jezuici
jezuici - (pełna nazwa: Towarzystwo Jezusowe łac. Societas Iesu (SI)[1]) – męski papieski zakon apostolski Kościoła rzymskokatolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła rzymskokatolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, Ćwiczenia duchowne edukację i udzielanie sakramentów[2].
Dnia 15 sierpnia 1534 roku w kaplicy Świętego Dionizego na wzgórzu Montmartre grupa studentów Sorbony z św. Ignacym Loyolą na czele złożyła ślub czystości, ubóstwa i pielgrzymki do Jerozolimy, a jeśli byłoby to niemożliwe, oddania się do dyspozycji papieża. Po ukończeniu studiów, nie mogąc udać się do Ziemi Świętej, z powodu wojen toczonych przez Wenecję, oddali się do dyspozycji papieża. 3 października 1539 w Tivoli, papież Paweł III zatwierdził ustnie pierwszą wersję reguły zakonnej znanej jako Formuła Instytutu Towarzystwa Jezusowego, wypowiadając przy tym słowa: Digitus Dei est hic! (Jest w tym palec Boży). Zatwierdzenie tejże nastąpiło Listem Apostolskim Regimini militantis Ecclesiae z dnia 27 września 1540 roku przez tego samego papieża. Juliusz III zaś 21 lipca 1550 roku zatwierdził zmienioną i rozszerzoną wersję Formuły (reguły) oraz określił na nowo dotychczas wydane indulty i przywileje.
Od samego początku podstawowymi zasadami jezuitów, odróżniającymi go od innych zakonów, były:
-
akcentowanie posłuszeństwa wobec papieża i przełożonych. Jak pisał Ignacy Loyola w Ćwiczeniach Duchowych w ramach Reguł o trzymaniu z Kościołem - np....trzeba być zawsze gotowym wierzyć, że to, co ja widzę jako białe, jest czarne, jeśli tak to określi Kościół Hierarchiczny.
- wybór członków według kryterium wysokich wymagań duchowych oraz predyspozycji i zdolności intelektualnych, a także silnej, twórczej osobowości.
- stałe edukowanie własnych członków - tak aby posiadali oni możliwie jak najlepsze wykształcenie, nie ograniczające się tylko do wykształcenia czysto religijnego; aby byli zdolni dobrze rozumieć aktualnie panującego "ducha współczesności".
- nacisk na bycie tam "gdzie decydują się losy świata" - a więc wśród elit społecznych kształtujących w danym momencie historycznym większościowe poglądy oraz mających silny wpływ na sprawowanie władzy świeckiej.
Inne hasła zawierające informacje o "jezuici":
Kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego w Kownie
zamknęły kościół, a dwa lata później przekształcono go w
cerkiew
prawosławną
.W
1923
jezuici ponownie sprowadzili się do Kowna, a
11 maja
1924
kościół św. ...
XVI wiek
...
Stanisław Hozjusz
...
Rekatolicyzacja
...
Zygmunt III Waza
a w
1619
kaplicy
w
Świętej Lipce
, gdzie w
1630
osiedlili się
jezuici
. Podobnie pod naciskiem króla zagwarantowano swobodę religijną katolikom w
Kurlandii
w ...
Adam Naruszewicz
...
Szymon Kossakowski
...
Ewolucja
...
Łaska
...
Medytacja ignacjańska
...
Inne lekcje zawierające informacje o "jezuici":
104 Kontrreformacja w Europie (plansza 9)
...
116. Barok (plansza 4)
...
219. Zróżnicowanie religijne Polski (plansza 6)
...
|