Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

James Garfield

James Garfield

James Abram Garfield
Data i miejsce urodzenia 19 listopada 1831
Orange, Ohio
Data i miejsce śmierci 19 września 1881
Elberon, New Jersey
20. Prezydent Stanów Zjednoczonych
Okres urzędowaniaod 1881
do 19 września 1881
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Pierwsza Dama Lucretia Garfield
Poprzednik Rutherford Hayes
Następca Chester Alan Arthur

James Abram Garfield (ur. 19 listopada 1831 w Orange, Ohio , zm. 19 września 1881 w Elberon, New Jersey ) – dwudziesty prezydent USA (od marca do września 1881).

Osierocony w wieku dwóch lat, wcześnie musiał zacząć zarabiać na swoje utrzymanie. Po ukończeniu edukacji pracował jako nauczyciel języków klasycznych.

W 1859 został z ramienia republikanów członkiem Senatu stanu Ohio. W czasie wojny secesyjnej dowodził brygadą. Dosłużył do stopnia generała-majora (generała dywizji).

Gdy w 1862 został wybrany w Ohio do Kongresu , prezydent Abraham Lincoln poprosił go o zdjęcie munduru. Łatwiej było bowiem znaleźć wtedy generała, który by go zastąpił, niż dobrego republikańskiego polityka w Kongresie. Przez następne 18 lat Garfield był wybierany członkiem Kongresu. Z czasem wyrósł na lidera republikanów.

W 1880 Garfield minimalną różnicą głosów zwyciężył kandydata demokratów, generała Hancocka.

Jako prezydent umocnił władzę Białego Domu , nie chcąc być, jak to określił, "urzędnikiem zatwierdzającym decyzje Senatu". W proteście kilku senatorów zrezygnowało ze swoich funkcji. Garfield odniósł poważne zwycięstwo.

2 lipca 1881 na stołecznej stacji kolejowej prezydent został postrzelony przez adwokata Charlesa J. Guiteau , któremu nie udało się zdobyć stanowiska konsularnego. Przez kilka tygodni ranny Garfield leżał w Białym Domu. W próbach uratowania mu życia uczestniczył Alexander Graham Bell , który próbował zlokalizować kulę tkwiącą w ciele prezydenta za pomocą skonstruowanego przez siebie urządzenia. We wrześniu Garfielda przewieziono do New Jersey . Przez kilka dni wydawało się, że ranny wyzdrowieje. 19 września Garfield zmarł z powodu infekcji i krwotoku wewnętrznego. Był drugim po Lincolnie zamordowanym prezydentem. Z ręki zamachowców zginęli później także William McKinley i John Kennedy . W opinii większości historyków Garfield mógłby przeżyć, gdyby nie błędy popełnione przez opiekujących się nim lekarzy. Zamachowiec został skazany na śmierć i powieszony.

James Garfield jest do dziś jedynym prezydentem, który został wybrany, będąc członkiem Izby Reprezentantów Kongresu USA.

Ciekawostką jest fakt, że Garfield jest autorem jednego z licznych dowodów twierdzenia Pitagorasa , który opracował w 1876 .

Jego żoną była Lucretia Garfield .

Linki zewnętrzne

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress ( ang. )


Poprzednik
Abraham Lincoln
1865
Zamordowani Prezydenci USA
1881
Następca
William McKinley
1901


Inne hasła zawierające informacje o "James Garfield":

Adwentyzm ...

Koszykówka ...

XVI wiek ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Szkoci ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

1986 ...

Zawał mięśnia sercowego ...

David Garrick ...

Maciej Słomczyński ...


Inne lekcje zawierające informacje o "James Garfield":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

217 Nauka i technika (plansza 3) ...

124 Świat i Europa w XVIII w. Rewolucja przemysłowa w Anglii (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie