Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Godło Francji

Godło Francji

Rewolucja francuska odrzuciła heraldykę monarchii, a Republika nie przyjęła żadnego oficjalnego godła, stąd Francja posiada jedynie szereg symboli państwowych, używanych w zależności od okoliczności.

Rózgi liktorskie

Rózgi liktorskie: rózgi związane w pęk z wetkniętym w środek toporem – symbol etruski przejęty przez Rzymian , oznaczający władzę urzędową i karną. Otaczają je gałąź dębu i lauru na błękitnym tle z napisem pochodzącym z czasów rewolucji francuskiej : liberté, egalité, fraternité ( wolność, równość, braterstwo ). Od 1953 znak ten reprezentuje oficjalnie Francję na forum Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku .

Marianna w logo Republiki Francuskiej

Wolność: siedząca kobieta, trzymająca w prawej ręce rózgi liktorskie , lewą wspierająca belkę steru, na którym znajduje się rysunek koguta galijskiego. Obok steru – liście dębu (symbol mądrości) i urna z inicjałami SU (suffrage universel – j. franc. powszechne prawo wyborcze). U stóp Wolności symbole sztuk pięknych i rolnictwa. Symbol używany na pieczęciach.

Marianna: alegoria Republiki wywodząca się z rewolucyjnej alegorii Wolności, przedstawiana na niebiesko-biało-czerwonym tle (zob. flaga Francji ), z czapką frygijską na głowie. Symbol używany jako logo na dokumentach ministerialnych i administracyjnych. Logo oficjalnie wprowadzone do użycia w 1999 przez ówczesnego premiera Lionela Jospina . Znak ten jest nową graficzną wersją Marianny – symbolu wolności z czasów rewolucji francuskiej .

Francuskie imię Marianne było używane w połowie XIX w. jako kryptonim francuskiego stowarzyszenia republikańskiego. Później zaczęli używać go monarchiści jako pogardliwego określenia Republiki. Dopiero w XX w. upowszechniło się jako uosobienie ideałów republikańskiej Francji.

Od lat 70. XX wieku do oficjalnego wizerunku Marianny pozują sławne kobiety, będące w danym okresie francuskim symbolem urody. Były to kolejno: Brigitte Bardot ( 1970 ), Mireille Mathieu ( 1978 ), Catherine Deneuve ( 1985 ), Inès de La Fressange ( 1989 ), Laetitia Casta ( 2000 ), Évelyne Thomas ( 2003 ).

Kogut galijski to nieoficjalny symbol Galii i celtyckich Galów , przejęty później przez utożsamiających się z galo-rzymską kulturą germańskich Franków , za spadkobierców których uważają się dzisiejsi Francuzi.

Symbol ten powstał najprawdopodobniej w okresie rzymskim na bazie gry słów j. łacińskiego , gdzie wyraz gallus oznacza zarówno koguta, jak i Celta (Gala).

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Godło Francji":

Mieszko II Lambert ...

Grenoble ...

Adolf Giżyński ...

1499 ...

XVI wiek ...

1972 ...

Arras ...

1398 ...

1361 ...

Mer (urzędnik) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Godło Francji":

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 12) ...

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 11) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie