Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Wiedza o społeczeństwie » Liceum - lekcje

1...9101112131415161718192021222324252627
Lekcja: "22. Konserwatyzm. Nauka społeczna kościoła"

Nauka społeczna Kościoła – Chrześcijańska demokracja



Chrześcijańska demokracja, tworząc swą doktrynę, czerpała z dwóch źródeł: społecznej nauki Kościoła oraz kierunku filozoficznego zwanego personalizmem, zwłaszcza filozofowie francuscy (Jacques Maritain i Emmanuel Mounier).

>Leon XIII

Ten nurt w myśli politycznej pojawił się pod koniec XIX wieku i był odpowiedzią środowisk katolickich na rosnące wpływy socjalizmu, ateistycznego w swym charakterze. Środowiska te zaczęły zdawać sobie sprawę, że mogą utracić wpływ na klasę robotniczą, jeżeli nie zaproponują atrakcyjnej i jednocześnie konkurencyjnej wobec socjalizmu wizji porządku społecznego.

Podstawą społecznej nauki Kościoła stała się encyklika Rerum novarum (O rzeczach nowych), ogłoszona w roku 1891 przez papieża Leona XIII. Była ona polemiką z doktryną socjalistyczną. Leon XIII zaprezentował pogląd, że własność prywatna nie może być przedmiotem ingerencji państwa, gdyż jej posiadanie należy do praw naturalnych człowieka.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie