Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Gimnazjum - lekcje

123456789101112131415161718192021
Lekcja: "Wody podziemne i bilans wodny Polski"
Zasoby wodne Polski

Zasoby wodne Polski uznawane są za niewielkie w stosunku do zasobów innych krajów europejskich. W głównej mierze decyduje o tym niska suma opadów atmosferycznych, dość duże parowanie, a także nieracjonalna gospodarka wodna (zbyt mała ilość sztucznych zbiorników). W efekcie na wielu obszarach Polski występuje deficyt wody.

Rejony największych stałych deficytów wody pokrywają się z obszarami o dużej koncentracji ludności i działalności gospodarczej, czyli m.in. Kujawy, górny Śląsk, okolice Łodzi, Kraków
Niewiele obszarów w Polsce posiada nadwyżki wody. Są to: Pojezierze Pomorskie, Pojezierze Mazurskie, Karpaty i część Sudetów.

Deficyt wód w Polsce wzrasta z każdym rokiem. Przyczyniają się do tego: ciepłe i suche lata, osuszenie bagien i mokradeł, nieprzemyślane i nie oszczędne gospodarowanie wodą, zanieczyszczenia wód powierzchniowych i gruntowych.
Mieszkaniec
Polski zużywa ok. 1.5 tys. m3 wody rocznie. Daje to nam 23 miejsce w Europie. Zasoby wód kurczą się w miarę wzrostu liczby ludności kraju, polepszenia standardu życia ludności, jak również w miarę rozwoju gospodarczego kraju. Wiele wody zużywa przemysł, rolnictwo i gospodarka komunalna.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie