Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Saloniki

Saloniki

Na mapach: 40°38'N 22°57'E / 40.633, 22.95

Saloniki
Η Θεσσαλονίκη
Herb
Flaga
Herb SalonikFlaga Salonik

Saloniki
Η Θεσσαλονίκη
Państwo   Grecja
Prefektura Saloniki
Burmistrz Vassilios Papageorgopoulos
Powierzchnia 17,8 km²
Położenie40° 38' N
22° 57' E
Wysokość0-20 m n.p.m.
Ludność (2001)
•  liczba ludności
•  gęstość
•  aglomeracja

363,987
20449 os./km²
1,084 mln.[1]
Nr kierunkowy 2310
Tablice rejestracyjne N
Położenie na mapie Grecji

Saloniki
Η Θεσσαλονίκη
Strona internetowa miasta

Saloniki , gr. η Θεσσαλονίκη (Tesaloniki), łac. Egnatia, w kontekście scs. Sołuń – miasto w północnej Grecji , nad Zatoką Salonicką ( Morze Egejskie ). Drugie co do wielkości (po Atenach ) miasto Grecji . Jednolity zespół miejski składa się z wielu gmin, formalnie stanowiących oddzielne jednostki administracyjne. Formalnie, centralna gmina, ta o nazwie Thessaloniki, liczy 385,4 tys. mieszkańców, a cały zespół urbanistyczny Salonik 1,084 mln mieszkańców[2]. Rzeczywista liczba mieszkańców może być wyższa o ok. 15%[uwaga 1].

Saloniki to ośrodek administracyjny największego greckiego regionu Macedonia , nieoficjalnie nazywany współstolicą (Grecji) lub stolicą Macedonii (Macedonii Egejskiej). Prężne i z tradycjami centrum naukowo-akademickie, miejsce licznych kongresów i wystaw międzynarodowych, węzeł transbałkańskich autostrad.

Do XIX wieku Saloniki były wielonarodowościową metropolią, gdzie koegzystowały ze sobą liczne narody tej części Śródziemnomorza: Grecy i Wołosi , Turcy , Słowianie bałkańscy ( Macedończycy i Bułgarzy ), Żydzi , Ormianie i wiele mniejszych.

Pretensje do Salonik i terenów aż po górę Olimp wysuwają politycy Macedonii i Bułgarii . Spór pomiędzy Grecją a Macedonią dotyczy nazwy północnego sąsiada Grecji oraz interpretacji historii. Zarówno Macedończycy -Słowianie jak i Macedończycy- Grecy uważają się za spadkobierców Starożytnej Macedonii .

Spis treści

Historia

Założone ok. 315 p.n.e. przez króla Macedończyków Kassandra i nazwane na cześć jego żony, Tessaloniki , córki Filipa II i siostry Alexandra Wielkiego [3]. Od 146 p.n.e. miasto należało do państwa rzymskiego, w którym z biegiem czasu stało się jednym z najważniejszych miast. Przez miasto biegł główny szlak komunikacyjny między Rzymem i jego posiadłościami na Wschodzie ( Via Egnatia ). W mieście powstała jedna z pierwszych gmin chrześcijańskich, do której Święty Paweł skierował dwa ze swoich listów. Miasto było miejscem urodzenia i początkowej działalności Cyryla i Metodego w IX wieku.

Po podziale imperium rzymskiego miasto stało się częścią Bizancjum. W VII wieku odparło oblężenie Słowian. W 904 zostało splądrowane przez Arabów, a w 1185 przez Normanów. W latach 1204 - 1224 było stolicą łacińskiego Królestwa Tessaloniki , podbite przez władcę Epiru w latach 1227 - 1242 było stolicą efemerycznego Cesarstwa Tesaloniki . Od 1246 ponownie we władaniu cesarzy bizantyjskich (wpierw cesarzy Nicei). W 1387 zdobyte przez Turków, odzyskane przez Bizancjum w 1405 , w 1423 sprzedane Wenecji . W 1430 ostatecznie zdobyte przez Turków po krwawym oblężeniu, było częścią Imperium Ottomańskiego przez następne pięć stuleci. Przekształciło się wtedy w metropolię znacznie przekraczającą swym przyciąganiem dzisiejsze granice państwowe. Na początku XX wieku miasto było głównym ośrodkiem działań Młodych Turków, w Salonikach urodził się Kemal Atatürk . Podczas wojen bałkańskich zajęte przez Grecję w 1912 .

W 1915 podczas I wojny światowej w mieście wylądowała armia Ententy , która następnie rozpoczęła próby natarcia przeciwko Bułgarii . Przełamanie obrony państw centralnych udało się dopiero w 1918 , po latach bezowocnych walk. W 1917 miasto zniszczył pożar. Wybuchł przypadkowo i strawił przede wszystkim dzielnice zamieszkiwane przez ludność żydowską, czyniąc bezdomnymi znacznie ponad 50 tysięcy ich mieszkańców[4]. Odbudowano je na nowoczesnym planie europejskim, w dużej mierze niszcząc historyczny wygląd Salonik. Pożar zapoczątkował też emigrację licznych rodzin żydowskich do Palestyny.

W wyniku wymiany ludności między Grecją i Turcją po 1922 do miasta napłynęły masy greckich uchodźców z centralnej i wschodniej części obecnej Turcji. Ludność turecką przesiedlono z Salonik do Turcji , a bułgarską do Bułgarii . Niektóre przesiedlenia przybrały brutalny charakter. Według dokumentacji strony greckiej miało miejsce m.in. ludobójstwo Greków pontyjskich , w prowincji Trapezunt , analogiczne do rzeziami Ormian . Do Salonik chroniła się też część greckiej, żydowskiej i ormiańskiej ludności ocalałej ze spalonej przez Turków Smyrny (miasta na wschodnim wybrzeżu Morza Egejskiego ).

W latach 1941 - 1944 miasto, dawniej nazywane przez Żydów "Drugą Jerozolimą", znalazło się pod okupacją niemiecką. Wymordowano wtedy prawie 60 tys. salonickich Żydów (97% społeczności żydowskiej miasta).

W okresie okupacji niemieckiej Grecja (i Jugosławia) wyróżniały się potężnym ruchem oporu. W Salonikach jego bohaterem został wybitny sportowiec i konspirator Jerzy Iwanow-Szajnowicz . Traktują o nim m.in. książka i film " Agent nr 1 ". Największa do niedawna hala sportowa Salonik nazwana została Ivanofo. Iwanow jest bohaterem tak dla polskiego, jak i greckiego narodu.

Biała Wieża
Dymitr z Tesaloniki (Św.Dimitrios) - patron miasta

Budowle

Biała Wieża

Po grecku: Λευκός Πύργος (Lefkos Pirgos). Wieża, wybudowana przy nabrzeżu przez ottomańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego (1520-1566), uważana jest powszechnie za symbol miasta. Dawniej należała do fortyfikacji otaczających Saloniki. Obecnie znajduje się w niej Muzeum Kultury Bizantyńskiej. Szczyt wieży służy za dogodny punkt widokowy na miasto. W pobliżu Białej Wieży znajduje się pomnik Aleksandra Wielkiego .

Łuk i Mauzoleum Galeriusza

Łuk i Mauzoleum stoją przy ulicy Dimitriosa Gounarisa. Powszechnie znane są jako "Kamara" lub w przypadku Mauzoleum – jako Rotunda. Łuk, ustawiony między 298 a 299 r. n.e. dla uczczenia zwycięstwa tetrarchy Galeriusza nad Sasanidzkimi Persami i zajęcia ich stolicy Ktezifonu w 298 roku. Łuk (obecnie zachowały się tylko jego resztki) był wykonany z czerwonego kamienia i bogato zdobiony. Mauzoleum zostało wybudowane około 304 roku. Miał tam być pochowany cesarz Galeriusz lecz zginął w Persji. Mauzoleum zostało zamienione na kościół Św. Jerzego.

Kościół Św. Demetriusza (Św. Dimitriosa)

Kościół Aghios Demetrios (V-VII w.) jest najważniejszym kościołem miasta, a sam święty jest patronem miasta. Zabytek jest położony powyżej pozostałości po agorze i Rzymskim Forum. Posiada trzy boczne kaplice, znajduje się w nim muzeum, a także zespół podziemnych katakumb, wśród których znajduje się cela, w której więziono Św. Demetriusza ( gr. Aγ. Δημήτριος – Św. Dimitrios).

Inne

Bizantyjskie obwarowania, m.in. cytadela Heptapyrgion ("O Siedmiu Wieżach" ), tureckie meczety, bizantyńskie świątynie: Panhagia Acheiropoietos (V w.), Hosios Dawid (V-VI w.),, Panhagia Chalkeon (XI w.), Św. Pantalejmona (XII w.), Proroka Eliasza (XIII w.), Św. Katarzyny (XIII w.), Św. Mikołaja (XIII-XIV w.), Apostołów (XIV w.). Klasztor Wlatadon (XIV w.).

Sport

W mieście funkcjonuje wiele klubów sportowych w tym te odnoszące sukcesy na arenach europejskich. Najbardziej znane są tutaj kluby piłkarskie Aris , Iraklis i PAOK . PAOK BC to także znany klub koszykarski , a drużyna Iraklisu odnosi sukcesy również w piłce siatkowej .




left

Miasta partnerskie

Klimat

Klimatogram dla Salonik
StLuMaKwMaCzLiSiWrPaLiGr
 
 
40
 
9
1
 
 
38
 
10
2
 
 
43
 
13
5
 
 
35
 
18
7
 
 
43
 
23
12
 
 
30
 
28
16
 
 
22
 
31
18
 
 
20
 
30
18
 
 
27
 
26
15
 
 
45
 
21
11
 
 
58
 
14
6
 
 
50
 
10
2
Temperatury w °C
Opad całkowity w mm
Źródło: Weatherbase[5]

Położone nad samym morzem miasto leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego Średnia rocznych opadów wynosi 410 mm. Opady śniegu są sporadyczne. Przez większą część lata temperatury są tu przeciętnie o 2 stopnie niższe, niż w Atenach. Jednak tereny Grecji położone bezpośrednio na Północ od Salonik leżą już w strefie przejściowej, z cechami klimatu śródziemnomorskiego i kontynentalnego, z dużymi opadami śniegu. Rokrocznie funkcjonują tam kurorty narciarskie.

Nazwa

Prawidłowa polska nazwa to Saloniki z gr. η Θεσσαλονίκη (Tesaloniki)[6]. W języku greckim Θεσσαλονίκη to liczba pojedyncza, rodzaju żeńskiego. Wymową starożytną było Thessalonike.

Egnatia, była to dawna, rzymska nazwa miasta, garnizonu i mieszczącego się tu sztabu dla wschodniej części imperium. Nazwa miasta Egnatia do dziś chętnie używane jest w Grecji, w nazewnictwie poważnych przedsięwzięć gospodarczych – publicznych, prywatnych i kapitału mieszanego. Np. nazwa najdłuższej greckiej autostrady: Egnatia Odos oznacza "ulicę, która prowadzi do Egnatii".

W kontekście pochodzenia języka staro-cerkiewno-słowiańskiego używa się nazwy Sołuń[7].

Uwagi

  1. Dane te nie obejmują obywateli Grecji, pochodzących spoza Salonik jeśli nie zmienili zameldowania. Zmiana meldunku nie jest w Grecji obowiązkowa, jeśli zameldowanie pozostaje w miejscu przechowywania rejestru urodzeń. Ponadto Grecję zamieszkuje ok. 2 mln cudzoziemców, z czego tylko ok. 906 tysięcy jest zameldowanych, tzn. legalne przybyli tu jako imigranci, lub zmienili formę pobytu z pobytu turystycznego, na zamieszkiwanie.

Przypisy

  1. Dane ze źródeł regionalnych ( gr. ). maj 2009. [dostęp 2010-09-11].
  2. wg źródeł regionalnych, danych z 1 maja 2009 r. [1]
  3. Praca zbiorowa pod redakcja Aleksandra Krawczuka , 2005 , Wielka Historia Świata Tom 3 Świat okresu cywilizacji klasycznych, str. 241, Oficyna Wydawnicza FOGRA, . A także informacje ze strony miasta
  4. Opracowania wskazują na liczbę 53.737 samych tylko bezdomnych członków gminy żydowskiej.
  5. Weatherbase: Historical Weather for Thessaloniki, Greece ( ang. ). [dostęp 2010-05-05].
  6. KSNG Zeszyt 11 cz.1 strona 100
  7. Staro-cerkiewno-słowiański, język. W: Encyklopedia powszechna. T. 4. Warszawa: PWN, 1976, s. 274. Cytat: na podstawie gwar okolic Sołunia (Salonik).  ( pol. )

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Saloniki":

2006 3:2 14 i 28 września dwumecz 1. rundy pucharu UEFA Wisła Kraków - Iraklis Saloniki 0:1, 1:0 i w dogrywce 1:0, awans Wisły do fazy grupowej.dwumecz ...

Toronto ...

Wizz Air ...

Port lotniczy Katowice-Pyrzowice Gaulle )Sprint Air ( Warszawa ) TNT Airways ( Liège , Warszawa ) UPS obsługiwane przez Farnair ( Kolonia/Bonn ) CzarteryAgadirAntalyaBodrumBurgasChaniaDalamanDjerbaDubajEnfidhaFaroFuerteventuraHeraklionHurghadaIzmirKosKorfuLamezia TermeMajorkaMalagaMarsa El AlamMombasaMonastirPaphosRodosSalonikiSharm El SheikhTabaTel AvivTeneryfaTunisVarnaZakynthos Statystyki ruchuKatowice Airport jest 3. najruchliwszym polskim portem ...

Dniepropetrowsk ...

Wenecja ...

1917 ...

Muhammad Ali (pasza) ...

Port lotniczy Frankfurt Göteborg-Landvetter, Sztokholm-Arlanda, Oslo) Spanair (Madryt) Swiss International Air Lines (Zurych) Hall B Aegean Airlines (Ateny, Saloniki) Aerofłot (Moskwa-Szeriemietiewo) Air Algerie (Algier) Air Canada (Calgary, Montreal, Ottawa, Toronto-Pearson) Air China (Pekin, Szanghaj-Pudong) Air ...

I wojna światowa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Saloniki":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie