Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pademelon czerwonoszyi

Pademelon czerwonoszyi

Pademelon, pademelon czerwonoszyi (Thylogale thetis) - ssak z rodziny kangurowatych .

Spis treści

Wygląd

Długość ciała 30-63 cm, długość ogona 27-51 cm, dłuższy u samców, wysokość 40-50 cm ciężar 1,8-12 kg. Sierść rudoszara, płowa na kończynach i ogonie, gęsta, miękka.

Występowanie

Australia wschodnia Nowa Zelandia , wilgotne zarośla i lasy.

Tryb życia

W ciągu dnia kangury te najczęściej śpią ukryte w gąszczu, ale o zmroku i w nocy są bardzo aktywne. Mają duże oczy, które umożliwiają im dobre widzenie nawet w ciemnościach. Jak wiele innych zwierząt zamieszkujących gęstwiny, umieją drążyć tunele, których używają potem podczas nocnych wypraw po pożywienie. Jeśli zaatakuje je pies dingo lub lis, tunele umożliwiają im szybką ucieczkę po dobrze znanych drogach.

Choć pademelon prowadzi najczęściej samotniczy tryb życia, wśród zwierząt wspólnie żyjących na określonych terytoriach panuje hierarchia społeczna. Pozycja kangura zależy przede wszystkim od jego wielkości i ciężaru. Oprócz tego dla uzyskania określonego miejsca w hierarchii bardzo istotna jest też siła kończyn przednich.

Choć kangury te są bardzo płochliwe, nie dają się łatwo wyprowadzić z równowagi. Kiedy coś je zaskoczy, stają się ciekawe i często pozwalają intruzowi podejść dość blisko, zanim rzucą się do ucieczki. Pademelon często dwukrotnie tupie, na widok zbliżającego się innego kangura. Jeśli nie następuje żadna odpowiedź, szybko ucieka. Jeśli intruz też tupnie dwa razy, kangur czeka, by obejrzeć swego gościa.

Pożywienie i jego sposób zdobywania

Jeśli pademelony znajdą obfite źródło pożywienia, korzysta z niego zgodnie kilka osobników. Ich głównym pokarmem są trawy. Gatunki żyjące blisko wybrzeża Queensland i Nowej Południowej Walii o wiele częściej włączają do swego jadłospisu jagody, liście i owoce. Podczas jedzenia ich płaskie zęby trzonowe bezustannie ocierają się o siebie.

Zwierzęta te przez całą noc o tej samej porze opuszczają gęste zarośla i z bezpiecznego schronienia, po stałych trasach wychodzą na żer. Zapuszczają się aż na skraj lasu eukaliptusowego lub monsunowego, gdzie pasą się na łąkach lub polanach. Nie oddalają się jednak od skraju lasu na odległość większą niż kilka metrów. Podczas ostrych zim, przede wszystkim w górach Tasmanii, przednimi kończynami wygrzebują rośliny spod śniegu. Często muszą nawet walczyć między sobą o jedzenie.

Rozmnażanie

Rozmnażanie następuje u tych kangurów przy sprzyjającej pogodzie. Oznacz to, że na przykład u gatunków żyjących na Tasmanii cykl ten związany jest z porą roku i zależy od ostrości górskich zim. Kangury zamieszkujące lasy monsunowe Queensland mogą się rozmnażać przez cały rok, niezależnie od pogody. O samicę, która przygotowana jest do parzenia się, ściga się zawsze kilku samców. Gonitwa odbywa się po ściśle ustalonej trasie w kształcie półkoli lub ósemek. Po skończonej gonitwie następuje parzenie się. Samiec nie troszczy się potem o potomstwo. Miesiąc później rodzi się 1 młode, ważące zaledwie 1g. Rzadko przychodzą na świat bliźnięta. Choć u kangurów rodzaju Thylogale nigdy nie rodzi się więcej małych, matka ma rozwinięte 4 sutki. Młode po urodzeniu jest tak słabo rozwinięte, że musi przebywać w torbie, karmione mlekiem przez matkę, dopóki nie zakończy się jego rozwój. Najczęściej dopiero po 6 miesiącach młody kangur jest na tyle samodzielny, by opuścić schronienie. Po 14-16 miesiącach osiąga dojrzałość płciową.


Inne hasła zawierające informacje o "Pademelon czerwonoszyi":

Torbacze sierści matki . Najlepiej wykształconą torbę stwierdzono u kangurowatych i wombatowatych . Budowa Dydelf północny Pademelon czerwonoszyi Lotopałanka karłowata Torbacze osiągają ciężar ciała od 4 g (Planigale ingrami) do ...

Pademelon czerwonoszyi Pademelon czerwonoszyi Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Typ strunowce Podtyp kręgowce Gromada ssaki Podgromada ssaki żyworodne Szczep ssaki niższe Nadrząd torbacze Rząd dwuprzodozębowce Rodzina kangurowate Rodzaj Thylogale Gatunek Pademelon czerwonoszyi Nazwa systematyczna Thylogale thetis(Lesson, 1828)Kategoria zagrożenia ( CzKGZ ) najmniejszej troski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pademelon czerwonoszyi":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie