półwysep Apeniński
półwysep Apeniński - półwysep w Europie Południowej, otoczony przez akweny Morza Śródziemnego: Morze Liguryjskie i Tyrreńskie od zachodu, Jońskie od południa oraz Adriatyckie od wschodu.
Jego powierzchnia wynosi ok. 150 tys. km2. Rozciąga się z północy na południe na długości ponad 1100 km, natomiast jego szerokość waha się od 130 do 300 km. Linia brzegowa raczej słabo rozwinięta, jedynie na południu rozgałęzia się na mniejsze półwyspy: Salentyński, Kalabryjski oraz Gargano.
Wnętrze półwyspu jest wyżynno-górzyste z głównym łańcuchem Apeninów, stanowiącym "kręgosłup" półwyspu. Poza tym istnieją niewielkie niziny nadbrzeżne; jedynie na północy rozciąga się rozległa Nizina Padańska.
Półwysep Apeniński nieomal w całości przynależy do Włoch, jedynie niewielka część stanowi terytorium enklaw: San Marino i Watykanu.
Ze względu na swój kształt Półwysep Apeniński nazywany jest żartobliwie włoskim butem.
Publikacja jest udostępniona w encyklopedii serwisu Szkolnictwo.pl. Treść objęta jest licencją GNU Wolnej Dokumentacji w wersji 1.1 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów.
Inne hasła zawierające informacje o "półwysep Apeniński":
Uznam
...
Włosi
...
Półwysep Antarktyczny
...
Nathaniel Palmer
...
Fabian Bellingshausen
...
Pozaalpejska Europa Środkowa
...
Tałty (jezioro)
...
Orzysz (jezioro)
...
Wietnam
...
Kamczatka
...
Inne lekcje zawierające informacje o "półwysep Apeniński":
008c. Grecja (plansza 12)
...
008c. Grecja (plansza 8)
...
019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4)
...
|