Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Michał VIII Paleolog

Michał VIII Paleolog

Wizerunek Michała VIII Paleologa, okres bizantyjski
Wizerunek Michała klęczącego przed Chrystusem

Michał VIII Paleolog (ur. 1224 / 1225 , zm. 11 grudnia 1282 ) – cesarz Nicei od 1259 roku; cesarz Bizancjum od 1261 . Udało mu się odnowić Cesarstwo Bizantyńskie , od 1204 zajęte przez łacinników . Podczas swego panowania dążył do zbliżenia kościołów chrześcijańskich i skutecznie odpierał ataki na cesarstwo. Założył dynastię Paleologów, najdłużej panującą w historii Cesarstwa

Spis treści

Pokrewieństwo

Przyszły cesarz pochodził z bizantyńskiej rodziny. Jego ród był spokrewniony z niegdyś panującymi na tronie wschodniorzymskim Dukasami, Komnenami i Angelosami. Jego Żona Teodora była cioteczną wnuczką cesarza nicejskiego Jana II Watatzesa z obecnie panującego w Nicei rodu Laskarysów.

Młodość

Michał spędził młodość w Nicei i Nikomedii . Słynął tam ze swoich zdolności dyplomatycznych, nieprzeciętnej inteligencji i intryganctwa. Przez Jana III Watatzesa i jego następce, Teodora II Laskarysa wielokrotnie był oskarżany o spiskowanie i mimo swojego talentu dowódczego i militarnych sukcesów jako dowódcy armii został zmuszony do ucieczki z kraju.

Walka o tron

Palelolog schronił się wtedy w Sułtanacie Ikonium , gdzie na dworze w Ikonium zdobył zaufanie władcy. Za jego pośrednictwem miał zamiar wrócić do Nicei i walczyć o tron cesarski, jednak najazd Mongołów popsuł mu szyki. Okazja nadarzyła się dopiero po śmierci cesarza Teodora, którego syn, Jan IV , miał dopiero 7 lat i nie był w stanie objąć rządów w państwie. Michał z pomocą wojska zgładził regenta wyznaczonego przez Teodora i sam zajął jego miejsce. W 1259 roku współkoronował się wraz z młodym Janem na Cesarza Nicejskiego. Miał poparcie duchowieństwa i arystokracji. Trzy lata później pozbawił małego cesarza wzroku i zrzucił go z tronu, kończąc w ten sposób rządy dynastii Laskarysów.

Panowanie w cesarstwie

Początki rządów

Imperium Bizantyńskie w 1265 (William R. Shepherd, Historical Atlas, 1911 )

Cesarz musiał teraz skupić się na umocnieniu pozycji Nicei w rejonie. Nie było to łatwe. Cesarstwo było ostatnim spadkobiercą Bizancjum , więc siłom zaangażowanym po stronie łacinników zależało na ostatecznym jego zgładzeniu. Organizatorem koalicji był król Sycylii Manfred, który skupił po swej stronie Despotat Epiru , Księstwo Achai i Królestwo Serbii . Do starcia doszło jesienią 1259 roku na Równinie Pelagońskiej. Michał wyszedł z niego obronną ręką. Umocnił tym samym swoją pozycję w rejonie Morza Egejskiego. Ciągle jednak zagrażała mu Wenecja , przeciw której jednak zawarł sojusz z Genueńczykami . Otworzyło mu to drogę do zdobycia Konstantynopola.

Zdobycie Konstantynopola

Opanowanie historycznej stolicy Cesarstwa było łatwiejsze niż mogło się wydawać. Jeden z dowódców cesarza wykorzystując brak garnizonu 25 lipca 1261 roku wkroczył do Konstantynopola . Michał koronował się na cesarza bizantyńskiego, odnawiając tym samym państwo na kolejne 200 lat.

Rozwój i obrona cesarstwa

Mimo że łacinnicy utracili Konstantynopol, nie zamierzali odpuścić w walce o katolickie cesarstwo wschodnie. Po ich stronie stanęli zawsze wrodzy Bizantyńczykom władcy Sycylii. Michał natomiast planował odbicie dawnych ziem Cesarstwa Wschodniorzymskiego, m.in. Epiru, Bułgarii, Serbii. Musiał także układać sobie stosunki z potęgami morskimi zainteresowanymi basenem Morza Egejskiego - Wenecją i Genuą. Najwięcej problemów sprawiał Karol I Andegaweński , władca Sycylii od 1266 roku. Władca ten był gorliwym stronnikiem odbudowania Cesarstwa Łacińskiego. Przez kilkanaście lat swojego panowania skupiał się na organizowaniu kolejnych koalicji antybizantyńskich. W 1267 roku zawarł przymierze z Baldwinem II, do którego dołączyli Książę Achai, car Bułgarii i Król Serbii. Michał musiał w tej sytuacji zwrócić się do papieża Klemensa IV o gotowość do rozpoczęcia rokowań w sprawie unii kościołów. To na jakiś czas oddaliło groźbę sprzymierzenia się sił zachodu przeciwko Bizancjum. Cesarz zwracał się także do brata Karola - Ludwika IX Świętego , który przekonywał brata do udziału we francuskiej krucjacie przeciw Arabom, co na jakiś czas pochłonęło siły Andegaweńczyka.

Unia lyońska

W 1273 roku znów Karol zjednoczył wrogów cesarstwa. Wtedy Paleolog posunął się do ostateczności - postawiony przez papieża Grzegorza X w sytuacji bez wyjścia, zgodził się na podpisanie unii między Kościołami . Zawarto ją 6 lipca 1274 roku na drugim soborze lyońskim . Unia jednak nie zdobyła poparcia ani na Zachodzie, ani na Wschodzie, więc nowy papież Marcin IV zerwał ją i potępił Michała VIII. Porozumienie między Kościołami przetrwało tylko 7 lat, jednak było pierwszym przykładem zjawiska ekumenizmu .

Koniec rządów

Zwycięstwo nad Karolem

W lipcu 1281 roku w Orvieto Karol pod patronatem papiestwa zawarł koalicję z łacinnikami, Serbami, Bułgarami, Wenecją. Bizancjum było skazane na porażkę, a jednak Michał znalazł wyjście i z tej sytuacji - skorzystał z floty aragońskiej, którą współfinansował już od dłuższego czasu. Razem z Piotrem III przygotował powstanie na wyczerpanej ciągłymi wojnami Sycylii, które pozbawiło władzy Karola. Sycylia i jej posiadłości trafiły w ręce Aragonii , a największy wróg Cesarstwa Bizantyńskiego został pokonany. Karol uciekł do Francji i ostatecznie zrezygnował z planów odbudowy państwa łacinników.

Schyłek życia

Michał, mimo że wielokrotnie uratował dziedzictwo Bizancjum, utracił szacunek jego mieszkańców i nigdy go już nie odzyskał. Najbardziej niepopularna wśród ludu była jego chęć jednoczenia Kościołów - szczera czy wymuszona. Odsunęła się od niego rodzina, a jego ciało pochowano bez żadnych uroczystości religijnych.


Poprzednik
Jan IV Laskarys
Cesarz bizantyjski
1259 - 1282
Następca
Andronik II Paleolog


Inne hasła zawierające informacje o "Michał VIII Paleolog":

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...

Wiktor Sukiennicki ...

1484 ...

XVI wiek ...

1972 ...

Astrolabium ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Klasztor w Pożajściu ...

1408 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Michał VIII Paleolog":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 3) ...

Algorytmy - podstawy i zastosowanie (plansza 2) ...

015. Początki Rzymu i wojny punickie (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie