kolonii nowoczesna tranzytowa sieć drogowa. Pierwsza bezkolizyjna trasa powstała w 1929 łącząca Kolonię z Bonn. Obecnie jest to autostrada A555 . W 1965 Kolonia stała się pierwszym miastem w Niemczech z pełną obwodnicą autostrady, którą tworzą obecne drogi A1 , A3 oraz A4 .

W południowo-wschodniej części miasta w dzielnicy Porz znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy im. Konrada Adenauera, który był prezydentem miasta w latach 1917-1933. Powstało na miejscu dawnego lotniska wojskowego z 1913 r. Obecne lotnisko cywilne powstało w 1951, wielokrotnie rozbudowywane, posiada dwa terminale obsługujące połączenia lotnicze do większości miast europejskich (m.in. z Gdańskiem, Katowicami, Krakowem i Warszawą) oraz do Azji i Afryki.

Kolonia jest ważnym węzłem kolejowym. Zatrzymują się tu pociągi pospieszne obsługiwane przez przewoźników takich jak Deutsche Bahn Intercity i ICE Köln Hauptbahnhof (Kolonia Dworzec Główny), Köln-Deutz oraz przy Lotnisku im. Konrada Adenauera (Konrad-Adenauer-Flughafen). ICE i Thalys łączą miasto z Amsterdamem , Bruskelą (w 1h47, 6 odjazdów dziennie) oraz Paryżem (w 3g14, 6 odjazdów dziennie). Ponadto pociągi ICE jeżdżą do ważniejszych miast Niemiec m.in. do Hamburga , Frankfurtu i Berlina .

Stadtbahn Köln obsługiwany przez Kölner Verkehrs- Betriebe AG (KVB)[4] tworzy gęstą sieć zintegrowanych linii metra i szybkiego tramwaju obejmujące także Bonn i inne miasta sąsiadujące z Kolonią. Ponadto Kolonię z Bonn łączy linia Deutsche Bahn oraz linia żeglugi śródlądowej. Düsseldorf jest także połączony linią S-Bahn obsługiwaną przez Deutsche Bahn.

Sport

Müngersdorfer Stadion (obecnie RheinEnergieStadion )

Sportową wizytówką miasta jest Müngersdorfer Stadion znany obecnie jako RheinEnergieStadion – liczący ponad 50 tys. miejsc obiekt, na którym swoje mecze rozgrywa piłkarska drużyna 1. FC Köln , obecnie występująca w pierwszej Bundeslidze oraz drużyna futbolu amerykańskiego Cologne Centurions – reprezentant NFL Europa . Ponadto działa Fortuna Köln znana z sekcji piłki nożnej oraz piłki ręcznej oraz klub piłkarski Viktoria Kolonia . Miasto ma także swojego przedstawiciela w najwyższej niemieckiej iklasie rozgrywkowej w hokeju na lodzie – w rozgrywkach DEL reprezentuje go klub Kölner Haie . Swoje mecze rozgrywa w Lanxess Arena . Oprócz tego kolońską koszykówkę reprezentuje Köln 99ers (trzykrotny zdobywca Pucharu Niemiec – 2004, 2005, 2007 – i mistrz Niemiec z 2006 roku).

Od 1997 miasto jest gospodarzem corocznego maratonu Ford Köln Marathon.

Wielkie sportowe imprezy w mieście

Polska i Polacy

W Kolonii mieściła się siedziba ambasady PRL – obecnie konsulat generalny RP, jeden z największych na świecie.

Kościół św. Gereona odbudowali po zniszczeniach wojennych polscy restauratorzy.

W mieście aktywnych zawodowo jest bardzo wielu Polaków, m.in.

 • Krystyna Gmurzyńska, właścicielka galerii sztuki
 • Krzysztof Meyer , kompozytor, profesor Hochschule für Musik
 • Zbigniew Rybczyński , reżyser, profesor Kunsthochschule für Medien

Miasta partnerskie

Ponadto: Benfleet/ Castle Point ( Wielka Brytania ), Igny ( Francja ), Diepenbeek ( Belgia ), Brive la Gaillarde ( Francja ), Dunstable ( Wielka Brytania ), Eygelshoven ( Holandia ) i Hazebrouck ( Francja ), które zostały przejęte przez Kolonię przy wcielaniu nowych dzielnic (wcześniej samodzielnych jednostek administracyjnych).

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kolonia (Niemcy)":

Ren ...

Cava de' Tirreni ...

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...

Tiumeń ...

Odense ...

Grenoble ...

Tampere ...

Växjö ...

Brno ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kolonia (Niemcy)":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 8) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie