Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

1234567891011
Lekcja: "206. Sieć hydrograficzna. Jeziora"
Tatry, Morskie Oko
Sieć hydrograficzna

Jeziorność Polski

Licznie jeziora występują także na Pomorzu, Pojezierzu Wielkopolskim, nieco mniej jest ich na Pojezierzu Łęczyńsko–Włodawskim. Pas pobrzeży zawiera małą liczbę jezior, ale o dużej powierzchni. Niewiele jezior jest w górach (Tatry, Karkonosze), jednak o wysokich walorach krajobrazowych. Pod względem liczby jezior przoduje Pojezierze Pomorskie. Są one mniejsze i zajmują mniejszą powierzchnie od tych występujących na Pojezierzu Mazurskim.

Wymieniona jeziorność ma wyraźny związek z genezą jezior tych krain geograficznych. Na pobrzeżach w powstaniu typu jezior przybrzeżnych dużą rolę odgrywało podsiąkanie wód podziemnych. Większość jezior Pojezierzy (Pomorskiego, Mazurskiego i Wielkopolskiego) jest pochodzenia polodowcowego. Granica ostatniego zlodowacenia Wisły wyraźnie pokrywa się z południową granicą Pojezierzy Wielkopolskiego i Mazurskiego.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie