Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sydney Brenner

Sydney Brenner

Sydney Brenner (ur. 13 stycznia 1927 w Germiston , RPA ) – biolog brytyjski , działający w USA , laureat Nagrody Nobla z medycyny za rok 2002 [1].

Ukończył studia w RPA ( 1947 ), od 1956 roku pracował w Laboratorium Cavendisha w Cambridge , gdzie miał okazję współpracować m.in. z Maxem Perutzem i Francisem Crickiem . Z Crickiem opublikował pracę ( 1961 ), opisującą kodowanie DNA kolejności aminokwasów w białku. Razem z Francoisem Jacobem i Matthew Meselsonem odkrył mRNA (związek, który przenosi informacje o budowie białek z jądra komórki do cytoplazmy, 1961).

W kolejnych latach podjął badania w dziedzinie regulacji długości życia komórek, wybierając za obiekt doświadczeń nicień Caenorhabditis elegans . Za odkrycia w dziedzinie genetycznej regulacji rozwoju organów i regulacji długości życia komórek (zjawisko apoptozy ) otrzymał w 2002 Nagrodę Nobla , wspólnie z Robertem Horvitzem i Johnem Sulstonem . Odkrycia uczonych przyczyniły się do wyjaśnienia przyczyn m.in. AIDS i raka . Brenner otrzymał również dwukrotnie prestiżową Nagrodę Laskera ( 1971 i 2000 ). W 2001 podjął pracę na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley .

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Sydney Brenner":

Taylor Swift ...

Historia Australii ...

1908 ...

1932 ...

Lista Przebojów Programu Trzeciego ...

Lata 90. XX wieku ...

1938 ...

Pływanie ...

Kanton (Chiny) ...

1960 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sydney Brenner":

Ruch obrotowy Ziemi i jego następstwa (plansza 18) ...

112. Urbanizacja (plansza 10) ...

112. Urbanizacja (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie