Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Hamburg

Hamburg

Na mapach: 53°33'N 10°00'E / 53.55, 10

Hamburg
Herb
Flaga
Herb Hamburga Flaga Hamburga
Hamburg z lotu ptaka

Hamburg z lotu ptaka
Dewiza : Libertatem Quam Peperere Maiores
Digne Studeat Servare Posteritas
Państwo   Niemcy
Kraj związkowy Hamburg
Burmistrz Christoph Ahlhaus
Powierzchnia 755,16 km²
Położenie53° 33' N
10° 0' E
Wysokość6 m n.p.m.
Ludność (2010)
•  liczba ludności
•  gęstość

1 791 300
2372 os./km²
Nr kierunkowy 40
Kod pocztowy 20001-20999
21001-21149
22001-22559
Tablice rejestracyjne HH
Podział miasta7 okręgów i 104 dzielnice
Miasta partnerskie Chicago ( USA )

Drezno ( Niemcy )
León ( Nikaragua )
Marsylia ( Francja )
Osaka ( Japonia )
Praga ( Czechy )
Sankt Petersburg ( Rosja )
Szanghaj ( Chiny )

Położenie na mapie Niemiec

Hamburg
Położenie na mapie
Strona internetowa miasta

Hamburg ( niem. Freie und Hansestadt Hamburg, łac. Hammonia, dosł. Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego . Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km² , ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie ). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy.

Spis treści

Historia

Pierwsza osada na terenie dzisiejszego Hamburga pochodzi z IV w. p.n.e. Od IV do VI w. n.e. tereny te zostały zasiedlane przez Sasów . W 810 Karol Wielki wybudował kościół, żeby misjonować pogańską północ. Dla obrony tego Kościoła został zbudowany gród warowny, który nazwano Hammaburg, w 983 zdobyty i spalony przez Słowian.

W XII w. Łaba zdobywała coraz to większe znaczenie. Handel w regionie północnoeuropejskim szybko się rozwijał, w roku 1189 z rąk cesarza Fryderyka I Barbarossy Hamburg uzyskał przywilej pobierania ceł nad Łabą i wtedy właśnie zdobył status Wolnego Miasta Rzeszy ( niem. Kaiserlich freye Reichsstadt).

W średniowieczu Hamburg stał się najważniejszym portem hanzeatyckim na Morzu Północnym i służył jako punkt przeładunkowy rozmaitych towarów, m.in. futer , zboża , sukna , śledzi i drewna. Jednak najbardziej popularnym towarem eksportowym Hamburga było piwo .

Od 1356 corocznie w mieście jest organizowana uczta z okazji dnia św. Macieja24 lutego . W średniowieczu dzień ten był uznawany za początek wiosny, a więc okazję do świętowania. W Hamburgu podejmowano wtedy ważne decyzje polityczne, m.in. wybierano burmistrza. Mieszkańcy Hamburga chwalą się, że to najstarsza regularnie wydawana uczta na świecie[1].

Rozwój miasta przyspiesza tempa w 1558 roku, po otwarciu giełdy hamburskiej będącą pierwszą taką placówką w krajach niemieckojęzycznych. Podczas okresu reformacji życie ewangelików skupiało się w kościele Bugenhagena , proces reformacji przebiegał w Hamburgu bardzo spokojnie, w XVII wieku większość mieszkańców stanowią ewangelicy do których należało większość kościołów. W 1619 Hamburg był największym miastem na ziemiach niemieckich.

Hamburg ok. 1660

W roku 1678 rozpoczyna działanie Opera w Hamburgu będąca jedną z pierwszych w Europie. Kulturalny rozkwit miasta nastąpił jednak dopiero w XVIII wieku między innymi za sprawą założenia Hamburskiego Teatru Narodowego ( 1767 ). Ciemnym okresem w historii miasta stała się epidemia dżumy przetaczająca się przez Europę w 1713 która to również dotknęła Hamburg.

Pomiędzy rokiem 1806 a 1814 Hamburg był okupowany przez oddziały Napoleońskie. Wydarzenie to z jednej strony przyczyniło się do przeobrażeń demokratycznych, z drugiej zaś strony tymczasowo zahamowało rozwój miasta. Do roku 1842 miasto pozostawało w granicach wyznaczonych jeszcze w średniowieczu. Po wielkim pożarze, który strawił jedną trzecią miasta a większa część ludności straciła dach nad głową, nastąpiła szybka odbudowa miasta oparta o nowoczesne rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne. Około roku 1850 Hamburg liczył już 50 000 mieszkańców. W roku 1860 , wraz z postępującą industrializacją , rozpoczął się proces wchłaniania okolicznych miejscowości przez rozrastające się miasto.

Hamburg dzięki rozwojowi żeglugi morskiej i handlu z krajami Zachodu w drugiej połowie XIX wieku , znacznie rozbudował port i magazyny portowe. Największą dzielnicą portową była Speicherstadt zbudowana w latach 1881-1888. W następnych dziesięcioleciach port rozbudowano również na drugim brzegu Łaby . Założenie portu wolnocłowego w roku 1888 uczyniło Hamburg jednym z największych składów kawy , kakao , przypraw oraz dywanów. Budowa Nordseeostkanal w roku 1895 zwiększyła jeszcze bardziej atrakcyjność portu , jako że od tej pory zapewnione było bezpośrednie i szybkie połączenie z obszarem Morza Bałtyckiego .

Od roku 1900 Hamburg zaczyna nabierać wielkomiejskiego charakteru. wówczas to miasto przekracza milion mieszkańców. W roku 1937 specjalne ustawy wyznaczyły granice aglomeracji hamburskiej, które obowiązują do dnia dzisiejszego.

Okres II wojny światowej był najtragiczniejszym wydarzeniem w dziejach Hamburga. Miasto szczególnie ucierpiało w 1943 roku w czasie bombardowań alianckich ( Operacja Gomora ) będących reakcją na niemiecką agresję. Wtedy to większa część zabudowy została zniszczona, zginęły dziesiątki tysięcy ludzi.

Nagranie armii amerykańskiej podczas bombardowania Hamburga

W roku 1962 Wielka Powódź, która zalała wielkie obszary północnych Niemiec, dotknęła także Hamburg.

Architektura

Stare zabytkowe miasto – w większości zniszczone w wyniku alianckiego nalotu dywanowego 27 lipca 1943 (ponad 40 tysięcy ofiar) – otoczone jest nowoczesnymi osiedlami wkomponowanymi w obszary leśne. Historyczne centrum Hamburga znajduje się między dworcem głównym a placem Gänsemarkt Ulica Jungfernstieg nad rzeką Alster pozostaje ulicą handlową i promenadą Hamburga. Obraz miasta kształtowany jest przez wieże głównych świątyń: Kościoła św. Katarzyny , św. Piotra , św. Jakuba , św. Mikołaja i św. Michała . Ten ostatni jest cennym zabytkiem barokowej architektury sakralnej w północnych Niemczech. Historia Kościoła Św. Piotra położonego przy dzisiejszym deptaku handlowym Mönckebergstraβe sięga XII wieku , po wielkim pożarze Hamburga w roku 1842 , kiedy to budowlę strawił ogień, kościół odbudowano. Kościół Św. Mikołaja przy placu Hopfenmarkt, został mocno zniszczony podczas II Wojny Światowej. Ruiny jego wieży pozostawiono jako pomnik.

Sięgające XVII wieku domy Krameramtswohnungen, wyróżniają się swą północnoniemiecką architekturą. W jednym z nich znajduje się Muzeum Historii Hamburga. Budynek Giełdy Hamburskiej jest najstarszym budynkiem tego typu na ziemiach niemieckich, połączony jest tylną częścią z ratuszem. Monumentalny ratusz otwarty w 1897 roku został zbudowany w miejscu starego, który spłonął w 1842 roku. Ratusz wyróżnia się bogato zdobioną fasadą , wzdłuż której ustawiono w sumie 20 posągów cesarzy. Ponad bramą główną napisane jest po łacinie: „LIBERTATEM QUAM PEPERERE MAIORES DIGNE STUDEAT SERVARE POSTERITAS“ – „Wolność, którą zdobyli przodkowie, niech godnie starają się zachować potomni“.

Podział administracyjny

Podział administracyjny Hamburga

Hamburg podzielony jest obecnie na siedem okręgów (Bezirke).

OkręgPopulacja[2]Powierzchniamieszk./km²
Hamburg-Mitte 238.257107,1 km²1652,46
Altona 246.93678,3 km²3153,72
Eimsbüttel 248.23350,1 km²4954,75
Hamburg-Nord 283.24657,8 km²4900,05
Wandsbek 408.032147,5 km²2766,32
Bergedorf 118.789154,8 km²767,37
Harburg 200.134161,0 km²1243,07

Kultura

Opera w Hamburgu
Arkady nad Binnen alster

Tradycje kulturalne tego hanzeatyckiego miasta sięgają średniowiecza . Ogromny wpływ na historię kultury wywarli tacy poeci jak Friedrich Klopstock , Gotthold Lessing i Heinrich Heine oraz sławni na całym świecie kompozytorzy, a wśród nich Händel i Mahler . Gustav Gründgens swoją legendarną inscenizacją „Fausta“ Goethego tworzył tu historię teatru, a grupa The Beatles w Starclubie świętowali swój przełom.

Hamburskie sceny teatralne oferują rozmaite sztuki artystyczne, począwszy od teatru improwizowanego, aż do baletu Johna Neumeiera. Oprócz trzech teatrów narodowych, w tym założonej w 1678 r. Hamburskiej Opery Narodowej , Teatru Niemieckiego i Teatru Thalia, ponad 50 muzeów oraz w sumie 313 scen teatralnych i muzycznych oraz mnogość kabaretów przyciąga dużą liczbę publiczności. Hamburg jest po Nowym Jorku i Londynie trzecim co do wielkości miastem musicalowym na świecie.

Gospodarka

Port w Hamburgu jest ważnym centrum handlu z krajami Europy Wschodniej i Północnej .

Wśród portów obsługujących kontenerowce zajmuje drugie miejsce w Europie i siódme na świecie. Położony jest 120 km od linii morza, a mimo to może przyjąć największe kontenerowce świata.

Śródlądowe położenie, a także bogate możliwości kontynuowania transportu drogą kolejową, wodną i autostradami decydują o stopniu używalności tego portu. Sam tylko obrót z krajami Morza Bałtyckiego stanowi 25%.

W Hamburgu będącym metropolią handlową i komunikacyjną ma swoją siedzibę ponad 90 konsulatów . Spośród tylko azjatyckich przedsiębiorstw aż 460 ma w Hamburgu swoją centralę europejską bądź swój oddział. Wraz z rozwijającym się centrum handlowym miasta powstaje nad samą Łabą nowoczesna dzielnica handlowo-przemysłowa Hafencity .

Hamburg będąc także siedzibą wysoko wyspecjalizowanego przemysłu jest w czołówce ośrodków rozwoju medycyny i biotechnologii. To również światowe centrum przemysłu lotniczego. Właśnie tutaj powstaje wiele podzespołów wielkiego Airbusa A380 .

Media

Hamburg jest miastem mediów. W mieście tym jest między innymi produkowany Der Spiegel , Stern i Die Zeit . Siedzibę mają w Hamburgu liczne wydawnictwa: Gruner + Jahr, Axel Springer Verlag, Bauer Verlagsgruppe, Verlagsgruppe Milchstrasse (część wydawnictwa Burda ), Jahreszeiten Verlag oraz Hoffmann & Campe Verlag.

Poza tym mieści się tutaj największa niemiecka agencja prasowa Deutsche Presse Agentur dpa. Redakcja ARD produkuje codzienne wiadomości telewizyjne Der Tagesschau, Die Tagesthemen i Nachtmagazin. Główna siedzibę ma w Hamburgu również pierwsza stacja telewizyjna Norddeutscher Rundfunk . Znajduje się tutaj również RTL Nord (RTL Television – regionalna telewizja komercyjna z główna siedziba w Kolonii oraz Sat 1 i ZDF – studia regionalne.

Hamburg słynie również z renomowanych agencji reklamowych w Europie, takich jak: Scholz & Friends, Springer & Jacoby, Jung von Matt, TBWA, Kolle Rebbe, Zum Goldenen Hirschen, Grabarz & Partner oraz agencji kreatywnych, m.in.: Peter Schmidt Group, Faktor Design i Landor Associates.

Demografia

W grudniu roku 2006 żyło w Hamburgu 469.051 ludzi obcego pochodzenia (tj. 26,8 procent mieszkańców)[3]

Polityka

Hamburg jest siedzibą 100 konsulatów i zajmuje w tym drugie miejsce na świecie (po Hongkongu). Miasto przez pięćdziesiąt lat po wojnie było rządzone przez lewicę. Od 2010 roku na czele rządu stoi Christoph Ahlhaus( CDU ).

Edukacja

  • Uniwersytet w Hamburgu (UHH); założony w roku 1919 , obecnie kształci się na nim 39.000 studentów[4].
  • Uniwersytet Techniczny ( Politechnika ) (TUHH); założony w 1978 [5].
  • HFH Hamburger Fern-Hochschule (HFH); założona w 1997 roku z obecną liczbą 6000 studentów, jest jedną z największych prywatnych szkół wyższych w Niemczech[6].
  • Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych; powołana w 1970 roku jako szkoła inżynierska, składała się do niedawna z czterech szkół inżynierskich i sześciu wyższych szkół zawodowych[7].
  • Uniwersytet ds. Gospodarki i Polityki (HWP); zapoczątkowany w roku 1948 jako "akademia gospodarki powszechnej", w którym pierwszy raz w Niemczech dopuszczono studentów nie posiadających matury[8].
  • HafenCity Universität (HCU); założony w 2006 kształci w dziedzinie architektury i urbanistyki[9].
  • Kühne Logistics University; założony w 2010
  • Führungsakademie der Bundeswehr; uniwersytet Bundeswehry założony w 1957

Parki i tereny rekreacyjne

Zespół parkowy Planten un Blomen znajduje się w centrum Hamburga niedaleko starych wałów obronnych jest obfitującym w tereny zielone terenem rekreacyjnym z ogrodem botanicznym, palmiarnią i największym ogrodem japońskim w Europie[10]. Znajduje się tam jezioro parkowe, gdzie zainstalowano fontannę. Od maja do września odbywają się tu w ciągu dnia festiwal Wasserspiele, a wieczorami koncerty wodno-świetlne ( niem. farbige Wasserlichtkonzerte).

Park miejski jest popularnym terenem rekreacyjnym mieszkańców Hamburga z bogatą infrastrukturą wypoczynkową (m.in. rowery wodne, łodzie wiosłowe). W lecie na scenie na wolnym powietrzu odbywa się wiele koncertów z udziałem artystów z całego świata. Znajduje się tu jedno z najstarszych planetariów na świecie. Dziś hamburskie planetarium wyposażone jest w nowoczesne projektory, odbywają się tu regularnie pokazy nieba, symulacje, jak i przedstawienia teatralne i muzyczne.

Cmentarz w Ohlsdorfie o powierzchni 405 hektarów jest po Chicago drugim co do wielkości cmentarzem na świecie[11]. Znajduje się tu około 17 kilometrów alei i ścieżek spacerowych prowadzących pośród licznych stawów i starych drzewostanów.

Ogród zoologiczny Hagenbecka znajdują się tu liczne okazy małp , tygrysów i innym zwierząt Zwierzęta posiadają przestronne wybiegi, naśladujące naturalne warunki życiowe. Popularnością cieszy się otwarty wybieg dla słoni.

Transport

Hamburg jest jednym z największych węzłów transportowych w Niemczech . Miasto posiada dostęp do czterech autostrad , ponadto Hamburg jest największym węzłem kolejowym w północnych Niemczech. Największym dworcem jest Hamburg Hauptbahnhof . Przez Hamburg wiodą trasy prowadzące w głąb Skandynawii .

Transport miejski zorganizowany jest na zasadzie joint venture pomiędzy największymi firmami przewozowymi. Hamburskie metro składają się z trzech linii, system szybkiej kolei miejskiej (S-Bahn) posiada sześć linii na których znajduje się 67 stacji. W Hamburgu znajduje się międzynarodowy port lotniczy Fuhlsbüttel , położony około 8 km na północny zachód od centrum miasta.

Sport

Meetingi sportowe

Galeria

Honorowi obywatele Hamburga

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Hamburg":

Stanisław Szczęsny Potocki ...

Kod pocztowy 5 cyfr. Tak jak w Polsce, pierwsza cyfra oznacza okręg pocztowy.20355 – Hamburg15236 – Frankfurt/Oder01219 – Dresden HistoriaPo raz pierwszy oznakowania miejscowości cyframi zastosowała ...

Gordon Allport ...

1962 ...

Nałęcz (herb szlachecki) tabl. LV. ↑ Emilian Szeliga-Żernicki: Die polnischen Stammwappen : ihre Geschichte und ihre Sagen . Hamburg: Verlag vin Henri Grand, 1904, ss. tabl. IV. ↑ Herby rycerstwa polskiego ...

Zasada trzech jedności ...

1943 ...

Port lotniczy Kijów-Boryspol listopada], Kiszyniów, Kopenhaga [od 31 października], Delhi, Dubaj, Düsseldorf [do 30 października], Hamburg, Stambuł-Atatürk, Kaliningrad, Larnaka, Londyn-Gatwick [od 31 października], Mediolan-Malpensa, Moskwa-Szeremietiewo, Moskwa-Wnukowo, Neapol, ...

Andrychów ...

IX wiek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hamburg":

028. Marburg - miasto bajkowo-uniwersyteckie (plansza 3) ist IC-Station und Teil der IC-Linie 26 Stralsund – Hamburg – Hannover – Frankfurt – Karlsruhe. Hier wurde auch Mittelhessen ...

119. Przemysł i budownictwo (plansza 8) ...

126. Czynniki mające wpływ na rozwój gospodarki. Charakterystyka krajów rozwiniętych na podstawie USA i Niemiec (plansza 20) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie