Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną. 1420
1420rok 1420 / MCDXX
XIV wiek
·
XV wiek
·
XVI wiek
1418
«
1419
« 1420 »
1421
»
1422
Wydarzenia w Polsce-
6 stycznia
– na Sejmie Rzeszy zwołanym we Wrocławiu
Zygmunt
, kr. niemiecki przystąpił do rozpatrzenia sporu
polsko-krzyżackiego
i wydał wyrok korzystny dla Zakonu, przyznając Krzyżakom także Orłowo, Murzynów i Nową Wieś, nakazał przywrócić wolność handlu, wypłacenie przez Zakon kosztów odbudowy zamku w Złotoryi i zburzenia przez nich warownego młyna w Lubiczu na Drwęcy; wyrok nie został przyjęty przez posłów Jagiełły, którzy zdecydowali się złożyć apelację do papieża.
-
30 stycznia
– we Wrocławiu pojawili się posłowie Jagiełły i Witolda (Zbigniew Oleśnicki), którzy zarzucili mu zdradę króla oraz przeprowadzili krytykę wyroku; w odpowiedzi Zygmunt wysłał poselstwo do Jagiełły, który po zapoznaniu się z nim zgodził się na warunkowe przyjęcie wyroku, do końca maja Zygmunt wyroku nie zmienił.
-
Lipiec
– na zjeździe w Łęczycy szlachta dokonała sądu nad stronnictwem proluksemburskim składającym się z Wojciecha Jastrzębca, Zbigniewa z Brzezia i Jana z Tuliszkowa; o ile uniewinniono osoby, o tyle podjęto decyzję o odrzuceniu wyroku i wystąpieniu przeciw królowi rzymskiemu; na zjeździe pojawił się czeski poseł Hynek z Holsztynu, przywożąc wstępną propozycję objęcia tronu czeskiego przez Jagiełłę – stronnictwo papieskie proponowało włączenie się w konflikt i za zgodą papieża stworzenie unii z Czechami przeciw Zygmuntowi, stronnictwo proluksemburskie – wspólną krucjatę przeciw Czechom za cenę zwrotu części Śląska bądź zmianę wyroku wrocławskiego; zjazd odrzucił jednak ofertę czeską z powodów religijnych oraz praw dziedzicznych Luksemburgów w Czechach.
-
Sierpień
– do Rzymu przybyli oficjalni posłowie Jagiełły, wioząc odwołanie od wyroku wrocławskiego króla rzymskiego w
sporze polsko-krzyżackim
.
-
1 września
– papież dwoma bullami przedłużył rozejm między Polską i Zakonem oraz informuje Zakon o anulowaniu wyroku wrocławskiego – doprowadziło to do gwałtownego protestu Zakonu i Zygmunta, ale ostatecznie w lutym 1421 wielki mistrz wyznaczył swych prokuratorów, Marcin V polecił zaś zbadanie sprawy kardynałowi Guillamo Filiastri.
- abp
Mikołaj Trąba
ogłosił statuty mające zapobiec szerzeniu się
husytyzmu
w Polsce.
- Zima – na zjeździe w Lublinie ponownie pojawiło się oficjalne poselstwo czeskie z uczonymi Janem Kardynałem i wiklefistą Piotrem Paynem, proponując znowu koronę i akcentując bliskość Czech i Polski oraz wspólne zagrożenie ze strony Zygmunta Luksemburczyka; posłowie przedstawili do zatwierdzenia artykuły czeskie, zobowiązali Jagiełłę do likwidacji majątków kościelnych i niedopuszczania Niemców do pełnienia urzędów; propozycja nie zostaje przyjęta z uwagi na stanowisko Europy i możliwość utraty osiągnięć Grunwaldu i Konstancji, jednak szlachcie odpowiadała idea ubogiego Kościoła i rozerwanie łańcucha wrogich państw wobec Polski, dlatego zjazd przyjął stanowisko umiarkowane.
Wydarzenia na świecie Urodzili się Zmarli | |
Inne hasła zawierające informacje o "1420":
Łomniczka (potok)
Łomnicy
.Swój początek bierze na
Równi pod Śnieżką
ze Złotych Źródeł na wysokości 1420 m
n.p.m.
Potok tworzy efektowny, najdłuższy (300 m) ciąg
kaskad
w ...
Úpská Jáma
m wysokości, a górna krawędź Úpskiej Jamy położona jest na wysokości ok. 1420 m. Przy krawędzi kotła na Torfowiska, na Równi pod Śnieżką, w ...
Elżbieta Granowska
...
1420
rok 1420 / MCDXX
XIV wiek
·
XV wiek
·
XVI wiek
1418
«
1419
« 1420 » ...
Zbigniew Oleśnicki (kardynał)
...
Józef z Nazaretu
pracy. Obraz
Roberta Campin
, ok. 1425Św. Józef. Obraz
Konrada von Soesta
, ok. 1420Zaślubiny Maryi i Józefa. Obraz
Giotta
, 1304-1306Św. Józef z Dzieciątkiem Jezus. Obraz ...
Kaplica Szafrańców na Wawelu
...
Kaplica Mariacka na Wawelu
...
Kaplica Czartoryskich na Wawelu
...
Bóbrka (powiat krośnieński)
rzecz klasztoru Cystersów z Koprzywnicy. Ostatecznie Bóbrka stała się własnością Cystersów po 1420 r. kiedy to została postawiona w zastaw i nie wykupiona. W ...
Inne lekcje zawierające informacje o "1420":
38. Integracja europejska ? geneza i rozwój (plansza 3)
1250 – 1321) proponował utworzenie federacji europejskich państw chrześcijańskich.
• Jerzy z Podiebradów (1420 – 1471), król czeski, proponował utworzenie Ligi Pokoju – zgromadzenia przedstawicieli ...
|