Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Benedykt XVI
Benedictus PP. XVI
Joseph Ratzinger
Papież
Benedykt XVI
Herb Benedykt XVI
Cooperatores Veritatis
Współpracownicy prawdy
Kraj działania Niemcy
Watykan
Data i miejsce urodzenia 16 kwietnia 1927
Marktl am Inn
dziekan Kolegium Kardynalskiego
Okres sprawowania 20022005
prefekt Kongregacji Nauki Wiary
Okres sprawowania 19812005
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 29 czerwca 1951
Sakra biskupia 28 marca 1977
Kreacja kardynalska 27 czerwca 1977
przez Pawła VI
Pontyfikat 19 kwietnia 2005

Benedykt XVI, łac. Benedictus XVI, właśc. (ur. 16 kwietnia 1927 w Marktl am Inn ) – niemiecki duchowny rzymskokatolicki, w latach 1977–2005 kardynał , w latach 1981–2005 prefekt Kongregacji Nauki Wiary , w latach 2002–2005 dziekan Kolegium Kardynalskiego , 19 kwietnia 2005 wybrany 265. (wg innej rachuby 266.) papieżem .

Spis treści

Życie przed wyborem na papieża

Dzieciństwo i młodość (1927-1943)

Rodzinny dom Benedykta XVI
w Marktl am Inn

Urodził się 16 kwietnia 1927 ( ochrzczony tego samego dnia przez wikariusza miejscowej parafii ks. Josepha Stangla), w Wielką Sobotę , w domu rodzinnym przy ul. Szkolnej ( niem. Schulstraße) w Marktl am Inn ( Bawaria , Niemcy ) jako syn policjanta Josepha i Marii Ratzingerów , pochodzącej z Południowego Tyrolu .

Był trzecim, najmłodszym dzieckiem. Jego rodzeństwo : Maria Ratzinger (ur. 7 grudnia 1921 , zm. 2 listopada 1991 ) i Georg Ratzinger (ur. 15 stycznia 1924 ).

Do 1937 kiedy przeprowadzili się do Traunstein ojciec Joseph służył w Bawarskiej Policji Landowej (Landespolizei) i w niemieckiej policji państwowej ( Ordnungspolizei ). Londyński Sunday Time pisał o Ratzingerze seniorze jako antynaziście którego próby powstrzymania Brązowych Koszul ( Oddziałów szturmowych SA ) zmusiły do kilku przeprowadzek wraz z rodziną[1]. Według International Herald Tribune[2]przeprowadzki te były bezpośrednio związane z postawą Józefa Ratzingera, który sprzeciwiał się nazizmowi , czego rezultatem były degradacje i przeniesienia. Brat papieża, Georg powiedział: Nasz ojciec był zaciekłym przeciwnikiem nazizmu, ponieważ uważał że było to w sprzeczności z naszą wiarą[3]. Jednak rodzinę dotknęły także boleśniejsze represje ze strony reżimu. John Allen (watykański komentator), donosi o słowach wygłoszonych przez kardynała Ratzingera 28 listopada 1996 w Watykanie : Kuzyn cierpiący na zespół Downa , który w 1941 miał 14 lat i był zaledwie kilka miesięcy młodszy (niż Ratzinger), został zabrany przez nazistowskie władze na terapię. Niedługo później rodzina otrzymała informacje o jego śmierci[4].

Brat Georg , też został duchownym. Siostra, Maria Ratzinger, nigdy nie wyszła za mąż, była gospodynią Josepha aż do śmierci w 1991 . Ich wuj, Georg Ratzinger był księdzem i członkiem Reichstagu .

Według kuzynki Eriki Kropp, Ratzinger od dzieciństwa nie chciał zostać nikim innym jak księdzem. Kiedy miał 15 lat, mówił że zostanie biskupem , ona żartobliwie zapytała "Czemu nie papieżem?"[5] Wcześniej w 1932 do miasteczka w którym mieszkali Ratzingerowie przyjechał arcybiskup Monachium Michael von Faulhaber . 5-letni Joseph był w grupie dzieci wręczających kardynałowi kwiaty, tego dnia ogłosił, że także chciałby zostać kardynałem .

W wieku 14 lat (w 1941 ), wstąpił do Hitlerjugend , w której członkostwo było obowiązkowe od 25 marca 1939 . Według korespondenta tygodnika National Catholic Reporter Johna Allena, Ratzinger nie podchodził entuzjastycznie do członkostwa w tej organizacji, odmawiał brania udziału w spotkaniach. Ratzinger wspominał, że nazistowski profesor matematyki postarał się o zmniejszenie mu czesnego w szkole. Do tego teoretycznie była wymagana dokumentacja obecności na spotkaniach Hitlerjugend, jednak wg Ratzingera profesor załatwił mu stypendium bez konieczności udziału w zebraniach.

Służba wojskowa (1943-1945)

W wieku 16 lat ( 1943 ) wraz z innymi kolegami z klasy rozpoczął obowiązkowe przygotowanie wojskowe w zakresie obrony przeciwlotniczej . Powołany został do programu Luftwaffenhelfer. Zostali przydzieleni do oddziału odpowiedzialnego za ochronę fabryki silników lotniczych BMW w Ludwigsfeld na północ od Monachium . Następnie zostali przeniesieni do Unterföhring (na północny zachód od Monachium) i na krótko do Innsbrucka . Z Insbrucka ich oddział udał się do Gilching , by ochraniać bazę myśliwców niemieckich i atakować bombowce aliantów które urządzały naloty na Monachium. W Gilching Ratzinger służył w posterunku telefonicznym.

10 września 1944 jego klasa została zwolniona z korpusu. Jednak wracając do domu, Ratzinger otrzymał nowe powołanie do Reichsarbeitsdienst (Służby Pracy Rzeszy). Został oddelegowany do węgierskiego obszaru granicznego z Austrią , która została zaanektowana przez Niemcy w 1938 . Tu pracował, aż do czasu kiedy Armia Czerwona zajęła Węgry, wtedy to został skierowany do przygotowywania umocnień przeciwpancernych, oczekujących na ofensywę wojsk radzieckich. Tam też był świadkiem pędzenia Żydów do obozów śmierci . 20 listopada 1944 jego oddział został zwolniony ze służby.

Ratzinger znowu wrócił do domu, jednak nie na długo. Już w 3 tygodnie później dostał wezwanie do stawienia się w Monachium, gdzie otrzymał przydział do koszar , do Wehrmachtu w mieście Traunstein , blisko którego mieszkała jego rodzina. Po podstawowym szkoleniu w piechocie , Ratzinger służył w różnych posterunkach wokół miasta jego jednostki. Nigdy nie został wysłany na front .

Na przełomie kwietnia i maja, w ostatnich dniach lub tygodniach przed poddaniem się Niemiec , Ratzinger zdezerterował . Dezercja była powszechna w ostatnich tygodniach wojny, chociaż karana śmiercią (wykonywana, często zasądzana bez procesu prawnego, nieprzerwanie do końca). Obniżone morale i niewielkie ryzyko osądzenia przez zdezorganizowane wojsko niemieckie, przyczyniło się do rosnącej fali dezercji wśród żołnierzy. Ratzinger opuścił miasto Traunstein i udał się do położonej nieopodal rodzinnej wsi. Użyłem mało znanej drogi, spodziewając się bezproblemowego przejścia. Ale kiedy wychodziłem z przejścia podziemnego pod torami kolejowymi, dwóch żołnierzy stało na posterunku, przez chwilę sytuacja była dla mnie niezmiernie krytyczna. Dzięki Bogu, że oni także mieli dosyć wojny i nie chcieli stać się mordercami. Jako usprawiedliwienia użyli ręki na temblaku i pozwolili odejść do domu.

Wkrótce po tym, dwaj członkowie SS , którzy schronili się w domu Ratzingerów zwrócili uwagę na młodego człowieka w wojskowym wieku i zaczęli zadawać pytania. Ojciec Ratzingera stanowczo wyraził swoje złe zdanie na temat Hitlera i nazajutrz dwóch członków SS zniknęło nie podejmując żadnych działań. Kardynał Ratzinger powiedział później: Jakiś anioł wydawał się nas chronić.

Kiedy do wsi przybyli Amerykanie : Zostałem rozpoznany jako niemiecki żołnierz, musiałem ubrać się z powrotem w mundur który wcześniej zrzuciłem, a także trzymać ręce u góry i dołączyć do stale rosnącej grupy więźniów wojennych, których oni ustawiali w szeregu na naszej łące. To szczególnie zraniło serce mojej matki, gdy zobaczyła jej chłopca i resztę pokonanej armii stojącej tam, wystawionej na niepewny los. Ratzinger przez krótki czas był internowany w obozie jenieckim niedaleko Ulm . Został wypuszczony 19 czerwca 1945 . Wraz z innymi młodymi ludźmi zaczął iść do domu (120 km), jednak został podwieziony do Traunstein w ciężarówce wiozącej mleko. Rodzina ponownie była kompletna po tym jak brat Georg został wypuszczony z obozu jenieckiego we Włoszech .

Edukacja (1946-1951)

W 1945 Ratzinger wraz z bratem wstąpili do katolickiego seminarium duchownego we Freiburgu i na studia w Herzogliches Georgianum na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium . Według wywiadu z Peterem Seewaldem , na niego i jego kolegów ze studiów szczególnie duży wpływ wywarły prace i twórczość Gertrudy von Le Fort, Ernsta Wiecherta , Fiodora Dostojewskiego , Elisabeth Langgässer, Theodora Steinbüchela, Martina Heideggera i Karla Jaspersa . W trzech ostatnich młody Ratzinger widział przerwę w dominacji neokantyzmu , wraz z kluczową pracą "Steinbüchel's Die Wende des Denkens" (Zmiana w myśleniu). Pod koniec studiów był zbliżony bardziej do nauk św. Augustyna niż Tomasza z Akwinu . Wśród scholastyków najbardziej interesował się św. Bonawenturą .

29 czerwca 1951 on i jego brat zostali wyświęceni na kapłanów przez arcybiskupa Monachium Michaela von Faulhabera . W 1953 zdobył stopień doktora pracą o św. Augustynie, zatytułowaną "Ludzie i Dom Boży w doktrynie kościelnej św. Augustyna". W 1957 habilitował się rozprawą o św. Bonawenturze: Teologia dziejów u św. Bonawentury . W 1958 został profesorem kolegium we Fryzyndze.

Kariera naukowa (1951-1977)

Przez następne lata posługiwał jako pomocnik biskupa Fryzyngi ( 1957 - 1959 ). W 1959 , został profesorem na uniwersytecie w Bonn . Jego inauguracyjny wykład zatytułował "Bóg wiary i Bóg filozofii". W 1963 zaczął wykładać na uniwersytecie w Münster . Na pierwszym wykładzie aula wykładowcza była wypełniona po brzegi, już wtedy był znanym teologiem . Na II Soborze Watykańskim ( 1962 - 1965 ) był doradcą teologicznym niemieckiego arcybiskupa Kolonii Josepha Fringsa . Kontynuował obronę Nostra aetate , dokumentu na temat związków z innymi religiami, ekumenizmu i deklaracji prawa do religijnej wolności . Później, jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary jasno wyjaśnił stanowisko Kościoła wobec innych religii w dokumencie Dominus Iesus ( 2000 ), w którym także mówił o prawidłowej drodze do nawiązania ekumenicznego dialogu . Podczas soboru był uważany za zdecydowanego reformatora i faktycznie współpracował z takimi modernistami , jak Hans Küng i Edward Schillebeeckx . Sam Ratzinger przyznał, że był i po części pozostał wielbicielem Karla Rahnera , znanego teologa Nouvelle Théologie, który popierał reformy i sam wznosił nowe, teologiczne poglądy. W 1966 , Ratzinger został ustanowiony przewodniczącym wydziału teologii dogmatycznej na uniwersytecie w Tybindze , gdzie został ponownie współpracownikiem Hansa Künga. W swojej książce "Wprowadzenie do chrześcijaństwa" ( 1968 ), pisał, że papież ma obowiązek słuchania różnych głosów w Kościele podczas podejmowania decyzji. Pisał także, że Kościół od wieków jest zbyt scentralizowany, ograniczony i nadmiernie kontrolowany przez Rzym . Te zdania jednak nie zostały wydrukowane w kolejnych wydaniach książki, gdyż zostały błędnie zinterpretowane przez autorów kolejnych reprintów . W tym czasie oddalił się od Tybingi , spowodowane to było atmosferą i marksistowskimi ruchami wśród studentów w latach '60 , które w Niemczech szybko się radykalizowały, szczególnie w 1967 i 1968 , by osiągnąć kulminację w serii zamieszek w kwietniu i maju 1968 r. Ratzinger wiązał to (a także spadek szacunku do autorytetów wśród studentów, oraz rosnący, niemiecki ruch na rzecz praw homoseksualistów ) z odejściem od tradycyjnego katolickiego nauczania. Coraz częściej, jego poglądy, wbrew reformatorskiemu zacięciu, kontrastowały z poglądami liberalnymi , które wtedy zyskiwały swój ruch w teologii. Przez lata na II Soborze Watykańskim i na uniwersytecie w Tybindze, profesor Joseph Ratzinger publikował artykuły w reformatorskim, teologicznym czasopiśmie "Concilium", chociaż wybierał coraz częściej mniej reformatorskie tematy, niż inni współtwórcy pisma, teologowie-moderniści Hans Küng, czy Edward Schillebeeckx.

W końcu w 1969 wrócił do Bawarii, na uniwersytet w Ratyzbonie, do środowiska o mniej reformistycznych poglądach.

W 1972 zakłada pismo teologiczne Communio , wraz z Hansem Ursem von Balthasar , Henrim de Lubac , Walterem Kasper i innymi. Communio, publikowane teraz w 17 wydaniach ( niemieckim , angielskim , hiszpańskim , polskim i innych), stał się wybitnym dziennikiem współczesnej, katolickiej myśli teologicznej. Do czasu wyboru na papieża, Ratzinger pozostawał najbardziej aktywnym publicystą gazety.

Herb kardynalski Josepha Ratzingera
Kardynał Ratzinger ( 1988 )

Kardynał i arcybiskup Monachium (1977-1982)

W marcu 1977 ustanowiony przez Pawła VI arcybiskupem Monachium i Fryzyngi . Sakrę biskupią przyjął 28 marca 1977 z rąk biskupa Würzburga Josefa Stangla (ciekawostką jest zbieżność nazwisk z księdzem, który udzielił chrztu – są to jednak dwie różne osoby). Współkonsekratorami byli: biskup Ratyzbony Rudolf Graber oraz biskup pomocniczy archidiecezji Monachium i Fryzyngi Ernst Tewes COr . Za swoją biskupią dewizę przyjął Cooperatores Veritatis, co oznacza "współpracownicy prawdy". Zostało to zaczerpnięte z Biblii, z 3. Listu św. Jana (3J, 8). Wybór komentuje w swojej autobiograficznej pracy "Kamienie milowe".

Na konsystorzu 27 czerwca 1977 kreowany kardynałem . W chwili konklawe w 2005 był jednym z trzynastu[6] żyjących kardynałów mianowanych przez Pawła VI i jednym z trzech poniżej wieku 80 lat; w konklawe wzięli udział jednak tylko on i William Wakefield Baum .

Kardynał Ratzinger celebruje mszę świętą podczas pogrzebu Jana Pawła II

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary (1981-2005)

25 listopada 1981 otrzymał nominację z rąk Jana Pawła II na prefekta Kongregacji Nauki Wiary .

Tym samym na początku 1982 zrzekł się stanowiska w Monachium. Został podniesiony do funkcji kardynała biskupa diecezji Velletri w kolegium kardynalskim w 1993 , w 1998 został wicedziekanem, a 30 listopada 2002 dziekanem Kolegium Kardynalskiego .

Na tym stanowisku bronił doktryny i nauczania Kościoła w dziedzinach takich jak planowanie poczęć , dialog międzyreligijny , homoseksualizm , prawne regulacje związków partnerskich . Podczas jego prefektury, Kongregacja powzięła kroki mających na celu zdyscyplinowanie teologów głoszących nieortodoksyjne poglądy w Ameryce Łacińskiej w latach '80 .

22 lipca 1992 wydał dokument, w którym stwierdził, iż dyskryminacja ze względu na orientację seksualną nie jest tym samym co dyskryminacja ze względu na rasę, pochodzenie etniczne itd. jako, że "budzi niepokój moralny". Wg wydanego dokumentu Kongregacji Nauki Wiary "istnieją dziedziny, w których nie jest przejawem niesprawiedliwej dyskryminacji uwzględnienie orientacji seksualnej, na przykład gdy chodzi o adopcję dziecka lub powierzenie go opiekunom, zatrudnienie nauczycieli lub trenerów sportowych, służbę wojskową" aprobując dyskryminację ze względu na orientację seksualną (dziś prawnie zakazanej w wielu krajach). Podstawowe prawa człowieka (m.in. zagwarantowane przez Europejską Konwencję Praw Człowieka jak i konstytucje wielu krajów) według dokumentu Kongregacji mogą zostać "słusznie ograniczone ze względu na obiektywne nieuporządkowane zachowania zewnętrzne". Dokument, dla przykładu, podał przypadek "osób chorych fizycznie lub umysłowo", którym można ograniczyć możliwość korzystania z pewnych praw "by chronić dobro wspólne"[7][8]. Dokument był skrytykowany między innymi przez 3 biskupów (Charles Buswell, Thomas Gumbleton i Walter Sullivan)[9] oraz organizacje LGBT [10]. Urzędowanie zakończył 2 kwietnia 2005 w związku z sediswakancją po papieżu Janie Pawle II[11].

Funkcje w kurii rzymskiej

Z czasem objął wiele funkcji w Kurii Rzymskiej : przewodniczącego Papieskiej Komisji Biblijnej , przewodniczącego Międzynarodowej Komisji Teologicznej , radcy Drugiej Sekcji Sekretariatu Stanu , członka Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, członka Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów , członka Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów , członka Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego , członka Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan , członka Papieskiej Rady ds. Kultury oraz członka Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.

8 kwietnia 2005 o godz. 10 jako dziekan Kolegium Kardynalskiego rozpoczął mszę żałobną w intencji zmarłego Jana Pawła II . Był to jeden z największych pogrzebów w dziejach świata (do Rzymu przybyło 4 królów, 5 królowych, ponad 70 prezydentów i premierów oraz 2 miliony wiernych)[12]. Milion wiernych na pl. św. Piotra i w bocznych uliczkach żegnał Jana Pawła II. Na słowa kardynała Josepha Ratzingera Nasz ukochany Papież stoi teraz w oknie domu Ojca, widzi nas i nam błogosławi. Tak, pobłogosław nam Ojcze Święty., wierni odpowiedzieli gromkim "Santo! Santo!" (Święty! Święty!) oraz "Subito Santo!" (Święty natychmiast!). Kluczem homilii kard. Josepha Ratzingera o życiu zmarłego papieża był biblijny cytat: "Pójdź za mną". Mówił o wędrówce Karola Wojtyły za Bogiem przez całe jego życie. W sumie mszę koncelebrowało 140 kardynałów i patriarchów unickich kościołów wschodnich [13].

Pontyfikat (od 2005)

Papież Benedykt XVI podczas Audiencji Generalnej na Placu św. Piotra w Watykanie

2 stycznia 2005 , magazyn Time cytował anonimowe, watykańskie źródło, które twierdziło, że Ratzinger jest pierwszy do zajęcia miejsca Jana Pawła II po jego śmierci, lub gdy będzie zbyt chory, by przewodzić Kościołowi. Po śmierci Jana Pawła II, dziennik Financial Times napisał że Ratzinger jest liderem wśród kandydatów na nowego papieża, ale dawał także duże szanse rywalom z liberalnego skrzydła Kościoła. W kwietniu 2005 , przed wyborem papieża, Time opublikował listę stu najbardziej wpływowych ludzi świata, wśród których znalazł się Ratzinger. Jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary mówił, że chciałby wrócić na wieś do Bawarii i poświęcić się pisaniu książek, jednak przed śmiercią Jana Pawła II, powiedział do przyjaciół, że "jest gotowy na przyjęcie obowiązku, jaki (ewentualnie) umieści na nim Bóg".

Chociaż jego wybór był uważany za najbardziej prawdopodobny przez media na świecie, niektórzy utrzymywali, że jego elekcja jest zbyt oczekiwana aby ziściła się. Wybory zarówno Jana Pawła II, jak i jego poprzednika Jana Pawła I , były raczej niespodziewane. Dlatego dla niektórych wybór Ratzingera na papieża był lekkim zaskoczeniem.

19 kwietnia 2005 wybrany następcą Jana Pawła II w drugim dniu konklawe , po czterech głosowaniach. Tym samym stał się 265. papieżem (wg Watykanu). Jest najstarszą osobą (w chwili wyboru) wybraną na papieża od czasów Klemensa XII [14].

19 kwietnia jest także datą śmierci (i końca pontyfikatu ) innego papieża, Leona IX , najważniejszego niemieckiego papieża średniowiecza, który zapoczątkował reformę odnowy moralnej Kościoła.

Kardynał Ratzinger miał nadzieję przed konklawe, że odejdzie w pokoju, powiedział: Podczas konklawe modliłem się do Boga, żeby mnie nie wybrano. Tym razem jednak Bóg wyraźnie mnie nie posłuchał.[15].

Przed pojawieniem się na balkonie bazyliki św. Piotra , papieżem ogłosił go kardynał Jorge Arturo Medina Estévez (protodiakon kolegium kardynałów). Kardynał przed tradycyjnym łacińskim Habemus papam , zwrócił się do tłumu słowami "drodzy bracia i siostry" w językach: włoskim , hiszpańskim , francuskim , niemieckim i angielskim , przerywanymi przez owacje międzynarodowego tłumu po słowach w każdym z tych języków. Na balkonie pierwszymi słowami, wygłoszonymi w języku włoskim, nowego papieża, przed tradycyjnym błogosławieństwem Urbi et Orbi , były: Umiłowani bracia i siostry. Po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie – prostego, skromnego pracownika winnicy Pana. Pocieszam się faktem, że Pan potrafi się posługiwać niedoskonałymi narzędziami i działać przy ich pomocy, a przede wszystkim zawierzam się waszym modlitwom. W radości Pana zmartwychwstałego, ufni w Jego stałą pomoc, idziemy przed siebie. Pan nam pomoże, a Maryja, Jego Najświętsza Matka, stoi u naszego boku. Dziękuję. Po tym pobłogosławił ludzi zebranych na placu przed bazyliką.

24 kwietnia 2005 papież Benedykt XVI odprawił mszę świętą inaugurującą swój pontyfikat . Otrzymał także insygnia władzy papieskiej – paliusz oraz pierścień świętego Piotra . 7 maja odbył ingres do swojej katedry – bazyliki laterańskiej .

Wybór imienia Benedykt (łac. błogosławiony) jest istotny. Benedykt XVI użył go po raz pierwszy podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra . Podczas pierwszej audiencji generalnej 27 kwietnia 2005 r. papież uzasadnił wybór takiego imienia nawiązaniem do Benedykta XV za jego dążenie do pokoju w czasach I Wojny Światowej oraz do św. Benedykta za jego wkład w budowę chrześcijańskiej tożsamości Europy[16].

Dorobek teologiczny i poglądy

Benedykt XVI podczas inauguracji pontyfikatu

Benedykt XVI należy do ścisłej czołówki teologów chrześcijańskich XX wieku[17]. Jego prace badawcze i publikacje odnoszą się głównie do szeroko rozumianej teologii dogmatycznej i fundamentalnej . Wiele książek i rozpraw poświęcił tajemnicy Kościoła . Drugi wielki temat w działalności naukowej kardynała Ratzingera to osoba Jezusa Chrystusa . Można go uważać za zwolennika chrystologii sensu . Podejmował także prace z zakresu ekumenizmu . Kilkakrotnie podjął tematykę teologii i duchowości sakramentu kapłaństwa[18]. Szczególne znaczenie ma jego nowa wykładnia soteriologii w dziele Theologische Prinzipienlehre. Bausteine zur Fundamentaltheologie. Ulubionym tematem i motywem prac Ratzingera jest rozumienie wiary[19]. Nieustannie zauważa konieczność stałego dialogu między filozofią a teologią. Podkreśla, że poszukiwany przez myślicieli Logos tożsamy jest z Jezusem Chrystusem[20]. Duży obszar badań Ratzingera poświęcony jest aktualnej kondycji chrześcijaństwa na świecie, zwłaszcza opisowi wiary w kontekście jej aktualnych zagrożeń[21] oraz perspektyw rozwoju[22]. Zaniepokojenie Ratzingera wywołuje zwłaszcza częściowe lub całkowite kwestionowanie konkretnych treści doktrynalnych. Dostrzega on rozpowszechniające się błędy w zakresie wiary w poszczególne Osoby Trójcy Świętej. Zwraca przy tym szczególną uwagę na teorie relatywizujące znaczenie jedyności i powszechności zbawczej Chrystusa oraz Kościoła. Stwierdza również, że współczesny człowiek przyjmuje często tylko to, co nie kłóci się z materialistyczną wizją świata. Na tej płaszczyźnie rodzi się zdaniem Ratzingera stopniowa utrata wiary w życie wieczne oraz w możliwość potępienia. Wśród zorganizowanych form ataku na wiarę Ratzinger zwracał szczególnie uwagę na sekty, ideologię New Age, skrajnie radykalny feminizm oraz rozwijaną w Ameryce Południowej teologię wyzwolenia (pozostającą w związku z ideologią marksistowską). Bardzo negatywne skutki dla wiary wynikają jego zdaniem z kwestionowania zasad moralności chrześcijańskiej, szczególnie z odrzucenia tzw. prawa naturalnego, Dekalogu i współczesnego nauczania kościelnego (etyka życia). Brak świadectwa, niewłaściwe metody i zachwiane proporcje w procesie przekazu wiary, błędnie pojmowana czy celebrowana liturgia, sprawiają, że wiara dla dzisiejszego człowieka bywa niezrozumiała, a także mało interesująca.

W sumie opublikował ponad 60 pozycji książkowych, z których wiele zostało przetłumaczonych na języki obce. Jest także autorem kilkuset artykułów i rozpraw opublikowanych w różnych międzynarodowych czasopismach teologicznych i dziełach zbiorowych. Uchodzi za konserwatystę . Był współtwórcą czasopisma teologicznego " Communio ".

Benedykt XVI w czasie mszy w bazylice św. Piotra, 2006

Jest dość sceptyczny wobec teorii ewolucji , uważając ją za hipotezę w niektórych punktach niedostatecznie podbudowaną naukowo. W przedmowie do wydanej w 2007 książki Kreacja i Ewolucja napisał, że teoria ewolucji autorstwa Karola Darwina nigdy nie została ostatecznie dowiedziona, a naukowcy błędnie i kurczowo się jej trzymają, wyciągając zbyt pochopne wnioski, przenoszone potem na płaszczyznę relacji wiara - wiedza[23]. Odnosi się zatem sceptycznie wobec tych ustaleń współczesnej kosmologii , które wykluczają lub pomijają przesłanie o stwórczej roli Boga niesione przez kreacjonizm . Jak napisał nauka niepotrzebnie marginalizuje poglądy na temat kreacjonizmu[24]. W przytaczanej książce stwierdził ostatecznie: "Nie możemy powiedzieć: kreacjonizm albo ewolucja. Właściwą formułą jest kreacjonizm i ewolucja, ponieważ oba odpowiadają na dwa różne pytania". Natomiast w dniu inauguracji pontyfikatu powiedział: "Nie jesteśmy przypadkowym i pozbawionym znaczenia produktem ewolucji. Każdy z nas jest owocem zamysłu Bożego. Każdy z nas jest chciany, każdy miłowany, każdy niezbędny". Jego poglądy w tej mierze dobrze syntezuje John L. Allen Jr: "Poglądów Benedykta XVI na ewolucję, co powinno być już oczywiste, nie da się ująć w prosty slogan, w tym sensie, że jest on „za” lub „przeciw” niej. Ma on głęboki szacunek dla nauki, lecz jednocześnie podkreśla, że nauki empiryczne same w sobie nie muszą ustalać „struktury pojęciowej”, w obrębie której prowadzimy rozważania o sensie i celu istnienia. Benedykt XVI martwi się, że bezkrytyczna akceptacja teorii ewolucji niesie niebezpieczeństwo, ale również nie utożsamia się z jej fundamentalistycznymi i luddystowskimi krytykami. Ujmując to w jednym zdaniu, nie chce on powtórzyć sprawy Galileusza, lecz nie chce zarazem poddać się Augustowi Comte’owi, który przewidywał powstanie „fizyki człowieka”, mającej spowodować upadek religii."[25]

Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród i wyróżnień[]. Otrzymał dotąd siedem doktoratów honorowych (w większości katolickich uczelni):

Za działalność dla pokoju Benedykt XVI otrzymał przyznaną przez Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Społecznego "Misja Pojednania" (powołanego w wyniku historycznego spotkania i pojednania się w 1993 obrońców Westerplatte i marynarzy z pancernika Schleswig-Holstein) Komandorię Missio Reconciliationis .

Kalendarium pontyfikatu

Joseph Ratzinger i Polska

Szczepanów, 2003
Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z papieżem

Przed wyborem na papieża Joseph Ratzinger ośmiokrotnie odwiedzał Polskę . Pierwszy raz w 1977 – jako arcybiskup Monachium był członkiem delegacji episkopatu Niemiec , która przyjechała na Dolny Śląsk . 31 maja 1981 roku już jako kardynał brał udział w Warszawie w uroczystościach pogrzebowych prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego . Po ogłoszeniu stanu wojennego Ratzinger organizował w Monachium modlitwy w intencji Polski. Jako arcybiskup Monachium w 1982 roku odwiedził Katowice ( Górny Śląsk ). Ufundował dla katowickiej katedry Chrystusa Króla imponującą mozaikę, która znajduje się obecnie w kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Sześciokrotnie odwiedzał Opole , gdzie biskupem do 2009 roku był przyjaciel Alfons Nossol . 26 czerwca 1983 w diecezji opolskiej poświęcił kamień węgielny kościoła w miejscowości Chorula ( powiat krapkowicki ). Kardynał odwiedzał Polskę także w 1988 , kiedy otrzymał doktorat honoris causa na KUL . Drugi doktorat honoris causa polskiej uczelni wyższej otrzymał na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu dnia 27 października 2000 . 29 października 2000 odprawił mszę w parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Oleśnicy , gdzie poświęcił statuę Chrystusa Króla Wszechświata.

W 1999 , jako ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, odbył podróż do Kwidzyna . Tam w katedrze kwidzyńskiej w kaplicy błogosławionej Doroty z Mątów modlił się przed jej wizerunkiem.

Wizyta Benedykta XVI w Polsce
Benedykt XVI w Pałacu Prezydenckim

Benedykt XVI w Pałacu Prezydenckim
Papież na Okęciu w towarzystwie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z małżonką i prymasa Polski kard. Józefa Glempa

Papież na Okęciu w towarzystwie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z małżonką i prymasa Polski kard. Józefa Glempa
Benedykt XVI na Błoniach krakowskich

Benedykt XVI na Błoniach krakowskich
Benedykt XVI na Błoniach krakowskich

Benedykt XVI na Błoniach krakowskich
 

25 maja 2002 udzielił w Radomiu sakry biskupiej nowo mianowanemu biskupowi radomskiemu Zygmuntowi Zimowskiemu , który przez wiele lat był jego współpracownikiem w kongregacji. 10 maja 2003 był legatem papieskim podczas uroczystości 750-lecia kanonizacji św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie oraz w Szczepanowie .

W dniach 25 - 28 maja 2006 odbyła się pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Polski . Papież odwiedził Warszawę , Kraków , Wadowice , Oświęcim , Kalwarię Zebrzydowską i Częstochowę . Był to jego dziewiąty pobyt w Polsce, ale pierwszy jako głowy kościoła katolickiego.

Korespondencja z papieżem

Papież jest drugim (po Janie Pawle II ), do którego można wysłać e-maila . Adres jest inny dla każdego z języków watykańskiej witryny WWW. Dla listów w języku angielskim jest to

(dla listów w innych językach należy wpisać przed znakiem @: niembenediktxvi, franc.benoitxvi, wł.benedettoxvi; nie ma odrębnego adresu dla listów po polsku).

Pielgrzymki i wizyty zagraniczne

Pielgrzymki duszpasterskie na terenie Włoch

Lp.Data pielgrzymkiPaństwoOdwiedzone miejsca
Cel
1
29 maja 2005   Włochy Bari Zakończenie XXIV Kongresu Eucharystycznego
2
1 września 2006   Włochy Manoppello Nawiedzenie sanktuarium Volto Santo
3
19 października 2006   Włochy Werona Udział w IV Ogólnokrajowym Kongresie Kościelnym
4
2122 kwietnia 2007   Włochy Vigevano
Pawia
Nawiedzenie grobu św. Augustyna
5
17 czerwca 2007   Włochy Asyż Nawiedzenie ośrodka kultu św. Franciszka
6
12 września 2007   Włochy Loreto Nawiedzenie Sanktuarium Maryjnego
Spotkanie z włoską młodzieżą
7
23 września 2007   Włochy Velletri Nawiedzenie swojej dawnej diecezji tytularnej
8
21 października 2007   Włochy Neapol Międzyreligijne Spotkanie Modlitewne
9
1718 maja 2008   Włochy Savona
Genua
Wizyta pasterska
Nawiedzenie sanktuariów Nostra Signora della Misericordia oraz Nostra Signora della Guardia
Spotkanie z młodzieżą
10
1415 czerwca 2008   Włochy Brindisi
Santa Maria di Leuca
Nawiedzenie Sanktuarium Maryjnego oraz Wizyta pasterska
11
7 września 2008   Włochy Cagliari Nawiedzenie sanktuarium z rzeźbionym wizerunkiem Madonny z Bonari w stulecie ogłoszenia Matki Bożej główną patronką Sardynii
12
21 września 2008   Włochy Albano Laziale Konsekracja ołtarza katedralnego.
13
19 października 2008   Włochy Pompeje Nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej
14
28 kwietnia 2009   Włochy Onna
L'Aquila
Wizyta w regionie trzęsienia ziemi w L'Aquili
15
24 maja 2009   Włochy Cassino 65. rocznica bitwy o Monte Cassino
Nawiedzenie Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino .
16
21 czerwca 2009   Włochy San Giovanni Rotondo Nawiedzenie sanktuarium Ojca Pio
17
6 września 2009   Włochy Viterbo
Bagnoregio
Nawiedzenie relikwii Św. Bonawentury
18
8 listopada 2009   Włochy Concessio Poświęcenie nowej siedziby Instytutu Pawła VI
19
2 maja 2010   Włochy Turyn Wystawienie Całunu Turyńskiego
20
4 lipca 2010   Włochy Sulmona 800-lecie urodzin Celestyna V
21
5 września 2010   Włochy Carpineto Romano 200. rocznica urodzin Leona XIII
22
3 października 2010   Włochy PalermoRegionalne Spotkanie Młodzieży i Rodzin

Podróże apostolskie

Lp.Data pielgrzymkiPaństwoOdwiedzone miejscaCel
1
1821 sierpnia 2005   Niemcy Kolonia
Bonn
XX Światowe Dni Młodzieży w Kolonii
2
2528 maja 2006   Polska Warszawa
Częstochowa
Kraków
Wadowice
Kalwaria Zebrzydowska
Oświęcim
podróż apostolska do ojczyzny Jana Pawła II
3
89 lipca 2006   Hiszpania Walencja V Światowe Spotkanie Rodzin
4
914 września 2006   Niemcy Monachium
Altötting
Marktl am Inn
Ratyzbona
Freising
podróż apostolska do rodzinnych stron
5
28 listopada1 grudnia 2006   Turcja Ankara
Izmir
Efez
Stambuł
podróż apostolska
Spotkanie z ekumenicznym Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I
6
914 maja 2007   Brazylia
São Paulo
Aparecida
Guaratinguetá
podróż apostolska
Otwarcie V Konferencji Generalnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM)
7
79 września 2007   Austria Wiedeń
Mariazell
Heiligenkreuz
podróż apostolska
Uczestnictwo w obchodach z okazji jubileuszu 850-lecia sanktuarium maryjnego w Mariazell
8
1521 kwietnia 2008   Stany Zjednoczone Waszyngton
Nowy Jork
Yonkers
podróż apostolska
Wystąpienie na forum ONZ
Obchody 200-lecia archidiecezji Baltimore i diecezji w Nowym Jorku , Filadelfii , Bostonie i Bardstown (dzisiejsze Louisville )
Wizyta w Strefie Zero (ang. Ground Zero) – oddanie hołdu ofiarom zamachów z 11 września 2001
9
1221 lipca 2008   Australia Darwin
Kenthurst
Sydney
XXIII Światowe Dni Młodzieży
10
1215 września 2008   Francja Paryż
Lourdes
podróż apostolska
Nawiedzenie Sanktuarium Maryjnego w Lourdes z okazji 150. rocznicy objawień Matki Bożej
11
1723 marca 2009   Kamerun
  Angola
Jaunde
Luanda
podróż apostolska
12
815 maja 2009   Jordania
  Izrael
  Palestyna
Amman
Góra Nebo
Madaba
Betania
Tel Awiw
Jerozolima
Betlejem
Ramallah
Nazaret
podróż apostolska do Ziemi Świętej
13
2628 września 2009   Czechy Praga
Stary Bolesławiec
Brno
podróż apostolska
14
1718 kwietnia 2010   Malta Valletta
Rabat
Floriana
Kalkara
podróż apostolska
15
11 - 14 maja 2010   Portugalia Lizbona
Fatima
Porto
podróż apostolska
Nawiedzenie Sanktuarium Maryjnego w Fatimie z okazji 93. rocznicy objawień Matki Bożej
16
4 - 6 czerwca 2010   Cypr Pafos
Nikozja
podróż apostolska
17
16 - 19 września 2010   Wielka Brytania Edynburg
Glasgow
Londyn
Birmingham
podróż apostolska (oficjalna wizyta państwowa)
Wizyta z okazji beatyfikacji kard. Johna Newmana


Publikacje Josepha Ratzingera

 • Werte in Zeiten des Umbruchs, Freiburg im Breisgau 2005.
 • Unterwegs zu Jesus Christus, Augsburg 2003.
 • Glaube – Wahrheit – Toleranz. Das Christentum und die Weltreligionen, 2. Aufl., Freiburg i. Brsg. 2003. (wyd. polskie Wiara Prawda Tolerancja. Chrześcijaństwo a religie światowe, Kielce 2004. )
 • Gott ist uns nah. Eucharistie: Mitte des Lebens. Hrsg. von Horn, Stephan Otto/ Pfnür, Vinzenz, Augsburg 2001.
 • Gott und die Welt. Glauben und Leben in unserer Welt. Ein Gespräch mit Peter Seewald, Köln 2000. (wyd. polskie Bóg i świat z kardynałem Josephem Ratzingerem rozmawia Peter Seewald, Kraków 2001. ; wyd. II, Kraków 2005. )
 • Der Geist der Liturgie. Eine Einführung, 4. Aufl., Freiburg i. Brsg. 2000. (wyd. polskie Duch liturgii, Poznań 2002.)
 • Vom Wiederauffinden der Mitte. Texte aus vier Jahrzehnten, Freiburg i. Brsg. 1997.
 • Salz der Erde. Christentum und katholische Kirche an der Jahrtausendwende. Ein Gespräch mit Peter Seewald, Wilhelm Heyne Verlag, München, 1996. (wyd. polskie Sól ziemi. Chrześcijaństwo i Kościół katolicki na przełomie tysiącleci, , Kraków 1997. ; wyd. II, Kraków 2005. )
 • Wahrheit, Werte, Macht. Prüfsteine der pluralistischen Gesellschaft, Freiburg/ Basel/ Wien 1993.
 • Zur Gemeinschaft gerufen. Kirche heute verstehen, Freiburg/ Basel/ Wien 1991.
 • Auf Christus schauen. Einübung in Glaube, Hoffnung, Liebe, Freiburg/ Basel/ Wien 1989.
 • Abbruch und Aufbruch. Die Antwort des Glaubens auf die Krise der Werte, München 1988.
 • Kirche, Ökumene und Politik. Neue Versuche zur Ekklesiologie [Robert Spaemann zum 60. Geburtstag zugeeignet], Einsiedeln 1987.
 • Politik und Erlösung. Zum Verhältnis von Glaube, Rationalität und Irrationalem in der sogenannten Theologie der Befreiung (= Rheinisch-Westfälische Akademie der Wissenschaften: G (Geisteswissenschaften), Bd. 279), Opladen 1986.
 • Theologische Prinzipienlehre. Bausteine zur Fundamentaltheologie (= Wewelbuch, Bd. 80), München 1982.
 • Das Fest des Glaubens. Versuche zur Theologie des Gottesdienstes, 2. Aufl., Einsiedeln 1981.
 • Eschatologie, Tod und ewiges Leben, Leipzig 1981. (wyd. polskie Eschatologia, śmierć i życie wieczne, Poznań 1985)
 • Glaube, Erneuerung, Hoffnung. Theologisches Nachdenken über die heutige Situation der Kirche. Hrsg. von Kraning, Willi, Leipzig 1981.
 • Umkehr zur Mitte. Meditationen eines Theologen, Leipzig 1981.
 • Zum Begriff des Sakramentes (= Eichstätter Hochschulreden, Bd. 79), München 1979.
 • Die Tochter Zion. Betrachtungen über den Marienglaube der Kirche, Einsiedeln 1977.
 • Der Gott Jesu Christi. Betrachtungen über den Dreieinigen Gott, München 1976.
 • Das neue Volk Gottes. Entwürfe zur Ekklesiologie (Topos-Taschenbücher, Bd. 1) Düsseldorf 1972.
 • Die Einheit der Nationen. Eine Vision der Kirchenväter (= Bücherei der Salzburger Hochschulwochen), Salzburg u.a. 1971.
 • Das Problem der Dogmengeschichte in der Sicht der katholischen Theologie (= Arbeitsgemeinschaft für Forschungen des Landes Nordrhein-Westfalen: Geisteswissenschaften, Bd. 139), Köln u.a. 1966.
 • Die letzte Sitzungsperiode des Konzils (= Konzil, Bd. 4), Köln 1966.
 • Ereignisse und Probleme der dritten Konzilsperiode (= Konzil, Bd. 3), Köln 1965.
 • Die erste Sitzungsperiode des Zweiten Vatikanischen Konzils. Ein Rückblick (= Konzil, Bd. 1), Köln 1963.
 • Das Konzil auf dem Weg. Rückblick auf die 2. Sitzungsperiode des 2. Vatikanischen Konzils (= Konzil, Bd. 2), Köln 1963.
 • Die christliche Brüderlichkeit, München 1960.
 • Die Geschichtstheologie des heiligen Bonaventura (Habilitationsschrift), München u.a. 1959.
 • Volk und Haus Gottes in Augustins Lehre von der Kirche (= Münchner theologische Studien 2/7, zugl. München, Univ., Diss., 1951.), München 1954.
 • Dogma und Verkündigung
 • Einführung in das Christentum, München 1968. (wyd. polskie Wprowadzenie w chrześcijaństwo, Kraków 1994. )

Dokumenty papieskie

Encykliki

Adhortacje apostolskie

Motu proprio

Konstytucje apostolskie

Publikacje papieskie

Znane języki

Jest poliglotą - oprócz ojczystego języka niemieckiego biegle posługuje się językiem francuskim, angielskim, hiszpańskim, łacińskim i włoskim, ponadto płynnie czyta w języku starogreckim i biblijnym hebrajskim[14].

Zobacz też

Przypisy

 1. www.timesonline.co.uk
 2. 22 kwietnia 2005 A boy's dreams lead from a village to the Vatican (przedruk z New York Times)
 3. New York Times 21 kwietnia 2005 "A Future Pope Is Recalled: A Lover of Cats and Mozart, Dazzled by Church as a Boy"
 4. www.nationalcatholicreporter.org
 5. www.theage.com.au
 6. The Cardinals of the Holy Roman Church - Conclaves by century
 7. Some Considerations Concerning the Response to Lesiglative Proposals on the Non-Discrimination of Homosexual Persons
 8. RATZINGER - FUNDAMENTALIST POPE Disaster for women, gays and liberals
 9. Frequently Asked Questions - Catholicism and Homosexuality | DignityUSA
 10. The Election of Benedict XVI as Pope Causes Hurt and Pain among LGBT People
 11. na podstawie pkt 14 konstytucji apostolskiej Jana Pawła II UNIVERSI DOMINICI GREGIS z 22 lutego 1996: (...) z chwilą śmierci Papieża wszyscy Kierownicy Dykasterii Kurii Rzymskiej, tak Kardynał Sekretarz Stanu, jak i Kardynałowie Prefekci, Arcybiskupi Przewodniczący, jak również członkowie tych Dykasterii, przestają wypełniać swe urzędy.
 12. Dane wg Agencji Reutera
 13. Tekst homilii, którą wówczas wygłosił Joseph Ratzinger
 14. 14,0 14,1 Pope Benedict XVI: Quick Facts
 15. Gazeta Wyborcza , 4 maja 2005
 16. General Audience, 27 April 2005
 17. www.ewtn.com
 18. ks
 19. ks
 20. Ks
 21. ks
 22. Ks
 23. Papież krytycznie o teorii Darwina - dziennik.pl 12 kwietnia 2007
 24. Ibidem do 12.
 25. „Benedict’s Thinking on Creation and Evolution”, All Things Catholic, 1 September 2006, Vol. 6, No. 1

Linki zewnętrzne


Poprzednik
Julius Döpfner
Arcybiskup Monachium i Fryzyngi
1977 - 1982
Następca
Friedrich Wetter
Poprzednik
Franjo Šeper
Prefekt Kongregacji Nauki Wiary
1981 - 2005
Następca
William Joseph Levada
Poprzednik
Bernardin Gantin
Dziekani kolegium kardynalskiego
2002 - 2005
Następca
Angelo Sodano


Poprzednik
Jan Paweł II
Papież
2005 -
Następca


Inne hasła zawierające informacje o "Benedykt XVI":

Dzień Zmarłych ...

Dzień Zaduszny ...

Brescia ...

Tiumeń ...

Odense ...

Linz ...

Brno państwowe. Został on również zachowany dla celów statystycznych . 27 września 2009 Brno odwiedził Benedykt XVI . Była to pierwsza w historii wizyta papieża w tym mieście. ...

1484 ...

Ratusz w Kownie ...

1499 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Benedykt XVI":

117 Gospodarka folwarczno-pańszczyźniana (plansza 12) ...

106 Walka o hegemonię w Europie w XVI w. (plansza 17) ...

106 Walka o hegemonię w Europie w XVI w. (plansza 18) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie