Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ernst Wiechert

Ernst Wiechert

Podobizna Ernsta Wiecherta na niemieckim znaczku pocztowym

Ernst Wiechert (ur. 18 maja 1887 w Piersławku koło Mrągowa ; zm. 24 sierpnia 1950 w Uerikon w Szwajcarii ) – pisarz niemiecki .

Spis treści

Biografia

Ojciec Wiecherta był leśniczym, pisarz przyszedł na świat w leśniczówce Piersławek koło Mrągowa. W latach 1898 - 1905 uczęszczał do gimnazjum w Królewcu , a w latach 1905 - 1911 studiował na tamtejszym uniwersytecie przyrodoznawstwo, filozofię, filologię angielską i niemiecką. Po studiach Wiechert podjął pracę jako nauczyciel gimnazjalny w Królewcu. Po wybuchu I wojny światowej zgłosił się jako ochotnik do wojska, walczył pod Verdun i dosłużył się stopnia oficerskiego. Po wojnie nadal pracował jako nauczyciel w Królewcu, a w roku 1930 przeniósł się do Berlina . Po dojściu do władzy nazistów zrezygnował z pracy w szkolnictwie, przeniósł się do Ambach w Bawarii i żył od tej pory z pisarstwa. Ze względu na krytyczną postawę wobec władz nazistowskich, której dawał wyraz w wystąpieniach publicznych, w roku 1938 trafił na cztery miesiące do obozu koncentracyjnego Buchenwald . Wstrząsającą relację stamtąd spisał przed wybuchem wojny i zakopał w ogrodzie – ukazała się drukiem dopiero w 1945 roku. Podczas II wojny światowej jego utwory z lat pokoju były wznawiane, nie ukazało się jednak nic nowego. Również lata powojenne nie były dla pisarza łatwe, mimo wydania kilku nowych utworów. Atakowany za „obrazę“ narodu niemieckiego we wspomnieniach z Buchenwaldu oraz rozczarowany powierzchowną denazyfikacją pisarz wyemigrował w roku 1948 do Szwajcarii.

Dzieła

Ernst Wiechert należał do najpoczytniejszych pisarzy niemieckich lat trzydziestych XX wieku. Zadebiutował powieścią Die Flucht („Ucieczka“) w 1916 roku, sławę pisarską przyniosła mu jednak dopiero powieść Die Magd des Jürgen Doskocil z 1932 roku. We wczesnych utworach z lat dwudziestych widoczne są wpływy ideologii neopogańskiej , pod koniec dziesięciolecia pisarz wraca jednak do oficjalnej religijności protestanckiej . Wiechert dał się poznać jako zawzięty krytyk cywilizacji i piewca tradycyjnej, hierarchicznej społeczności wiejskiej. W Niemczech niemal zupełnie zapomniany, w Polsce przeżywa swoisty renesans, głównie na terenie Warmii i Mazur. Jego imieniem nazwano jedną z ulic w olsztyńskiej dzielnicy Jaroty.

Proza (wybór)

  • Mała pasja, 1929 , wydanie polskie w 1959
  • Pani majorowa, 1934 , wydanie polskie w 1977
  • Proste życie, 1939 , wydanie polskie w 2001
  • Dzieci Jerominów, 1945 / 1947 , wydanie polskie w 1972
  • Missa sine nomine, 1950 , wydanie polskie w 1958

Wspomnienia

  • Las umarłych, wspomnienia z obozu koncentracyjnego Buchenwald napisane w 1939 , opublikowane w 1945 , wydanie polskie w 1972
  • Lasy i ludzie, wspomnienia z lat młodości, 1936 , wydanie polskie w 1976

Literatura przedmiotu

  • Magdalena Sacha: Topos Mazur jako raju utraconego w niemieckiej literaturze Prus Wschodnich, Olsztyn 2001, ss. 55-83.
  • William Niven: Ernst Wiechert and his Role between 1933 and 1945. (PDF, 126KB), New German Studies, nr 16/1990, ss. 1-20.
  • Jan Rosłan: Ernst Wiechert: życie i dzieło, Olsztyn 1992.

Inicjatywy

W listopadzie 2008 r. roku z inicjatywy Magdaleny Gębki zostały wydane na płycie CD Baśnie E. Wiecherta. Czyta Wojciech Malajkat , Prof. Andrzej Strumiłło namalował na potrzeby wydania tej płyty Anioła nadziei, który widnieje na okładce. Płyty wydało Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie przy udziale finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Dochód z płyt przeznaczony jest na rzecz budowy boiska dla dzieci niepełnosprawnych z Domu Pomocy Społecznej w Mrągowie, stanowią one pamiątkę dla ofiarodawców.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Ernst Wiechert":

Brno ...

1986 ...

1908 ...

Narodowy socjalizm ...

Ewolucja ...

Ekologia ...

Nicejsko-konstantynopolitańskie wyznanie wiary ...

Chrześcijaństwo ...

1933 ...

1925 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ernst Wiechert":

01. Rozwój człowieka (plansza 11) ...

009. Charakter - ludzkie cechy charakteru (plansza 9) ...

048. Bazylea (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie