Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Fabian Bellingshausen

Fabian Bellingshausen

Fabian Bellingshausen

Urodzony 20 września 1778
Saaremaa
Zmarł 13 stycznia 1852
Kronsztad
Znany zodkrywca Antarktydy
Zawódżeglarz

Fabian Gottlieb von Bellingshausen (niem.) albo Faddiej Bellingshausen (ros.) (ur. 20 września 1778 , Saaremaa ; zm. 13 stycznia 1852 , Kronsztad ) – badacz rosyjski, który w 1820 odkrył wybrzeże Antarktydy . Na jego cześć nazwano jedno z mórz przybrzeżnych tego lądu Morzem Bellingshausena . Dowodził drugą rosyjską wyprawą, która opłynęła Ziemię dookoła.

Bellingshausen urodził się w rodzinie bałtyjskich Niemców w Ösel ( Saaremaa ) w Estonii – wtedy części Cesarstwa Rosyjskiego . Swoją karierę w marynarce rozpoczął od zgłoszenia się do służby jako kadet w wieku 10 lat. Po ukończeniu Akademii Morskiej w Kronsztadzie w wieku 18 lat, szybko awansował na stopień kapitana . Jako wielbiciel Cooka i jego podróży postanowił wziąć udział w pierwszej rosyjskiej wyprawie dookoła świata na statku "Nadzieja" pod dowództwem Kruzenszterna w 1803 . Misję ta ukończył w 1806 . Następnie dowodził różnymi statkami na Bałtyku i Morzu Czarnym .

Kiedy car Aleksander I zezwolił na zorganizowanie ekspedycji na polarne koło podbiegunowe w 1819 , Bellingshausen został wybrany na jej dowódcę. Po opuszczeniu Portsmouth 5 września 1819 r. z dwoma statkami (600-tonową korwetą "Wostok" i 530-tonowym statkiem pomocniczym "Mirnyj" – pod dowództwem Michaiła Łazariewa), wyprawa przekroczyła południowe koło podbiegunowe (po raz pierwszy od czasu, kiedy zrobił to Cook ) 26 stycznia 1820 . 28 stycznia ekspedycja dotarła do stałego lądu będącego częścią Antarktydy (do miejsca o współrzędnych: 69°21′28″S, 2°14′50″W) i ujrzała ogromne pola lodowe. Fakt ten został potwierdzony zarówno poprzez pamiętnik Bellingshausena, jak i jego raport skierowany do rosyjskiego ministra do spraw marynarki z 21 lipca 1821 oraz inne dokumenty dostępne w Rosyjskim Muzeum Państwowym w Sankt Petersburgu . Dlatego Rosjanie uważają Bellingshausena za pierwszego odkrywcę tzw. " Terra Australis ", a negują natomiast pierwszeństwo brytyjskiej wyprawy pod dowództwem Edwarda Bransfielda z 30 stycznia 1820 oraz amerykańskiej z Nathanielem Palmerem , która dotarła do Antarktydy 17 listopada 1820 . W czasie swojej wyprawy Bellingshausen odkrył i nazwał jedną z wysp wchodzących w skład Szetlandów Południowych imieniem Piotra I oraz półwysep, który nazwał Wybrzeżem Aleksandra. Później wyprawa kontynuowała podróż na wodach Pacyfiku .

Po powrocie do Kronsztadu 4 sierpnia 1821 nie spotkał się z wielkim podziwem ze strony rodaków. Kontynuował służbę – wziął m.in. udział w wojnie rosyjsko-tureckiej w latach 1828 - 1829 i osiągnął rangę admirała . Następnie został komendantem bazy wojskowej w Kronsztadzie (od 1839 ) i zmarł tam w 1852 .


Inne hasła zawierające informacje o "Fabian Bellingshausen":

Fabian Bellingshausen Fabian BellingshausenUrodzony 20 września 1778 Saaremaa Zmarł 13 stycznia 1852 Kronsztad Znany zodkrywca AntarktydyZawódżeglarzFabian Gottlieb von ...

1951 ...

Imieniny ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

1998 ...

1990 ...

Karol Wielki ...

Święci i błogosławieni Kościoła katolickiego ...

Guernsey ...

1545 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Fabian Bellingshausen":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie