Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wasyl III Rurykowicz

Wasyl III Rurykowicz

Wasyl III Iwanowicz

Wasyl III Iwanowicz ( ros. Василий III Иванович) (ur. 25 marca 1479 , zm. 4 grudnia 1533 ) – wielki książę moskiewski w latach 1505 - 1533 , syn Iwana III Srogiego ( 1462 - 1505 ) i jego drugiej żony – Zofii Paleolog .

W pierwszych dziesięcioleciach XVI wieku książę moskiewski Wasyl III, kontynuując, po swym ojcu Iwanie III Srogim, dzieło podboju ziem ruskich, wdał się w wojny z Litwą i Polską ( wojna litewsko-moskiewska 1507-1508 i wojna litewsko-moskiewska 1512-1522 ). W 1510 zdobył Psków , a w 1514 r. Smoleńsk . W 1521 przyłączył do swojej domeny Księstwo Riazańskie . Umocnił też swą władzę kosztem bojarów (wielkich feudalnych właścicieli ziemskich na Rusi). Bojarzy nadal jednak sprawowali władzę administracyjną w kraju, ściągali daniny, zasiadali w Dumie Bojarskiej, będącej organem doradczym wielkiego księcia, potem cara. W feudalnych strukturach księstwa najniższą warstwę społeczną stanowiło chłopstwo pańszczyźniane, przypisane do ziemi, będącej własnością bojarów lub księcia.

Za Wasyla III zakończona została rozbudowa Kremla , który otoczony został murem ceglanym z wieżami kremlowskimi. Zaznaczyło się również ożywienie kulturalne, piśmiennictwa, malarstwa, po okresie mongolskich zniszczeń i upadku.

Po śmierci Wasyla III w 1533 r., w czasie regencji jego żony Heleny Glińskiej , bojarowie próbowali odzyskać swe wpływy i znaczenie, rywalizując między sobą. Wzajemne porachunki, intrygi i spiski bojarów trwały kilkanaście lat, do czasu uzyskania pełnoletności przez następcę tronu Iwana IV ( 1533 - 1584 ), który został koronowany na cara w 1547 r.

Zobacz też


Poprzednik
Iwan III Srogi
wielki książę moskiewski
15051533
Następca
Iwan IV Groźny


Inne hasła zawierające informacje o "Wasyl III Rurykowicz":

Wszystkich Świętych ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Linz ...

Linköping ...

Tampere ...

Brno ...

Tadeusz Kognowicki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wasyl III Rurykowicz":

010c. Rzym (plansza 18) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 12) ...

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 15) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie