Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sakra

Sakra

Sakra - święcenia duchowne w kościołach chrześcijańskich , najczęściej dotyczy święceń biskupich . Niegdyś sakrę nadawano nowo wybranym królom, w formie namaszczenia na stanowisko.

Proces nadania sakry biskupiej w Kościele rzymskokatolickim

W Kościele rzymskokatolickim kapłan mianowany przez Stolicę Apostolską na biskupa otrzymuje sakrę biskupią w ciągu 3 miesięcy od dostania potwierdzenia na piśmie. Bez takiego potwierdzenia żaden biskup nie ma prawa przekazać sakry. Obrzęd wyświęcenia na biskupa odbywa się zazwyczaj w Katedrze . Zgromadzeni śpiewają Hymn do Ducha Świętego . Następnie przedstawia się kandydata i odczytuje nominację Stolicy Apostolskiej. Przyszły biskup składa przyrzeczenie dotyczące wiernej służby. Podczas Litanii do Wszystkich Świętych biskup elekt leży krzyżem przed ołtarzem ( prostracja ). Po litanii następuje modlitwa konsekracyjna i nałożenie rąk na głowę przyszłego biskupa przez konsekrującego uroczystość, współkonsekrujących i biskupów obecnych na uroczystości. Nowy biskup zostaje namaszczony krzyżmem świętym , otrzymuje księgę Ewangelii oraz insygnia biskupie: pastorał , mitrę i pierścień. Uwieńczeniem ceremonii jest wykonanie przez nowego biskupa gestu Pocałunku Pokoju ze wszystkimi biskupami. Uroczystość odbywa się w językach narodowych wg ustaleń Soboru Watykańskiego II .

Proces nadania sakry biskupiej w kościołach starokatolickich

W kościołach starokatolickich biskupem może zostać każdy kapłan wybrany na demokratycznym synodzie , spośród wszystkich księży kościoła, większością głosów. Obrzęd wyświęcenia na biskupa odbywa się zazwyczaj w Katedrze . Podczas Litanii do Wszystkich Świętych biskup elekt leży krzyżem przed ołtarzem. Po litanii następuje modlitwa konsekracyjna i nałożenie rąk na głowę przyszłego biskupa przez konsekrującego uroczystość, współkonsekrowanych i biskupów obecnych na uroczystości. Biskupi kościołów zrzeszonych w Unii Utrechckiej wyświecani są na najczęściej przez ich zwierzchników w katedrze biskupów starokatolickich w Utrechcie ( Holandia ).

Bibliografia

Wielka Encyklopedia Jana Pawła II , tom XXVII, hasło: Sakra Biskupia, red. Grzegorz Polak


Inne hasła zawierające informacje o "Sakra":

Biskup ...

Stanisław Hozjusz ...

Adam Naruszewicz ...

Józef Kowalczyk ...

Tadeusz Pieronek ...

Samuel Maciejowski ...

Jan Aleksander Lipski ...

Andrzej Lipski ...

Andrzej Zebrzydowski ...

Jakub Zadzik ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sakra":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie