Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

arytmia

Zaburzenie rytmu serca. To stan, w którym skurcze mięśnia sercowego są nieregularne, wolniejsze lub szybsze od normalnych. U osób dorosłych częstość prawidłowej akcji serca w spoczynku wynosi 60 do 100 uderzeń na minutę.

Powstaje wskutek zaburzonego wytwarzania i przewodzenia impulsów elektrycznych przez odpowiednio wyspecjalizowane komórki znajdujące się w sercu. Przejawia się ona nierównymi odstępami czasowymi pomiędzy kolejnymi uderzeniami serca lub okresami nagłego przyśpieszenia lub zwolnienia rytmu serca. Zaburzenia te można łatwo stwierdzić samemu badając na przykład tętno na nadgarstku.

Normalny rytm pracy serca jest wyznaczany przez węzeł zatokowy, gdy węzeł zatokowo-przedsionkowy funkcjonuje nieprawidłowo, może to prowadzić do aktywizacji drugorzędowych ośrodków pobudzenia i w efekcie do zmiany rytmu pracy serca.

Tempo bicia serca ponad 100 uderzeń na minutę nazywamy tachykardią. Wraz z narastaniem wysiłku fizycznego węzeł zatokowy zwiększa swoją częstość wyładowań, aby przyspieszyć akcję serca. Fizjologiczne, szybkie tempo, które się wtedy rozwija nosi nazwę tachykardii zatokowej. Arytmie, które są spowodowane nieprawidłowo szybką aktywnością elektryczną mogą spowodować tachykardie, które są niebezpieczne. Praca komór serca w takim tempie przez dłuższy czas może wywoływać szkodliwe efekty. Niektórzy mogą odczuwać tachykardię jako mocne bicie serca nazywane popularnie kołataniem. Jeśli tachykardia obniża ciśnienie krwi, to może spowodować zawroty głowy, a nawet omdlenie.

Większość tachykardii nie jednak jest niebezpieczna. Istnieje bowiem wiele czynników mogących podnieść poziom adrenaliny lub wzmagających jej działanie, które powodują przyspieszenie akcji serca i wywołują tachykardię z towarzyszącym uczuciem kołatania. Do przyczyn mogą należeć także: stres, wchłonięte lub wstrzyknięte do układu krwionośnego substancje (np.: kofeina, alkohol), nadmiar hormonów tarczycy w jej nadczynności.

Zbyt wolny rytm (poniżej 50 w czasie czuwania) nazywamy bradykardią i zazwyczaj nie jest ona zagrażająca życiu, ale może dawać objawy niepożądane i wtedy konieczne okazać się może wszczepienie stałego rozrusznika.

Arytmie są często wykrywane za pomocą osłuchiwania tonów serca stetoskopem, a także przez badanie tętna obwodowego. Te sposoby zazwyczaj nie mogą zdiagnozować konkretnych arytmii, ale dają określenie akcji serca oraz wskazują regularność rytmu. Najprostszą metodą diagnostyczną dającą ocenę rytmu serca jest elektrokardiogram (EKG). Monitorowanie holterowskie to EKG zapisywane w ciągu 24 godzin dla wykrycia arytmii, które mogą wystąpić na krótko i w nieprzewidywalnym momencie.

Jedną z poważnych form arytmii jest migotanie, występujące, gdy bezładny skurcz poszczególnych części mięśniówki serca nie daje efektywnego skurczu. Migotanie może dotyczyć przedsionków (migotanie przedsionków) lub komór (migotanie komór), przy czym dotyczące komór skutkuje zatrzymaniem krążenia.

Migotanie przedsionków to wynik chaotycznego skurczu kardiomiocytów przedsionka, w wyniku czego nie dochodzi do właściwego skurczu i efektu hemodynamicznego w postaci dopełnienia komór serca. Zazwyczaj wskazuje ono na poważniejsze zaburzenia i powinno być ocenione przez lekarza. Na ogół nie jest to natomiast typowy stan bezpośrednio zagrażający życiu.

Stanem bezpośredniego zagrożenia życia jest zaś migotanie komór. Bez właściwego postępowania medycznego, migotanie komór prowadzi do śmierci w ciągu kilku minut. Gdy serce wchodzi w migotanie komór, to efektywne pompowanie krwi ustaje.

Oprócz leczenia farmakologicznego stosuje się terapie elektrycznością. Zastosowanie prądu elektrycznego biegnącego poprzez klatkę piersiową w przypadku częstoskurczu nadkomorowego lub napadowego częstoskurczu komorowego nazywamy kardiowersją.

W trzepotaniu komór lub migotaniu komór bez tętna stosuje się defibrylację. W przypadku kardiowersji pacjent jest poddawany działaniu leków o działaniu sedatywnym, natomiast defibrylacja jest stosowana przy utraconej świadomości i nie ma potrzeby zastosowania sedacji.

W ramach leczenia dysrytmii elektrycznością stosuje się również kardiostymulację. W przypadku bradykardii z powodu przedawkowania leków, a także przy zawale serca stosuje się czasowe użycie rozruszników. W ciele pacjenta, gdy nie ma perspektyw na poprawę w przypadku bradykardii mogą być umieszczone kardiostymulatory.


Inne hasła zawierające informacje o "arytmia":

Zaburzenia rytmu serca Zaburzenia rytmu serca ICD-10 I47-I49 Zaburzenie rytmu serca, arytmia, dysrytmia, niemiarowość serca – stan, w którym skurcze mięśnia sercowego są ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Amfetamina przypadku spożycia dużych ilości mogą się pojawiać takie problemy jak:zaburzenia wzroku i słuchu, arytmia serca , mogąca w skrajnych przypadkach powodować zawał,wycieńczenie organizmu,psychoza amfetaminowa.Następnego dnia po ...

Anafilaksja głowy ;Stadium 2Nasilona reakcja ogólna: reakcje skórne jak w stadium 1; hipotonia, tachykardia , arytmia, duszność , objawy dyspepsji (nudności, wymioty , biegunka ), odczuwanie lęku;Stadium 3Groźna reakcja ogólna: ...

Laparoskopia ...

Witaminy głowy, mrowienie, zaczerwienienie skóry, swędzenie głowy, szum w uszach, niestrawność, niewydolność wątroby, arytmia serca i psychozy, utrata łaknienia, zatężenie kwasu moczowego, zwiększenie zawartości glukozy ...

Świdnica ...

serce ...


Inne lekcje zawierające informacje o "arytmia":

Układ krwionośny człowieka (plansza 17) le height=380 width=770 > Choroby układu krążenia: miażdżyca zawał serca żylaki niedokrwistość hemofilia arytmia choroba wieńcowa nadciśnienie tętnicze ...

Higiena i choroby układu pokarmowego (plansza 23) ...

Choroby układu krwionośnego (plansza 20) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie