Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Walencja

Walencja

Walencja
Flaga
Herb miejski Flaga
Nazwa oficjalnaValencia
Państwo   Hiszpania
Wspólnota autonomiczna
Flaga
Walencja
Prowincja Walencja
Comarca
Gmina Walencja
Kod pocztowy 46000–46099
Położenie39°29′ N
0°22′ W
Powierzchnia 134,65 km2
Wysokość 15 m
Odległość 352 km od Madrytu
Rzeki Turia
Liczba mieszkańców814 208 ( 2009 )
Gęstość zaludnienia6.016,07 /km2
Alkad Rita Barberá Nolla ( PP )
Ważne święta Świętego Wincentego z Saragossy , Józefa z Nazaretu
Położenie na mapie Hiszpanii
Położenie na mapie Hiszpanii
Strona internetowa miasta
Nowoczesna architektura w Walencji autorstwa syna miasta, Santiago Calatravy , fragment kompleksu Ciudad de las Artes y las Ciencias (Miasto Sztuki i Nauki). Na pierwszym planie kino IMAX / planetarium / lazerium L'Hemisfèric, w głębi gmach opery / teatralno-koncertowy El Palau de les Arts Reina Sofía

Walencja ( hiszp. Valencia; katal. València) – miasto w Hiszpanii , stolica prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Leży nad rzeką Turia na wybrzeżu Morza Śródziemnego . Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Hiszpanii i dwudziestym pierwszym w Unii Europejskiej. Pod względem geograficznym Walencja położona jest pośrodku liczącej 930 hektarów żyznej niziny .

Jest to ważny ośrodek przemysłowy, finansowy i kulturalno-naukowy. Liczne zakłady przemysłowe. Duży port handlowy i pasażerski. Ważny węzeł kolejowy (stacja València Norte ), drogowy i lotniczy.

Spis treści

Historia

Kolonia rzymska Valentia Edetanorum nazwa pochodzi od łac. valens "silny", na znak zwycięstwa nad Luzytanami ; została założona w 138 roku p.n.e. i zamieszkana przez rzymskich żołnierzy. Od 712 do 1238 roku Walencja znajdowała się pod panowaniem arabskim. W latach 778779 miasto zostało zniszczone przez Abd ar-Rahmana I . Nieustabilizowana sytuacja po śmierci Abd al-Aziza w 1061 roku, spowodowała, że w 1094 miasto zostało zdobyte przez Cyda . Jednak 8 lat później, w 1102 roku, Walencja wróciła znów pod panowanie arabskie. W 1238 roku, po pięciu miesiącach oblężenia miasto zdobył król Aragonii Jakub I Zdobywca . Spowodowało to, że muzułmanów zaczęli w mieście zastępować chrześcijanie , jednak był to długotrwały proces trwający jeszcze w XIV wieku . W XV wieku w Walencji przybyło wielu mieszkańców, w połowie wieku było ich około 75 000. Wówczas również w mieście miał miejsce duży rozwój gospodarki i kultury. Wiele znanych budynków powstało w tym okresie. Do 1707 miasto było stolicą królestwa pozostającego pod zwierzchnictwem Aragonii . W latach 18121813 zajęte zostało przez wojska francuskie. Podczas hiszpańskiej wojny domowej ( 19361939 ), od listopada 1936 do października 1937 znajdowała się tu siedziba rządu republikańskiego. W 1957 roku wylała rzeka Turia , wskutek czego miasto nawiedziła straszliwa powódź.

Flaga Walencji

Flaga Walencji jest niemal identyczną kopią chorągwi przyznanej w 1238 roku miastu Walencji przez króla Aragonii Jakuba I Zdobywcę . Przyjęta 1 lipca 1982 roku. Proporcje 2:3.

Atrakcje turystyczne

Muzeum Sztuk Pięknych
Paella Valenciana słynna hiszpańska potrawa z Walencji
 • Katedra w Walencji – budowana od 1262 roku, wielokrotnie modernizowana. Zaczęto ją budować w stylu gotyckim, lecz jej różne części są zbudowane również w innych stylach. Jej 3 portale prezentują styl romański , gotycki i barokowy . Główna kaplica – Capilla Mayor – styl baroku , dwie późniejsze kaplice są neoklasycystyczne . Według starej tradycji znajduje się w niej Święty Graal , udostępniony do oglądania wiernym.
 • El Micalet – charakterystyczna ośmioboczna dzwonnica – symbol miasta. Na szczyt tej ponad 50 metrowej wieży prowadzi 207 stopni. Jest częścią katedry.
 • Basilica de la Virge dels Desamparatsbarokowy kościół usytuowany na tyłach katedry.
 • Jardí Botánicogród botaniczny założony w XVI wieku .
 • Jardins de l'Alameda i Jardins de MonfortXVIII-wieczne parki.
 • La Lonja (Giełda jedwabiu) – została zbudowana pod koniec XV wieku , jest to jedna z najpiękniejszych gotyckich budowli świeckich w Europie . Słynie z Sali kolumnowej, w której sklepienie podpierają spiralne, starannie wykonane kolumny.
 • Modernistyczna hala targowa – wybudowana między 1910 a 1926 r. Jest to nieregularna, ośmioboczna konstrukcja z żelaza i szkła , w której znaleźć można liczne stoiska z mięsem, warzywami, rybami czy owocami. Na zewnątrz zaś znajdują się stoiska oferujące różnej wielkości paellę .
 • Museo Nacional de Cerámica mieszczące się w Palacio del Marqués de dos Aguas, znajdują się tu setki różnorodnych płytek ceramicznych azulejos.
 • La Ciudad de las Artes y las Ciencias – Miasto Sztuki i Nauki – „dzielnica przyszłości”, zaprojektowana przez pochodzącego z Walencji Santiago Calatravę . Na miejsce to składa się: gmach opery/spektakli teatralno-taneczno-muzycznych, oceanarium, delfinarium, kino IMAX /planetarium, muzeum nauki, restauracje itp.
 • Museo Provincial de Bellas Artes (Muzeum Sztuk Pięknych) – znajdują się tu obrazy m.in.: El Greca , Goi i Velàzqueza, a także zbiór dzieł walencjańskiej sztuki XV wieku .
 • Las Fallas 15 marca na ulicach całego miasta wystawia się dziesiątki konstrukcji-rzeźb wykonanych z mieszanki papieru i wosku, które w nocy z 19 na 20 marca są spalane; w międzyczasie na ulicach i w klubach trwa zabawa 24 godziny na dobę (ludzie zasypiają na ulicach i w parkach by odpocząć chwilę przed dalszą zabawą).
 • Serrano i Quart to dwie wieże z czasów, kiedy umocnienia obronne były niezbędne.
 • El Carmen – stara dzielnica w pobliżu bazyliki słynąca z bardzo intensywnego życia nocnego. W piątek i sobotę bary i dyskoteki zapełniają się do granic możliwości, tłumy wypełniają też uliczki dzielnicy, bardzo utrudniając poruszanie się.

Sport

W mieście gra jedna z najbardziej utytułowanych drużyn ligi hiszpańskiej Valencia CF oraz inny pierwszoligowy klub Levante UD .

Od 2008 r. miasto gości Grand Prix Europy Formuły 1 . Wyścig wykorzystuje infrastrukturę wokół portu, w którym obecnie rezydują ekipy startujące w Pucharze Ameryki . Tor wyścigowy Formuły 1 korzysta częściowo z ulic miasta i jest to jedyny na świecie tor, którego fragment biegnie nad morzem.

Edukacja

W Walencji istnieją cztery uczelnie wyższe. Dwie z nich są państwowe i dwie publiczne. Największe z nich to Universidad Politecnica de Valencia (UPV) i Universidad de Valencia. Ciekawostką jest to, że UPV jest uczelnią o największej ilości studentów zagranicznych w Europie.

Miasta partnerskie

Galeria

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Walencja":

1484 ...

1499 ...

1408 ...

1398 ...

1411 ...

1362 ...

1361 ...

1511 ...

1468 ...

1225 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Walencja":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie