Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Amin Dżemajel

Amin Dżemajel

Amin Dżemajel
أمين الجميل
Amin Dżemajel
Data urodzenia 22 stycznia 1942
Flaga Libanu

8. Prezydent Republiki Libanu
Okres urzędowaniaod 23 września 1982
do 22 września 1988
Poprzednik Beszir Dżemajel
Następca René Moawad

Amin Dżemajel ( fr. Amine Gemayel, arab. أمين الجميل; ur. 22 stycznia 1942 w Bikfaji ) – libański polityk, Maronita , syn Pierre'a Dżemajela i brat Beszira Dżemajela , prezydent w latach 1982 - 1988 .

Po ukończeniu studiów zajął się rodzinnym biznesem. W 1969 r. został wybrany do parlamentu. W przeciwieństwie do brata Beszira, uchodzącego za radykała, Amin miał opinię człowieka umiarkowanego i skłonnego do kompromisu.

Po zabójstwie swojego brata 14 września 1982 r., został wybrany na prezydenta Libanu. Jego wybór poparli zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie. Jego rządy przypadły na bardzo trudny okres. Północ i wschód kraju okupowały wojska syryjskie , południe – wojska izraelskie , zaś w pozostałej części kraju operowały zbrojne grupy, pozostające poza kontrolą władz centralnych. Jego rząd nie był w stanie pobierać podatków, ponieważ robili to za niego miejscowi watażkowie, kontrolujący porty i większe miasta. Wysiłki Dżemajela, aby osiągnąć kompromis z Izraelem , były torpedowane przez polityków muzułmańskich i Syrię .

W 1988 r., po zakończeniu kadencji, Dżemajel wyjechał z Libanu. Mieszkał w Szwajcarii, Francji i Stanach Zjednoczonych. W tym ostatnim kraju wykładał na Harvardzie i University of Maryland. W 2000 r. wrócił do Libanu, gdzie zaczął organizować opozycję przeciwko prezydentowi Lahoudowi , którego uważał za marionetkę Syrii.

Ma trójkę dzieci: córkę Nicole i dwóch synów Pierre'a i Samiego. Pierre został zamordowany 21 listopada 2006 r. w Bejrucie.

Zobacz też

Dżemajel

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Amin Dżemajel":

1972 ...

1977 ...

1979 ...

1929 ...

1976 ...

1975 ...

1974 ...

1971 ...

1978 ...

Kwas siarkowy(VI) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Amin Dżemajel":

Aminy i amidy (plansza 6) ...

Aminy i amidy (plansza 5) ...

Alkohole (plansza 21) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie