Jesteśmy szkołą niepubliczną posiadającą uprawnienia szkoły publicznej. Oferta Szkół przy FPLN skierowana jest do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim, ze sprzężonymi niepełnosprawnościami oraz z autyzmem. W szkole uczą się dzieci niepełnosprawne, spora część podopiecznych to dzieci i młodzież z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. Liczna grupa uczniów to osoby autystyczne, oraz osoby z zespołem nadpobudliwości psycho-ruchowej (ADHD). Większość naszych uczniów jest niepełnosprawna intelektualnie w stopniu lekkim i umiarkowanym, część w stopniu znacznym i głębokim. Część naszych podopiecznych jest niepełnosprawna fizycznie.
Uczniowie mogą kontynuować naukę w Gimnazjum Niepublicznym oraz Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy przy FPLN.
Oferujemy
Zajęcia lekcyjne odbywają się w mało licznych zespołach klasowych (4-7 uczniów), w których na stałe oprócz nauczyciela opiekę nad dziećmi sprawuje co najmniej jeden nauczyciel wspomagający lub asystent.
Specjaliści dla każdego ucznia opracowują wieloprofilową diagnozę, a na jej podstawie Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny, realizowany poprzez zajęcia edukacyjne w klasie i zajęcia specjalistyczne (z logopedą, psychologiem, pedagogiem specjalnym, fizjoterapeutą, terapeutą biofeedback, terapeutą Integracji Sensorycznej i inne).
Wieloletnie doświadczenie pozwala wysoko wykwalifikowanej kadrze dostosować metody i formy współpracy do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka oraz sukcesywnie, krok po kroku wdrażać i realizować wyznaczone cele edukacyjne podczas jego pobytu w placówce.
Baza lokalowa
Placówka jest dobrze przystosowana i wyposażona do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Nie ma barier architektonicznych wewnątrz budynku i wokół niego.
Szkoła dysponuje profesjonalnie wyposażonymi salami specjalistycznymi:
-
salą rehabilitacyjną
-
Salą Doświadczania Świata
-
salą do prowadzenia zajęć Integracji Sensorycznej
-
gabinetami logopedycznymi
-
gabinetami indywidualnych zajęć rewalidacyjnych
-
pracownią EEG Biofeedback
-
pracownią komputerową ze stałym dostępem do Internetu
-
mobilną tablicą interaktywną
-
specjalistycznym sprzętem i oprogramowaniem ułatwiającymi obsługę komputera
-
pracownią plastyczno-muzyczną
-
gabinetem psychologa
-
gabinetem pielęgniarki szkolnej
-
kuchnią, biblioteką
-
aulą pełniącą funkcję sali gimnastycznej
-
salkami czynności pielęgnacyjnych
-
mobilnymi tablicami interaktywnymi SmartBoard do użytku w klasach
Szkoła wyposażona jest w:
odpowiednio dostosowane stanowiska pracy uczniów (regulowane, mobilne stoliki z blatami umożliwiającymi prawidłową postawę przy pracy, z podpórkami pod łokcie, z ogranicznikami ułatwiającymi utrzymanie porządku na stoliku, z folią antypoślizgową zapobiegającą przesuwaniu się przedmiotów na ławkach)
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu do dyspozycji nauczyciela i uczniów
sprzęt audiowizualny - odtwarzacz CD i magnetofon, projektor multimedialny i ekran
pomoce dydaktyczne przystosowane do możliwości percepcyjnych dzieci (wypukłe mapy, globusy, laminowane karty pracy, przedmioty o fakturowych powierzchniach)
pomoce do niewerbalnej komunikacji (indywidualnie projektowane i wykonywane książki komunikacyjne z symbolami PCS i piktogramami, tablice literowe, tablice tematyczne, kalendarze dnia, system oznaczeń ułatwiających orientację w pomieszczeniach, komunikatory elektroniczne)
relaksacyjnie zaaranżowane kąciki do odpoczynku
Kadra
Nauczyciele
Nauczyciele pracujący w szkole to przede wszystkim absolwenci pedagogiki specjalnej ze specjalizacją oligofrenopedagogika. Wszyscy wychowawcy klas mają już wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną.
Specjaliści indywidualni
Reedukatorzy, psychologowie, logopedzi i rehabilitanci, pracują przede wszystkim indywidualnie, przy czym sytuacje każdego dziecka omawiają wspólnie. Są świetnymi specjalistami posiadającymi oprócz studiów i doświadczenia zawodowego także wiele ukończonych kursów i szkoleń. W swojej pracy wykorzystują często metody oryginalne i pomysłowe.
Asystenci- to w większości osoby o kilkuletnim doświadczeniu w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, świetnie znają swoich podopiecznych i pomagają im w każdej sytuacji.
Zajęcia
Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w popołudniowych zajęciach Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej, wybierając spośród terapeutycznych zajęć plastycznych, ruchowych, muzycznych, logopedycznych, komputerowych, teatralnych, dziennikarskich, harcerskich i wielu innych, w sumie 40 w ciągu tygodnia.
Uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych:
-
zajęcia ruchowe
- psycholog
- komunikacja
- religia
- biofeedback
- rewalidacja
- dogoterapia
- zajęcia w sali doświadczania świata
- zajęcia muzyczne
- zajęcia plastyczne
Uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach PPS:
- ceramika
- zajęcia kulinarne
- muzykoterapia
- funkcjonowanie w gospodarstwie domowym
- zajęcia sportowe
- szafa grająca
- świat gier
- zabawianie na dywanie
- boccia
- drama
- drewnoplastyka
- klubik dziennikarski
- klubik sensoryczny
|
- zajęcia Montessori
- rękodzieło
- kółko teatralne
- klubik arteterapeutyczny
- basen
- sztuka
- Metoda Dobrego Startu
- zajęcia z samoobsługi
- zajęcia czytelnicze - czytankowo
- harcerstwo
- zajęcia komputerowe
- zajęcia wg metody Weroniki Sherborne
- zajęcia artystyczne
|
|